szerző:
Kulcsár Hajnal
Tetszett a cikk?

Tizenegy nőgyógyász szakorvost és két szülésznőt vádolnak azzal, hogy a volt MÁV Kórház szülészeti és koraszülött osztályán évekkel ezelőtt több ízben is pénzt kértek a szülésekért. Ha igaz a vád, letöltendő börtönt is kaphatnak. Pedig a szülésnek évek óta megvan a kimondott és ki nem mondott tarifája.

A pénteken nyilvánossá vált vádirat szerint a volt MÁV Kórház – jelenleg Állami Egészségügyi Központ – szülészeti és koraszülött osztályán dolgozó orvosok 2007 áprilisa és 2008 júliusa között legalább húsz esetben pénzt kértek a szülések levezetéséért, illetve egyéb beavatkozásokért. A vádlottak között van az akkori osztályvezető főorvos is. Az ügyészség az orvosokkal és az egyik szülésznővel szemben pénzbüntetés, a másik szülésznővel szemben, akit üzletszerűen elkövetett vesztegetéssel vádolnak, letöltendő börtönbüntetés kiszabását kéri. Az érintettek ugyanakkor tagadják, hogy pénzt kértek volna a kismamáktól.

Az ügyben azóta megszólalt Csomóné Lindmayer Katalin, a Magyar Asszonyok Érdekszövetségének elnökhelyettese is, aki nyíltan beszélt arról, hogy igenis sokan fizetnek az orvosnak és a kórházi személyzetnek, leginkább azért, hogy odafigyeljenek rájuk. (Hatvanezertől százezrekig terjed ma átlagosan a szülés tarifája az előre kiszemelt orvosnál.)

MTI / Ujvári Sándor

Noha a szüléssel kapcsolatos kórházi alapellátás papíron teljesen ingyenes, és a társadalombiztosítás finanszírozza, a valóságban más a helyzet. Elég néhány internetes fórumon szétnézni, hogy kiderüljön, ki, hol, mennyit fizetett azért, ha nem az ügyeletes orvosra, szülésznőre akarta bízni magát a nehéz órákban. Számos hozzászólás állítja, hogy van orvos, aki konkrét összeget kér, míg van, aki a páciensre bízza, mennyivel kívánja meghálálni a szülésnél való közreműködést. "Én kétszer is ilyen orvosnál szültem anno a MÁV-ban. Ha nem tetszett volna ez a rendszer, keresek mást, vagy nem választok orvost, hanem az ügyeletesnél szülök. Eszembe nem jutna feljelenteni ezeket az embereket, még ha nem is értek egyet velük mindenben"írja az egyik hozzászóló.

Persze nem kötelező orvost választani – és még nem is biztos, hogy rosszul jár az, aki a szerencséjében bízik. "Én sem fizettem az elsőnél, valószínűleg most a másodiknál sem fogok, hálapénz nélkül is úgy láttak el, mintha fizettem volna. Nem volt okom panaszra. Sőt: nem is annál szültem, akihez tanácsadásra jártam. Miért kellett volna fizetnem?" – osztotta meg tapasztalatát egy másik fórumozó. A kismamák zöme mégis úgy érzi magát biztonságban, ha fizet, van aki pár tízezer forintot, de ennél jóval többet is tettek már a borítékba. "A szülésért 100 ezer forintot kért a választott orvosunk, de a kontollvizsgálatokra, és ultrahangokért is fizettünk, alkalmanként 10 ezret" – ezt már egy másik budapesti anyuka állítja.

Horváth Ágnesék megpróbálták: szülés hálapénz nélkül
A hálapénzfizetés gyakorlatát kívánta visszaszorítani, illetve terelte volna legális mederbe a 2007-es egészségügyi reform azon rendelkezése, amely szerint a kórházba kerülő betegeket mindig az éppen ügyeletes orvos láthatja csak el. A törvénymódosítás szerint ha a beteg a beosztott orvos helyett mégis más keze alá kíván kerülni, úgy állnia kell a kezelés vagy műtét (az egészségbiztosító által a kórháznak fizetett) költségének harminc százalékát. (Egy szülés esetében ez 25 ezer 200 forint.)

Orvosok a hálapénzről

Az orvosok közel kétharmada (57 százalék) az alacsony bérek miatt nélkülözhetetlennek tartja a hálapénzt, további 6 százalékuk véli úgy, hogy az állam a betegekkel pótoltatja az orvosok fizetését. Továbbá igen jelentős azon orvosok (43 százalék) aránya, akik megalázónak tartják a beteg által adott pénzt, és 17 százalékuk egyáltalán nem ért egyet vele. Minden tizedik orvos szerint a hálapénz az egészségügyi rendszer hibája, de egyben összetartója is, és ennélfogva mindig a rendszer szerves része marad – ez derül ki ugyanis a Szinapszis Kft. még 2010-ben végzett felmérésésből. És nem valószínű, hogy a helyzet sokat változott volna azóta.

„Hálapénzt kellemetlen elfogadni. Az esik a legrosszabbul, hogy míg más szakmák képviselői (jogászok, banki alkalmazottak, BKV-alkalmazottak) emelt fővel felveszik az orvosok fizetését többszörösen meghaladó bérüket, addig az egészségügyben a közalkalmazotti bértábla szerinti minimum és az értelmiségi életszínvonalhoz szükséges pénz közötti különbözethez csak a betegek jótékonysága által, szégyenkezve lehet hozzájutni” – fogalmazott a felmérésben megkérdezett egyik orvos.

Mennyibe kerül, ha nem támogatja a tb?

Persze van lehetőség tiszta viszonyok között szülni, de bizonyára azok vannak kisebbségben, akik megtehetik, hogy valamelyik magánklinikát válasszák gyermekük világrajövetelének helyszínéül.

A viszonylag újnak számító Dr. Rose Magánkórház, MamaRose névre keresztelt szülészeti osztályán az eddig szóba került árak többszörösével szembesülhetünk, és ez tűnik pillanatnyilag a legdrágább lehetőségnek. A problémamentes szülésért 590 ezer forintot számolnak fel, amely érzéstelenítéssel már 730 ezerre ugrik, míg a császármetszéssel világra segített gyermekért már 880 ezer forintot kell leszurkolni. Ezért a pénzért persze különféle extrákat is kapunk: benne van például a szülésfelkészítő foglalkozás, a kórházi tartózkodás alatt külön szoba az édesanya és a baba részére. De benne foglaltatik az árban a kötelező szűrővizsgálatok elvégzése, védőoltások beadása, illetve a szülést követő nőgyógyászati vizsgálatok. Ahogy a napi háromszori étkezés – a la carte kínálatból. Ezek amúgy mindegyik magánintézményben elérhetők – az árakban azonban vannak különbségek.

Magánkórházi szoba. Megkérik az árát
drrose.hu

A Kútvölgyi Kórházban működő, szintén nem túl nagy múlttal bíró Maternity Magánklinika ennél konszolidáltabb árakkal dolgozik, és itt nem tesznek különbséget spontán szülés és császármetszés között, legalábbis az árakban. Természetesen itt is több fizetési mód és csomag van, amelyből választhat a kismama. Az alapár, amelynek feltétele, hogy az édesanya magyar állampolgár legyen, taj-kártyával 400 ezer forint.

A Telki Magánkórházban az ügyeletes orvos által vezetett hüvelyi szülésért 390 ezer, míg a császárért 480 ezer forintot kérnek. Itt is elvégzik a kötelező szűrővizsgálatokat, és négy napig maradhat az anya újszülötjével, de a kizárólagos szobahasználat lehetővé teszi egy hozzátartozó állandó jelenlétét is.

A Nyírő Gyula Kórház szülészeti részlegén – Róbert Károly Magánklinika – is magánfinaszírozással lehet hozzájutni a szolgáltatásokhoz. Az alapcsomag – amely tartalmazza a szülésvezetést, az újszülött ellátását négy napon át, kétágyas szobában – 230 ezer forintba kerül. Ha nem a szolgálatban levő szülésznő és ügyeletes orvos keze alatt akarunk "szenvedni", ragaszkodhatunk a választott szakemberekhez, csak ezekért felárat fognak felszámolni.

Otthonszülés: nem sokkal olcsóbb

Tüntetők az otthonszülés mellett
MTI/Honéczy Barnabás

Becslések szerint évi 200-300 nő dönt úgy, hogy kórházi segítség nélkül hozza világra gyermekét. Az otthonszülés Magyarországon az európai országokhoz hasonlóan sosem volt tiltva, ugyanakkor azoktól eltérően 2011 áprilisáig szabályozva sem. Bár a jogszabály rendezte a több évtizedes áldatlan állapotot, számos ponton szigorúbb a korábbi gyakorlatnál.

Kizáró ok például, ha az anya korábban császármetszéssel szült, ha felmerül az iker- vagy többesterhesség gyanúja. Ráadásul a jogszabály által előírt tárgyi és személyi követelmények drágulást hoznak, ha valaki kórházon kívül akar szülni, 200-300 ezer forintja is bánhatja, a társadalombiztosító ugyanis nem támogatja az otthoni vajúdást. Korábban már írtunk az otthonszülés anyagi oldaláról is: akkor az a hír járta, hogy az árak 50-150 ezer között mozognak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!