szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A helytelenül összeállított fogyókúrának, főleg ha az már önsanyargatásba csap át, idővel meglehet a böjtje. Néhány magatartás, amit érdemes elkerülni.

A helytelen, átgondolatlan diétáknak, túlzásba vitt koplalásnak az egyik nem várt eredménye a jojó-effektus: amint abbahagyjuk a kúrát, visszajönnek a kilók, olykor még több is. Ráadásul az igénybevett szervezet anyagcseréje olyannyira lelassul, hogy hiába eszünk keveset, nem fogunk fogyni. Tanulság, nem érdemes koplalni: elég ha kevesebb kalóriát veszünk magunkhoz, és mozgunk.

A legtöbb elszánt ember a zsírbevitelt szorítja le minimálisra, de ezáltal olyan tápanyagokhoz nem jut hozzá a szervezet, ami az epe meghajtásához szükséges, s innen egyenes út vezet az epekő megjelenéséhez, majd az epehajtók szedéséhez. Ugyancsak óriási probléma az egyoldalú táplálkozás következtében fellépő vitamin-, illetve ásványianyag-hiány. Mindez abban nyílvánul meg, hogy kihullik a haj, töredezetté válnak a körmök, s a legkülönfélébb fertőzésekre lesz érzékeny a szervezet. De nem ritka a fáradékonyság, aluszékonyság sem.

Rutinus fogyókúrázóknak az is ismert, hogy sokszor jól kiéheztetik magukat, aztán amikor már nem bírják tovább, mindenfélét összeesznek. A zűrzavaros táplálkozásból adódahatnak az emésztési zavarok legkellemetlenebb és veszélyes tünetei, a székrekedés és hasmenés, váltakozva. Gyakori önkínzás, hogy a bélfalat brutálisan irritáló különféle hashajtókat, illetve vízhajtókat szed a fogyni vágyó. Ennek is rengeteg negatív hatása lehet: kiürül a szervezetből a kálium és a kálcium, ami felgyorsítja a csontritkulás kialakulását, de izomgyengeséget, izomgörcsöket eredményezhet. Azonban a fogyókúra hirtelen befejezése sem tanácsos, itt is kell átmenet, mert a hirtelen váltás hasnyálmirigygyulladást okozhat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!