szerző:
Ombódi Tünde
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A madeinhungary tárlattal nyitott a Design hét egy hetes eseménysorozata Budapesten. A hvg.hu egy szubjektív válogatást készített a magyar dizájnerek idei munkáiból.

Ahhoz, hogy a kreatív ipar valódi fejlődésen menjen keresztül, szükség van hagyományra és együttműködésre. Nagyjából ezzel a mondattal lehetne dióhéjban összefoglalni Martinkó Józsefnek, az Octogon magazin online főszerkesztőjének beszédét a  Magyar Designerek és Iparművészek tárlata megnyitóján, amit egyben tekinthetjük a Design Hét Budapest 2013 eseménysorozat indítójának is. 

A Madeinhungary tárlat hozza ebből a hagyomány részt, hiszen idestova kilenc éve rendezik meg a magyar designereket és iparművészeket felvonultató tárlatot. Az idén másodszorra megrendezett MEED pedig az együttműködést szimbolizálhatja, hiszen az alkotók nem csupán az országon belül, hanem az országhatárokon túlmutatva, a lokális kereteket átlépve nyerhetnek inspirációt egymás munkáiból.

A design és az iparművészet igazából olyan képzőművészeti forma, ahol az alkotói szabadság keretek közé van feszítve. A keretek pedig nem mások, mint az, hogy az elkészült alkotásnak nemcsak szépnek, vagy elgondolkodtatónak, illetve katarzist keltőnek kell lennie, hanem működnie is kell, mégpedig hatékonyan. A lámpának fényt kell adnia, a polcra rakodni lehessen, és a gyerekjátékkal lehessen játszani. Talán éppen ezért, a szervezők, Szigeti Szilvia és Radnóti Tamás olyan alkotásokat válogattak össze, amelyek már maguk is termékek, prototípusok, vagy már gyártják is őket. Tehát bizonyítottak.

A kiállítás anyaga változatos, a most következő válogatás pedig nagyon szubjektív lesz. De ezek azok az alkotások, amelyek benyomták nálunk az "aha" gombot, vagy éppen túlnyomták azt.

A legelső legyen egy másfél éves fejlesztés után piacra került termék, a Farkas Anna és Batisz Miklós nevéhez fűződő  Starry Light Lamps, amely két olyan lámpának az elnevezése, amellyel a csillagos eget varázsolhatjuk a szobánk plafonjára. Nem a kedvenc csillagképek tetszőleges egyvelegét láthatjuk, hanem adott napok égképének pontos másolatát.

Farkas Anna és Batisz Miklós: Starry Light Lamps
Imre Barnabás

A tervezőpáros a lámpa megvilágításához a saját maguk által kifejlesztett fényforrást használ. És igény szerint lehetőség van egyedi lámpa elkészíttetésére is, akár a születésnapunk égképével is díszíthetjük azt.  Ilyenkor csupán négy hat hetet kell várnunk, és a kezünkben lehet a kész egyedi termék.    

Lőrinc V. Gabriella hatalmas fali szőttesét a Dunáról készített fotósorozat ihlette meg. A vízen visszatükröződő napfény csillogását alternatív anyagok, például spárgakötöző és fémszálak felhasználásával valósította meg.

Kanics Márta a textiltervezők fiatal generációját képviseli. Az ötlete egyszerű és biztosan ezért működik. A textilekbe az UV fény hatására világító szálakat szőtt. Lekapcsoljuk a villanyt és már meg is érkeztünk a diszkó korába.

A MOME-n grafikusként végzett Fock Máté alkotása egy csomagszállítóvá felturbózott robogó. Amellett, hogy igen praktikus találmány, nem lehet mosolygás nélkül elmenni mellette.

Fock Máté robogója
Imre Barnabás

Ha valaha mérgelődtünk polcvásárláskor, hogy nem a tudunk az igényeinket valóban kielégítőt találni, amellyel esetleg még a költözés is könnyebb lenne, akkor biztosan örömmel találkozunk Józsa István tetszőlegesen méretezhető rendszerével. A saját magunk számára legmegfelelőbb polcrendszert az interneten található tervező program segítségével meg is tervezhetjük.

A lengyel Nina Woroniecka-t is a költözés témája ihlette meg. Egy mobil dobozba pakolta össze gyakorlatilag az összes szükséges bútort, amelyre egy garzonlakásban csak szükségünk lehet.  

Edőcs Márta üveg ékszerei valószínűleg  amolyan kötelező darabjai minden design kiállításnak: szépségesek, ötletesek, és minden hölgy boldogan elmélázna a tükör előtt próbálgatva egy egy darabot.. És amelyik éppen nem kell, azt belehelyezheti Lenka Damová tükrös fedelű ékszertartó dobozaiba. Egyébként a női hiúság más alkotók számára is bőségesen nyújtott ihletforrást, Kodolányi Gábor (Codolagni) például a tükrös pipereasztalnak készítette el egy új változatát. 

Lenka Demová műve
Imre Barnabás

Rácz Anikó a Hannabi Freestyle Home színeiben alkot kanapékat. Aki valaha próbált már lakást berendezni, az tudja, hogy a kanapé az egyik legfontosabb darabja a nappalinak és a megfelelő megtalálása sok szenvedéssel jár. A Hannabi nem ígér kevesebbet, minthogy nem készít két egyforma kanapét. És a kiállításon látható darab is azt bizonyítja, hogy ügyel a részletekre.

Kihagyhatatlanok a Pongrácz Farkas,  Albert Virág, azaz a Blum and Wolf alkotópáros egyszerű lámpái, amelyek a hajtogatás technikáját gondolják újra. A fehér műanyag lámpák mellett láthatunk tőlük hajlított fa lámpákat is.

A vékony hajlított fa lap lámpává álmodása, mint motívum, megjelenik a szlovák Marek Jurčiak állólámpáin is.  

Tóth Kata vagyis Kattuska többfunkciós bútor játékaival már tavaly is szerepelt a madeinhungary kiállítói között, és az idén is megjelent egy olyan alkotással, amely egészen biztosan minden anyánál felkerül a bevásárló listára. A hintaló ugyanis átalakítható rajzasztallá és etetőszékké is, így igazán megéri beszerezni, hiszen nemcsak helytakarékos, de praktikus és szép is. 

A cikk létrejötténél a foto.hu volt a segítségünkre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!