szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Világszínvonalú ellátást nyújthatnak az újszülöttek pécsi intenzív centrumában azoknak az orvosi berendezéseknek köszönhetően, amelyeket a napokban helyeztek üzembe a Pécsi Tudományegyetem gyermek-, valamint szülészeti klinikáján.

A fejlesztést uniós támogatással valósították meg, és 467 millió forintba került. Ezenkívül az egyetem 109 millió forintot költött a 133 új eszköz, köztük inkubátorok, lélegeztetőgépek, infúziós pumpák, és ultrahangkészülékek használatához szükséges műszaki háttér megteremtésére – mondta Ertl Tibor, a projekt szakmai vezetője a beruházás hétfői zárórendezvényén.

Bódis József, a PTE rektora arról beszélt, hogy a régóta várt 21. századi műszerpark minőségi változást hoz az újszülöttek intenzív ellátásában.

Az egyetem az eszközbeszerzéssel kapcsolatos szerződés májusi aláírásakor azt közölte, hogy a fejlesztésnek köszönhetően a pécsi újszülött intenzív centrum semmiben sem különbözik majd Európa vagy a világ hasonlóan magas szinten működő centrumaitól. A beruházás olyan adatrögzítést és terápiát tesz lehetővé, amely jelentősen növeli a koraszülöttek életben maradásának, a szövődmények korai felismerésének és eredményes kezelésének esélyét.

Emlékeztettek, hogy Magyarországon a csecsemőhalandóság 2011-ben 4,9, a Dél-Dunántúlon 4,5, Baranyában 4 ezrelék volt. Az országban évente körülbelül 1200 gyermek születik másfél kilogrammnál kisebb súllyal, közülük nagyjából százan kerülnek a PTE két telephelyen működő újszülött intenzív centrumába.

A csecsemők 80-90 százaléka életben marad, harmaduknál azonban szövődmények lépnek fel. Az egyetem arra törekszik, hogy a jó életminőség érdekében még tovább csökkentse a szövődmények lehetőségét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!