Tetszett a cikk?

Vannak lányok, akik nem félnek a „férfias” szakmáktól. Kell nekik a tudomány, a technológia, a számok és a képletek. Amit a Nők a Tudományban Egyesület (NATE) megmutat nekik, egy teljesen új életforma. Miért ne dönthetné-e el egy 16 éves lány, hogy kutató lesz, vagy hogy pár év múlva ő fejleszti majd le a legkomplikáltabb telefonos applikációkat? A NATE és az ALCOA által szervezett programsorozat egy olyan Nyári Mérnök Táborral zárult, ami nem egy fiatal lány életét forgatta fel fenekestül.

"Pszichológiára akartam menni a tábor előtt, de sokat gondolkoztam a dolgon, és rájöttem, hogy nekem a gyakorlatiasabb dolgok valók. Mivel a két kedvenc tárgyam a biosz és a kémia, inkább a kémia mellett döntök és vegyészmérnök leszek. Azon is gondolkodom, hogy diploma után kutató leszek" – mondja a Nők a Tudományban Egyesület (NATE) Nyári Mérnök Tábora után a 16 éves Ráhel, aki a budapesti Szinyei Merse Pál Gimnáziumban tanul, szabadidejében pedig a NATE egyik lelkes nagykövete.

Neki például elegendő volt egy háromnapos intenzív megmerítkezés a tudomány és a technológia világában ahhoz, hogy humán területről egy éles kanyarral természettudományosra váltson. Volt olyan lány is, akit az elektronmikroszkóp és a szilícium nitrit bűvölt el, más azt írta, egész nyáron nem érte annyi hatás, mint ebben a pár napban.

A NATE elsődleges célja, hogy megmutasson egy sokszor távolinak tűnő lehetőséget a középiskolás lányoknak, s hogy bebizonyítsa: a tudomány és a technika világa is lehet izgalmas, vonzó és hasznos.

Ahogy Szigeti Fanni, az egyesület ügyvezetője fogalmaz: „A fiatal lányok számára nélkülözhetetlenek a pozitív női példaképek, és hogy ők is elhiggyék, épp annyira helyük van ezekben a szakmákban, mint férfi társaiknak.” Ebben segít az egyesület zászlóshajójaként működő Lányok Napja, és a továbbgondolásaként létrejött Mérnök Tábor is.

A NATE egy középiskolás lányokból álló, szakmai zsűri által válogatott csapatnak, az egyesület fiatal nagyköveteinek szervezte meg ezt a három különleges napot. A Logiscoolnál többek között a LEGO robotok programozása és az applikáció-készítés volt terítéken, a székesfehérvári ALCOA gyárban inspiráló karrier utakkal és a legfejlettebb technológiákkal ismerkedhettek, a Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Intézetben pedig a kutatói életpályamodell volt terítéken, és olyan friss kutatásokba láthattak bele, amelyek egyedülállónak számítanak világszinten is.

„Érdeklődni az iránt lehet, amiről van információ, a mérnöki munkákkal kapcsolatban pedig kevés áll rendelkezésre. Fontosnak tartom, hogy a nők ne a férfias motívumokkal érvényesüljenek, és legyen lehetőségük a saját nézőpontjukkal színesíteni ezeket a szakmákat” – véli Szabó Eszter, az ALCOA HR vezetője.

A NATE arra is odafigyel, hogy a lányok ne maradjanak teljesen egyedül a döntésben és az új területek feltérképezésében, ezért tanáraiknak is szervez programokat, és a szüleiket is bevonja a folyamatba. A tavaszi Tanárok a Lányokért Napon a pedagógusok is testközelből tapasztalhatták meg, milyen lehetőségeket kínál a jövő generációjának a Morgan Stanley vagy a Budapesti Műszaki Egyetem.

Idén először pedig a fiatalabbakra is kiterjesztették programjukat, és a 9-14 éves korosztály számára Apa-Lánya Napot szerveztek, melynek lényege az volt, hogy a műszaki vagy informatikai területen dolgozó apukák egy napra lányaikat is magukkal vitték a munkahelyükre, és bevonták őket a mindennapi folyamatokba.

A programok az Alcoa Foundation Stem girls go hard projekt keretében valósultak meg. A NATE a jövőben sem engedi el a lányok kezét, legközelebb szeptemberben szervez egynapos tréninget fiatal nagyköveteinek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!