szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az autisztikus emberek eltérő agyi szerkezetét nem hiányosságként kellene értékelni, miután a kutatások azt mutatják, hogy sokuk olyan tulajdonságokkal és képességekkel rendelkezik, amelyek meghaladják azokét, akik nem ezzel az állapottal élnek - írja egy kanadai kutató a Nature című tudományos folyóirat legfrissebb számában.

Laurent Mottron, a Montreali Egyetem munkatársa Az autizmus ereje című provokatív cikkében kiáll amellett, amit szerinte a legújabb kutatási eredmények és saját tapasztalatai sugallnak: "ideje elkezdeni úgy gondolkozni az autizmusról, mint előnyről bizonyos területeken". Mottron úgy véli, hogy a tudósok évtizedek óta nem megfelelő teszteket alkalmaznak az autisztikus tüneteket mutató emberek "visszamaradottságának" mérésére, és félreértelmezik az autisztikus erősségeket.

Saját munkája és élettapasztalata alapján a kutató hangsúlyozza, hogy az autisztikus személyeknek ritkán van szükségük kezelésre, viszont gyakorta támogatásra és lehetőségekre. Mottron szerint a tudománynak is ki kellene vennie a részét abból, hogy az autizmust ne tekintsék kijavítandó fogyatékosságnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!