szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A betegek halálához is vezethet, ha a szoftverek által vezérelt egészségügyi felszereléseket, illetve a testbe beültetett egyes implantátumokat külső "hackertámadás" éri - írja a BBC szakértőkre hivatkozva. Az egyik szakember szerint például a beültetett inzulinadagoló berendezés rendszerébe való behatolással akár úgy is meg lehet ölni a pácienst, hogy nem is tud a támadásról.

A szoftverekkel működő egészségügyi felszerelések, illetve beültetett implantátumok segíthetnek a betegeknek abban, hogy visszatérjenek korábbi, betegségük előtti életmódjukhoz, de gyenge pontjuk lehet az őket vezérlő szoftver vagy kód - idézi a BBC a témát vizsgáló szakembereket.

Kevin Fu, a Massachusetsi Egyetem számítástechnikai szakembere szerint például több olyan "elkerülhető haláleset" is történt már, amelyekért a készülékekben található kódok hiányos ellenőrzése volt a felelős. Még nagyobb a kockázat az olyan eszközöknél, amelyek rádióhullámokon keresztül küldenek vagy fogadnak adatokat - ilyen eszközöket használnak például az orvosok arra, hogy a beteg állapotát két vizsgálat között is folyamatosan követni tudják.

Egy konkrét kockázat lehet például az egyik, széles körben ismert beültetett inzulinadagoló irányítása, amelyet akár külső behatolók is meg tudnak változtatni, és akár halálos adagnyi inzulint tudnak küldeni a beteg szervezetébe - mondta a BBC szerint Barnaby Jack, a McAfee szakértője.

Ráadásul az esetleges "hackerek" akár azt az utasítást is felülírhatják, hogy a készülék az inzulin adagolásának elindításakor rezegni kezdjen - így a beteg nem is tud róla, hogy feltörték a rendszert és más dózisú inzulint kaphat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!