szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Lassan luxusnak minősül a külföldi vakáció, pedig akár féláron is nyaralhat az, aki már hónapokkal előre, év elején lefoglalja nyári repülőjegyét és szállását. Miért alakult át a turisztikai piac? Hol véreznek el a last minute utak? Hogyan cselezhetjük ki a csúcsszezonban elszálló árakat? Utánajártunk.

Egyre ritkább jelenség, hogy valaki a nyaralás szervezése közben az első szembe jövő ajánlatra lecsap. Ehelyett több iroda teljes palettáját végigböngészve, számológéppel a kézben próbáljuk megtalálni a leggazdaságosabb megoldást.

Okos koncepcióval és előtervezéssel pedig valóban sokat nyerhetünk: a nyári csúcsszezon ajánlataira év elején akár 30-50 százalékos kedvezményt is kaphatunk, a siker mértéke azonban nagyban függ attól, mennyire kezeljük rugalmasan a nyaralási elképzeléseinket.

Jobb, mint a last minute

"Akár a last minute járatok áraihoz képest is jelentősen lehet spórolni abban az esetben, ha fix időpontban és úticélban gondolkodunk" – nyilatkozta a hvg.hu-nak a Kartago Tours cégvezetője, Füri Mihályné, aki azt is elárulta, hogy bár a charterpiac egyre jobban szűkül, a legtöbb utazási iroda az év elején foglalt nyaraláscsomagokra alaphangon 30 százalék körüli kedvezményeket ad.

Túry Gergely

Szerinte a hónapokkal az utazás előtti szervezés másik nagy előnye a last minute járatokkal szemben a hatalmas kínálat. "Az utazás előtt egy-két nappal foglalt repülőjegyek, szállás esetében nem igazán lehet válogatni, ez pedig kétesélyessé teszi az eredményt" – magyarázta a cégvezető.

Ugyanezen véleményen van a Budavár Tours részéről Skáfár Balázs, aki szerint a last minute ajánlatok esetében ugyan ki lehet fogni kedvező árakat, de a szállások száma korlátozott, és csak "a maradékból lehet válogatni, ha lehet egyáltalán".

Skáfár a hvg.hu-nak elmondta: a last minute esetében "szinte már biztosan nem tud válogatni az utas saját szempontjai alapján, hanem az iroda mondja meg, hogy hol maradtak esetleg helyei. Így sok esetben az utas nem olyan helyre és szállásra tud befizetni amit elképzelt. Arról nem beszélve hogy a last minute esetében korántsem biztos, hogy marad szabad hely, ezért akinek a szabadságát előre kell terveznie, könnyen pórul járhat."

Nagyon jó lesz, ígérem

A Thomas Cook cégóriás szárnyai alatt tevékenykedő Neckermann Utazási Iroda nyári előfoglalásai 2014 január 30-ig bezárólag mintegy 20 százalékkal nőttek az előző évi adatokhoz képest, melynek okát Szvoboda János, az iroda cégvezetője az előfoglalási kedvezményekkel kampányolásban látja: "Az utazásszervezők úgynevezett előfoglalási kedvezményekkel igyekeznek a korai foglalást ösztönözni, amit – a Neckermann esetében – kiegészítenek az adott szállodák "early-bird" kedvezményei is, mint például a hét éj nyaralás hat éj áráért, vagy százalékos, esetleg konkrét összegű engedmények."

AFP / Jens Kalaene

Szvoboda is osztja azt a véleményt, hogy a last minute ajánlatok nem versenyezhetnek az akár fél évre előre leszervezett utakkal: "A kedvezményes árak mellett arra is érdemes felhívni a figyelmet, hogy minél korábban döntünk a szabadságunkról, annál teljesebb a szállodák, azon belül a különböző elrendezésű szobák kínálata. Egyébként a legvonzóbb, ár-érték arányban legütősebb ajánlatok fogynak el leggyorsabban. Ezekre last minute ajánlatok ki sem jönnek."

Az előfoglalástól ódzkodók legfőbb érve, hogy az adott út "később úgyis olcsóbb lesz". Erre válaszul több cég – köztük a Neckermann – is garanciát vállal, hogy amennyiben ugyanaz az út kedvezőbb áron válik náluk elérhetővé, a különbözetet visszafizetik.

47 ezer forintból

Négy klasszikus, örökké divatos úticélra vezettük le az utazás és szállás költségeit is magukba foglaló ajánlatokat, melyek során egy divatos közvetítő oldal áraival kalkuláltunk ki egy február első napjaiban lefoglalt júliusi, háromnapos kiruccanást.

AFP / Malte Christians

Róma: Ha már biztosak vagyunk abban, hogy idén az olasz fővárosban töltenénk néhány napot, február elején foglalva rendkívül kedvező ajánlatokat kapunk akár a júliusi csúcsidényre is. Három éjszaka egy háromcsillagos, a város központjában lévő hotelben reggelivel, repülőjeggyel, akár már 47 ezer forintért is elérhető. Ugyanez a kirándulás júliusban foglalva legalább a kétszeresébe kerül.

Athén: A görög válsággal hatalmasat zuhantak a patinás főváros árai, így turistáskodni is olcsóbb, főként, ha előre foglalunk. A repülőutat beleszámítva Athén központjában fekvő kétcsillagos, reggelizős panzióban a július közepi kiruccanás mindössze 60 ezer forintba kerül.

Prága: Egy autentikus cseh sörtúra esetében is jobban járunk, ha szezon előtt foglalunk, és százezer feletti összegek helyett repülőjeggyel együtt fejenként alig 76 ezer forintból megalapozzuk a nyári kirándulást, melyen az sem tud rontani, hogy az egyébként reggelit is biztosító szállás a külvárosban van.

Zágráb: Horvátországot is jólesőbb meghódítani a strandidényt megelőzve. A horvát fővárosba repülővel ugyan költséghatékonyan csak egy amszterdami átszállással jutunk, és a háromcsillagos hotel sincs épp a város szívében, a 98 ezer forintos összköltség azonban bárkit kárpótol az efféle kellemetlenségekért.

Kövesse a hvg.hu Élet+Stílus rovatát a Facebookon is!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!