szerző:
TL
Tetszett a cikk?

Bloggerek, hackerek, biztonsági szakértők, az internet és a civil társadalom. Mindez egy konferencián, amit önkéntesek szerveznek és a társadalmi változásokról szól. Mit jelent a Vissza a vadonba! - szlogen? Miért kell egyesülni a világ rendszergazdáinak? Forradalmi hangulat a berlini re:publica konferencián.

Ön tudja, mikor milyen adatait kérheti le a munkaadója, egy bank vagy egy hivatal? Ugye nem. Ott lett volna a helye Berlinben, ahol választ kapott volna ezekre a kérdésekre is a nyolcadik re:publica konferencián.

A vad, anarchikus internet csak illúzió

Hamarosan egy éve, hogy kitört a lehallgatási botrány. És bár a téma világszerte nagy nyilvánosságot kapott, alapjában alig történt valami az ügyben. Még mindig azzal kell számolni, hogy a titkosszolgálatok valamennyi kommunikációnkat megfigyelhetik. És mint mindig, most is ugyanaz a helyzet. Egyre valószínűtlenebb, hogy valaha is magyarázattal szolgál majd valaki. De hogyan reagáljon a civil társadalom?

„Vissza a vadonba!” szólt a re:publica konferencia idei mottója. De hogyan, hiszen mindent ellenőriznek és megfigyelnek az interneten is. Az első napon ezért azokról a bloggerekről emlékeztek meg, akiket a tevékenységük miatt például Vietnámban, Kínában, Etiópiában börtönbe zártak.

Védjétek le a digitális életeteket!

A konferencia központi témája, a magánszféra védelme volt. A szervezők fel akarták hívni a figyelmet arra, hogy az interneten átláthatóak, sérülékenyek, ellenőrizhetők és megfigyelhetők lettünk. Ezért az előadók szerint kiszámíthatatlanabbá kell válnunk. A jól ismert struktúrák, a népszerű, kitaposott utak helyett a káoszban, a valószerűtlenben kell keresni a megoldást. Aki szabadon akar a neten szörfölni, annak még inkább ellenőriznie kell, kit enged a saját közelébe és ki maradjon távol.

Két kiemelt vendég, Jacob Appelbaum és Jillian York azért érkezett, hogy elmagyarázza a műszaki részleteit annak, hogyan lehet a merevlemezt levédeni. Védjétek le a digitális életeteket, követelte Appelbaum. Szerinte ez már nem magánügy, hanem polgári kötelesség, mert minél többen teszik meg, annál többe fog kerülni az államnak a kikódolás. Politikai nézeteit sem rejtette véka alá. Legszívesebben tökéletesen eltávolítaná a titkosszolgálatokat és a rendőrséget még az internet közeléből is.

A konferencián szó volt a számítógépes játékok politikai tartalmáról, az online fórumok nyelvezetéről, a megfigyelések pszichológiai következményeiről is.

Világ rendszergazdái, egyesüljetek!

Tavaly decemberben Julian Assange és Jacob Appelbaum a Chaos Communication Congress alkalmával nagy feltűnést keltett, amikor a tizenkilencedik század munkásmozgalmára emlékeztetett. Szerintük ismét ilyen harcra kell készülni. „Világ rendszergazdái, egyesüljetek!”- mottóval fordultak a közönséghez.

Felfogásuk szerint a high-tech ipar dolgozóit is egy politikai osztályként kell értelmezni, ezért kell minden rednszergazdának egyesülni és a hatalom ellen osztályharcot kell kezdeményezni.

Az amerikai blogger és újságíró Jeff Jarvis egyenesen azt javasolta, hogy a szakemberek tegyenek egyfajta hippokratészi esküt. „ A számítógépes szakemberek és az adatelemzők korunk atomtudósai. (…) Maguknak kell a saját etikájukat megalkotni (…), hogyan akarnak a hatalmukkal bánni, ha a titkosszolgálatok, kormányok, vagy akár a saját munkaadójuk az követeli tőlük, hogy a magánszféránkat megsértsék, az adatainkat ellenünk használják és szólásszabadságunkat korlátozzák.”


 

„Végre elértünk oda, ahová akartunk”

A szabad és nyílt internetről és társadalomról Berlinben sikerült szabadon és nyíltan vitatkozni. Igaz a csúcspolitikusok távol maradtak. Az idén ötszáz előadó - a fele nő – közel harminc országból gondolkodott együtt a nyolcezer látogatóval. A szervezők büszkék erre a rendkívül nagy növekedésre. Az egyik alapító, Johnny Häusler a megnyitón azt mondta, ma már több önkéntes segítőjük van, mint ahány látogatójuk az első alkalommal, 2007-ben volt.

Egy másik alapító Markus Beckedahl szerint végre elértek oda, ahová akartak. Nem a gazdaság állt a középpontban, hanem a nyilvánosság, és a polgárok problémáit beszélték meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!