szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szlovákia 96 kórházában a szerda esti órákban stabil volt a helyzet, s legalább a minimális sürgősségi ellátást mindenütt biztosították - közölte a pozsonyi egészségügyi minisztérium a kórházigazgatóktól kapott információkra hivatkozva.

A közlemény szerint az ország azon 16 kórházában, amelyekre vonatkozik a szükségállapotról hozott hétfői kormánydöntés, csak minimális szinten van biztosítva a sürgősségi betegellátás. A további 80 kórházban, amelyekre nem vonatkozik a szükségállapot, teljes értékű, illetve csak részlegesen korlátozott ellátást biztosítanak a rászorulóknak, mégpedig a kormány úgynevezett B terve alapján. Ezt azt jelenti, hogy orvoshiány miatt összevontak több osztályt, esetleg egy-egy osztályt ideiglenesen nem működtetnek.

Az egészségügyi tárca közlése szerint szerda este még 636 olyan kórházi orvos volt, aki nem fogadta el a kormány kompromisszumos ajánlatát, s nem vonta vissza felmondását. A kormány 300 eurós béremelést ajánlott fel az orvosoknak, azt állítván, nincs több pénz az államkasszában, míg az Orvosi Szakszervezeti Szövetség (LOZ) 707 eurós átlagos béremelést követel, s eddig nem volt hajlandó a kompromisszumra.

Túry Gergely

A tárca ugyanakkor megerősítette, hogy a szomszédos országok szakminisztériumaival tárgyalásokat folytatnak az esetleges segítségnyújtásról. A közlés szerint a magyarok, az osztrákok, a csehek és a lengyelek már közölték Pozsonnyal, hogy a határ menti kórházaikban készek szükség esetén szlovákiai pácienseket fogadni. A csehek hét orvost is készek átküldeni, míg az osztrákoknál egyelőre nincs önkéntes orvosi jelentkező az esetleges szlovákiai szolgálatra. Budapest is közölte, hogy a magyar kórházak felkészültek a szlovákiai betegek esetleges fogadására.

Tekintettel a kórházakban fenyegető orvoshiányra - szeptemberben a mintegy 6500 kórházi orvos egyharmada mondott fel, s a felmondási idő november végén jár le - a kormány hétfő este szükségállapot kihirdetéséről döntött, amely 15 kórházat érintene. Ezt a számot szerdán minden magyarázat nélkül 16-ra módosították.

A béremelésen kívül az orvosok a kórházak részvénytársaságokká való átalakításának leállítását, néhány szakmai ágazati probléma megoldását - például a kórházak kedvezőbb finanszírozását, a személyi normatívák rendszerének bevezetését - követelik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!