szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy új kutatás szerint nem növeli a koraszülés kockázatát a terhesség-megszakítás, ám ez csak akkor igaz, ha utóbbit modern, gyógyszeres módszerrel hajtják végre.

A PLOS Medicine című nemzetközi szaklapban kedden megjelent tanulmányban a Cambridge-i Egyetem kutatói három évtized skóciai abortusz- és szülési adatait vizsgálták meg.

A tanulmány szerint a nyolcvanas években a terhességmegszakító műtét növelte a későbbi várandósság idején a koraszülés-kockázatát. Ez a rizikó időközben eltűnt - a tudósok szerint az eljárás korszerűbb módszereinek köszönhetően.

A kutatáshoz összesen 757 060, 1980 és 2008 között világra jött első szülött baba adatait vették górcső alá. Kiderült, hogy 1980 és 1983 között az abortuszon átesett nők koraszülés-kockázata 30 százalékkal magasabb volt, mint a többi anyáé. A rizikófaktor már a kilencvenes évekre 20 százalékra esett vissza, 2000-től pedig már nem tapasztalható semmilyen különbség.

A kutatók feltételezik, hogy egy későbbi koraszülés kockázata mindenekelőtt a sebészeti műtéti beavatkozásból származik. 1992 és 2008 között az operációval végrehajtott abortuszok száma 31-ről 0,4 százalékra esett vissza. Ezzel egy időben a sebészi beavatkozás nélküli, gyógyszeres terhesség-megszakítások száma 18-ról 68 százalékra emelkedett.

Ám a koraszülés kockázata és az abortusz módszere közötti összefüggés közvetlen bizonyítékával a kutatók a rendelkezésükre álló adatok alapján nem tudtak szolgálni. Ehhez minden nő esetében tudniuk kellett volna, milyen módszerrel szakították meg a terhességét.

A szerzők ennek ellenére bizonyosak abban, hogy az abortusztechnika modernizálása "hatékony hosszú távú stratégia a koraszülések számának csökkentése érdekében".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!