szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Két éve indult, de mára világméretű mozgalommá nőtte ki magát a pontosvessző-tetoválás intézménye. Az új trend valójában egy világméretű szolidaritási mozgalom jelképe. A projekt célja, hogy közösen küzdjünk a mentális betegségekkel kapcsolatos megbélyegzés ellen, és világszerte csökkenjen az öngyilkosságok száma.

A pontosvessző-projektet Amy Bleuel indította 2013-ban az USA-ban. Ő volt az első, aki pontosvesszőt tetováltatott magára, hogy így tisztelegjen édesapja emléke előtt, aki öngyilkos lett. A személyes gesztus futótűzként terjedt, és mára a világ számos országában ezrek varratták magukra az írásjelet a szeretet, a szolidaritás és a kölcsönös segítségnyújtás jelképeként. A mozgalom célja, hogy közösséget építsen, illetve párbeszédet kezdeményezzen a mentális betegségekről.

A pontosvessző-tetoválás azt üzeni, hogy ideje lebontani az előítéleteket a pszichés betegségekkel kapcsolatban. Miért éppen pontosvessző? A pontosvessző azt jelenti, hogy a szerző ugyan dönthetett volna úgy, hogy befejezi a mondatot, de mégsem tette. Te vagy a szerző, a mondat pedig az életed. A pontosvessző egyszerre valaminek a vége, és valaminek a kezdete: a függőség, a betegség, a szégyen vége, és egy új, jobb élet kezdete.

A tetoválás lényege, hogy akárhányszor ránézünk, mindig emlékeztessen arra, hogy milyen sokan szenvednek mentális betegségektől. Aki maga is érintett, akár személyesen, vagy a környezete révén, erőt meríthet a tetoválásból, ami emlékezteti rá, hogy nincs egyedül. A pontosvessző projekt első sorban azoknak szól, akik depresszióval küzdenek, függők, és akiket erőteljesen foglalkoztat az öngyilkosság gondolata, esetleg már volt több öngyilkossági kísérletük.

A projekt és a szolidaritás része az is, hogy az elkészült tetoválásokról képek készülnek, amelyek fölkerülnek az online közösségi oldalakra, így az interneten is terjed a szolidaritás az emberek között. Az egyik pontosvessző tetoválás viselője a következő szöveggel osztotta meg az alkarjáról készült képet az Instagramon:

„A pontosvessző a bőrömön örökké a függőségemmel folytatott harcra fog emlékeztetni. A pont az jelképezi számomra, hogy ez a szakasz lezárult, a vessző pedig azt, hogy mennyi minden következik még ezután. Az életem történetét most már én írom, és nem a drogok. A történet pedig még nem ért véget. Nem adom föl a harcot. A sötétség után most már csak a fény következik.”

Ha ön is úgy érzi, segítségre lenne szüksége, hívja a krízishelyzetben lévőknek rendszeresített, ingyenesen hívható 116-123, vagy 06 80 820 111 telefonszámot. Amennyiben másért aggódik, ezt az oldalt ajánljuk figyelmébe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!