szerző:
Lukács Andrea
Tetszett a cikk?

A Vörösmarty tér zsúfoltságát elkerülendő körbejártuk Budapestet, és kellemes alternatívákat találtunk a karácsonyi vásározásra, ami manapság inkább szól a forró csemegékről és a kikapcsolódásról, mint az őrült shoppingolásról. Budán és Pesten is egyre több teret foglalnak el a díszes bódébarakkok november végétől január elejéig, de van különbség vásár és vásár között, hangulatban, kínálatban és legfőképp az árakban. Adventi mustra.

Az arisztokrata – Hegyvidék

A Hegyvidéki Adventi Vásár korban van csak közel az idén 13 éves Vörösmarty térihez, a Kiss János Altábornagy utca egy kis szakaszán már tíz éve húzódik felfelé a girlandos kunyhósor, a budai arisztokrata környezet azonban egészen más hangulatot áraszt, és az árukínálat is különbözik a belvárosi gagyitobzódástól. Itt dizájner ruhák és jópofa lakástextiles bódé közé sem szorul pink usánka és trikolor bugyelláris, a sajtos néni pedig türelmesen szeli a kóstolót a juh- és kecskesajtos különlegességekből, miközben az érdeklődő, de nem feltétlenül vásárló járókelőkkel is kedélyesen elbeszélget. 

Stiller Ákos
A fagyos hőmérséklet egy csöppet sem zavarja, neki a mínusz 5-6 fok kifejezetten kellemes. „Hat éve vagyok kint, az első télen mínusz 15 fok volt, ez ahhoz képest nyár”. A széllel meggyűlik a bajuk az adventi kofáknak, mindig a domboldalról süvít át a bódékon, mintha szánkópályaként használná a hegyvidéki utcácskát. Az árak viszont nem elszálltak, egy deci puncs 200 forint, van narancsos és almás alkoholos forró ital is, a kürtős kalács pedig standard ezresért kapható. Péntek esti látogatásunkkor nem volt tele a placc, de a negyedik adventi vasárnaphoz közeledve egyre nagyobb lesz a tömeg, reméli legalábbis a sajtos, aki szerint a közönség kicserélődött. A 12. kerületi idősebb arisztokrata réteg kikopott, az utóbbi egy-két évben már a fiatal feltörekvők vásárlóerejében bízhatnak.
Szemerey Bence

A posh – Szent István tér

A Bazilika előtt tavaly tartottak először posh (azaz puccos, de itt a legtöbb a külföldi, úgyhogy maradjunk a felvágós angol szlengnél) adventi vásárt. Mondhatnánk rosszmájúan, hogy ez leginkább az árszínvonalra vonatkozik, de nem lenne igazunk. Bár ugyanaz a burgonyaszirom, ami a Kálvin téri vásáron 600 forint (öntettel 700), itt 800 (öntettel 1000), ám vannak olyan pluszok, mellyel kompenzálják, legalábbis enyhítik a pofátlan drágaságot: az ingyenes koripályán a koribérlés is díjmentes (nyitva tartás itt), van Hütte, a Bazilika bal oldalán pedig egy Toi Toi-barakk.

Szemerey Bence

A Szent István tér este még fényjátékkal is csábít. Kell is a mézesmadzag, itt ugyanis rekordáron mérnek mindent, nem csak a burgonyaszirmot: egy deci forralt bor 300 forint, egy rétes 600 forint, a forró Aperol (narancsárga italt, ami nyáron Aperol spriccként fut, és borral, vagy pezsgővel árulják) 900 forintba kerül. Az árukínálat egy fokkal igényesebb, mint a Vörösmarty téren, de a kézműveskacat és az őstermelőgiccs itt is megtalálható.

Nosztalgiázzon, és olvassa el, hogy milyen volt tavaly a Bazilikánál és a Vörösmarty térnél a karácsonyozás.

Az alternatíva – Városháza park

A Városháza park egy ideje twenty-four-seven vásártérré avanzsált, így az év minden szakában van valami téma, amire a Deák és Astoria között húzódó dombok mentén bódéformát lehet húzni. Az adventi időszakot egy batár koszorú jelzi most, aminek gyertyáit vasárnaponként meg is gyújtják. Jó alternatíva a klausztrofóbiásoknak, ha nem bírják a Vörösmarty téri nyomorgást, ám nem olcsó: 500 forint a kétdecis forralt bor, a forró csoki pedig 1390, ha felöntik egy kis alkohollal. Egy melegített sátorban a szabadtérre is kihangosított színházi előadások látogathatók, de kint sincs hideg, ha rácuppanunk az egyik szabad hőgombára. Az illemhelyiség a régi aluljárós vécé, amit 180 forintért szabad igénybe venni.

Szemerey Bence

A baráti – Kálvin tér

A Kálvin tértől indul, de a Mikszáth térig ér a Palotanegyed adventi vására, amely körbeöleli az ormótlan üvegpalotákat, a Prága kávézó téliesített teraszát, a Szabó Ervin téri Justitia-kutat és még az F(é)szek előtt cigiző bölcsészeket is. Baráti a hangulat, itt a csóró diákokat is keblére öleli a kereskedő: a forralt bort 150 forintos deciáron mérik, és még az egyéb forró alkoholos italokra sem pakolnak túl sok különlegességi felárat. A forró eperbort 500 forintért (2 dl), a forralt sört 690 forintért (3 dl) adják. A sok puncsolásra szükség is van, hogy elhomályosítsa a rikító giccsparádét, a gőzölgő alkoholtól a mongol szőrmesapkák neon árnyalatai ugyanis egész szépnek látszanak, ha más nem, poén bennük pózolni egy Facebook-pillanat erejéig. A kissé sablonos kínálatból nem maradhat ki a levendulás bódé, de legalább hasznos ajándékot találhatunk, ha molyos otthon a spájz. A folyadék és a mínuszok szervezetünkre gyakorolt hatására itt azonban nem gondoltak, esetleg a Szabó Ervin Könyvtárba bekéredzkedhetünk vécézni.

Szemerey Bence

A minimál – Allee

A legnagyobb csalódást az újbudai advent okozta. Az Allee mellé mintha csak odaszórták volna a fabódékat, péntek koradélután jó néhány még kis sem nyitott, rontva az összképet, és a többiek csekélyke esélyét némi bevételre. Pedig az üzletközpont közelsége még annak is csábítóvá varázsolhatná a fagyos vásározást, aki utálja, ha az orra lefagy nézelődés közben. Az Allee-ban ugyanis fel lehet melegedni, és mindenféle egyéb szükség is kielégíthető. A Fehérvári úti piac szomszédsága előny is lehetne, de ottjártunkkor ennek nem láttuk jelét, az átmenőforgalom messze elkerülte a viskókat. Ezen pedig az sem segített, hogy az a rétes, ami a piacon 230 forintért kapható, kint 399 forintba kerül, csak mert úgy hívják, hogy „mosolygós rétes".

A családias – Fő tér

Hat éve van már az óbudai Fő téren adventi vásár, ez volt az első, ahol építettek egy egész pofás koripályát is. Itt csak a korcsolyabérlés kerül pénzbe (400 Ft) és február 2-ig nyolctól nyolcig lehet rajta csúszkálni. Így, bár hétköznap az ajándékos viskók zárva tartanak, gyerekkel érdemes lejönni, mert amíg ő csúszik, a szomszédos gasztropultok tökéletes szülőmegőrzőként funkcionálnak. Van lángos, és kürtős kalács már 600 forintért(!), sőt, a forralt borhoz (200 Ft/dl) egy külön csuporból lehet merni mazsolát, aszalt szilvát és fűszereket, a házikó elé pedig egy kemencét is állítottak, spontán melegedéshez. A 850 forintos sváb sült kolbászhoz nem számolják fel extrán a tormát, a mustárt, a ketchupöt, és a savanyúságot, de még a karéj kenyér is benne van az árban. A hétvégén a nagyszínpad programjai miatt is idecsődülnek a családosok, a környéken lakók pedig nem panaszkodhatnak, a szigetes dolby surroundhoz képest ez csak egércincogás.

Szemerey Bence

A profi – Kolosy tér

Óbuda két póluson mozog, a gyerekbarát Fő térhez képest a Kolosy téri adventi vásár első látásra inkább a bározós-borozós médiamunkásokra, az IT-görlökre és a multis menedzserrétegre koncentrál. A Symbol kitelepült egy fedett sátorral, és a Stereo Café terasza is ügyesen integrálódik vörös ernyőivel a forgatagba. A cukiságfaktorban is profi a Kolosy tér–Bécsi út-tengely, egy állatsimogatóban élő bárányokat lehet tapizni, kár, hogy a szaguk elnyomja a forralt eperbor (500 Ft/2 dl) édes, és a sült hekk (990 Ft/db) balatoni nyárra emlékeztető illatát. Egy fokkal drágább a gasztronómia, mint a Fő téren, itt a kolbász 880 forint, és csak mustár jár hozzá, viszont ötszáz forint alatt is lehet már kapni csemegét (hot dog 350 Ft). A praktikumra is gondoltak a Kolosyn, a vásár két végén fenyőt árulnak, a Bécsi útnál pedig néhány Toi Toi is rendelkezésre áll.

Stiller Ákos
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!