szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kínai szakemberek cáfolták az ausztrál kutatók tanulmányának megállapításait, amelyek a hagyományos kínai gyógymódok veszélyeiről szóltak. Azt ugyanakkor elismerték, hogy az érintett gyógyszerek többsége „valamennyire mérgező”, de megfelelő használattal enyhülhet a mérgező hatás.

"Aggodalomra semmi szükség a tradicionális kínai gyógyszerekkel kapcsolatban, azok érett koncepció alapján és fejlett technológiákkal készülnek" - mondta a Hszinhua hírügynökségnek adott interjújában Csou Csao-fan, a kínai orvostudományi akadémia vezető kutatója. A minőségre a tradicionális kínai gyógyszerek több mint kétezer éves használata is garancia - vélte.

Ausztrál kutatók a PLoS Genetics című tudományos portálon megjelent tanulmányukban 15 különböző gyógyszer pontos összetételét elemezték DNS-vizsgálat segítségével, és toxinokat, lehetséges allergéneket, valamint veszélyeztetett állatfajtáktól származó anyagokat is kimutattak.

Csou elismerte, hogy a gyógyszerek többsége "valamennyire mérgező", de szerinte "ha megfelelően használják azokat, a mérgező hatás enyhül, az egészségre kedvező hatás viszont felerősödik". A kínai kutató azt is hangsúlyozta, hogy a tradicionális kínai gyógyszerek - nyugati társaikkal ellentétben - nem univerzálisan, hanem betegről-betegre eltérően alkalmazandók. 

Csien Csong-csi, a kínai gyógyszerkönyvi hatóság egyik szakértője is biztonságosnak nevezte a gyógyszereket. A tradicionális kínai gyógyszereket a nyugati országokkal ellentétben a határokon belül gyógyszerként, és nem étrendkiegészítőként regisztrálják, ennek megfelelően szigorú szabályok vonatkoznak azokra – tette hozzá.

Nem újak a hagyományos kínai gyógyszerekre vonatkozó nyugati aggodalmak nem. A szerek tavaly május elsején eltűntek az exportpiacok negyedét jelentő Európai Unióból. Egy közösségi irányelv-módosítás a termékek forgalomba hozatalának engedélyezéséhez szigorú minőségi, így fizikai-kémiai, biológiai vizsgálatokat, farmakológiai és toxikológiai kísérleteket tett kötelezővé.

Kínában tavaly decemberben jelentették be: szigorítják a tradicionális kínai gyógyszerekre vonatkozó szabályokat, hogy biztosítsák a szerek minőségét és az egyetemes egészségügyi szolgáltatást. A terv szerint első lépésként a következő öt évben szabványosítják a növényi eredetű gyógyszerek feldolgozását és készítésük eljárásait. Ezen túl egy központi rendszert is felállítanak, amelynek segítségével lehetővé válik az egyes gyógyszerek alapanyagokig való visszavezetése.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!