Rákkeltő a cukrozott gyümölcslé?

Kutatók szerint a gyümölcslevek olyan sok cukrot tartalmaznak, hogy nem csökkentik, hanem inkább megnövelik bizonyos daganatok kialakulásának kockázatát. Mire az italt feldolgozzák és csomagolják, a gyümölcs rákellenes összetevőinek nagy része elvész ugyanis.

  • hvg.hu hvg.hu
Rákkeltő a cukrozott gyümölcslé?

A Journal of the American Dietetic Association szakfolyóiratban megjelent kutatásban az ausztrál kutatók a különböző gyümölcsök, zöldségek, illetve gyümölcslevek hatását vizsgálták a béldaganatok megelőzésében. A kísérletben 2200 felnőtt önkéntes vett részt. Az étrend elemzése és az utánkövetés alapján kiderült, hogy a gyümölcsök és zöldségek napi fogyasztása csökkenti a rák kialakulásának valószínűségét, míg a nagy mennyiségű gyümölcslevet fogyasztókban magasabb kockázatot mutattak ki. Kiderült, hogy a napi három pohár gyümölcslevet ivók esetében nagyobb az esélye a végbélrák kialakulásának. A kutatók úgy vélik, hogy a gyümölcslevek magas cukortartalma kiválthat bizonyos daganattípusokat.

hvg.hu

Azt is kimutatták, hogy a rák ellen védő gyümölcsösszetevők nagy része, egyebek mellett a rost, a C-vitamin és az antioxidánsok is elvesznek a feldolgozás során.

A hivatalos ajánlások szerint a napi öt adag zöldség és gyümölcs gyümölcslevet is tartalmazhat. Brit kutatók ugyanakkor a közelmúltban arra hívták fel a figyelmet, hogy a gyümölcslevek magas cukortartalma miatt nem szabad az öt adag egyikének felszámolni. Más szakértők ennek ellenére nem javasolják a gyümölcslevek mellőzését, mivel ezek még mindig egészségesebbek más italoknál - írja a hazipatika.com.

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.