Hercsel Adél
Hercsel Adél
Tetszett a cikk?

A napokban érkezett a hír, hogy a huszonéves Szőke Zsuzsit a Guardian a világ egyik legjobb idegenvezetőjévé választotta. Megkerestük Zsuzsit, hogy kifaggassuk, mi a titka, mivel érdemelhette ki a megtisztelő kitüntetést. Elárulta, hogy szülei nyomására lett idegenvezető, ám eleinte hallani sem akart arról, hogy ezzel foglalkozzon. A szüleinek igaza lett, és ma már nagyon lelkesen végzi a munkáját, imádja Budapestet, olyannyira, hogy kollégájával hamarosan saját céget fog alapítani.

„Én sosem akartam idegenvezető lenni, mindig is a színpadra vágytam. Színitanodába jártam, és a Színművészeti Egyetemre készültem egészen tizennyolc éves koromig. Ezzel párhuzamosan két tannyelvű gimnáziumban tanultam, mert a nyelveket is nagyon szerettem" – árulta el Zsuzsi, "a világ egyik legjobb idegenvezetője", aki végül hallgatott a szüleire, akik ragaszkodtak ahhoz, hogy mindemellett szerezze meg az idegenvezetői jogosítványt is, mert úgy gondolták, lányuk igazi hivatása nem a színház, hanem az idegenvezetés lesz, mert ez a szakma passzol majd a leginkább a személyiségéhez. „Négy évvel ezelőtt akkor poroltam le az idegenvezetői jogosítványomat, amikor az ELTE művészettörténet tanszék építészettörténet óráin rájöttem, hogy a budapesti épületekkel még nagyobb szerelembe estem, mint a színészettel. Apukámnak tényleg igaza lett.”

A turista jobbján az egyik legjobb idegenvezető
Szőke Zsuzsi

Zsuzsi titka lényegében az, hogy a főváros iránti rajongását adja át az ide látogató turistáknak. „Szeretem megmutatni az eldugott, poros kis utcáinkat, bérházainkat, azoknak is belső, zugos, titkos udvarait, ahol mindig más vár rám és a turistákra. Szeretek bóklászni a városban, mindig valami újat felfedezni, ami úgy a legjobb, ha ehhez még egy-két-három vagy több társam is adódik.” A fiatal idegenvezető mind szellemileg mind lelkileg felkészül egy-egy túrára, előre bejárja az útvonalat, sokat olvas, gyakran a friss híreket is beépíti a mondandójába. „Minden alkalommal úgy kell mesélni, mint egy mesét, amit első és utolsó alkalommal mondasz el.”

Zsuzsi szerint az idegenvezető kulturális nagykövet, ám sok kollégája hajlamos ezt félreérteni, ezért politikai, ideológiai nézeteket és hovatartozásukat is közvetítik egy-egy túra során a turisták felé. „Idegenvezetőként nem elégedetlenkedhetsz a miniszterelnökkel vagy a legújabb reformokkal kapcsolatban. Sajnos nagyon sok kollega köpköd egy-egy városnézés során az országunkra. Ezt nem szabad!” Mégis, mit kell tenni, ha a turista mégis megkérdezi az idegenvezető véleményét Orbán Viktor politikájáról? Zsuzsi erre igyekszik árnyalni a képet, és elmondani, hogy az élet nem fekete fehér, és különben is, a magyar politikánál sokkal érdekesebb dolgokat is tud Magyarországból mutatni.

Bár banálisnak tűnhet, Zsuzsi hisz benne, egy idegenvezető nem csak a tudásával, hanem a külsejével is képviseli az országot: egy idegenvezető, akár férfi, akár nő, legyen csinos! Ha mindez együtt áll, a turisták részéről a hála nem marad el. „Megéri a sok felkészülés és a lelkiismeretesség, mert egy átlagos buszos városnézés után is általában azt mondják, hogy nagyon sok helyen jártak, nagyon sok várost láttak, és nagyon sok idegenvezetővel volt dolguk, de Budapest a legszebb város, ahol valaha jártak.

A sikeres és a biztató visszajelzéseken felbuzdulva Zsuzsi most egy kollégájával közösen épp CurioCity nevű saját vállalkozásának indításán dolgozik: „minden egyes turistát személyesen és alaposan akarok majd megismerni, mielőtt ide látogat. Előre tudni akarom, hogy mi ragadja meg, hogy mi varázsolja őt el egy városban. Még alaposabban szeretnék felkészülni, és személyre szabott túrákat szeretnék készíteni, ami csak az adott személynek, az adott csapatnak készül, mint egy kis ajándék tőlem, Budapesttől.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!