szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

November 19-e a World Toilet Day, ennek apropóján megjelent egy tanulmány a világ WC-helyzetéről. E szerint a legrosszabb a helyzet Dél-Szudánban, ahol annyian férnek hozzá modern WC-hez, mint amennyien Magyarországon nem.

A fejlett országokban magától értetődő, hogy nyugodt körülmények között elvonulhatunk a mellékhelyiségekbe. De a világon 650 millió ember nem jut tiszta vízhez, 2,3 milliárd embernek pedig nem adatik meg, hogy saját WC-n, biztonságos körülmények között végezze a dolgát.

A biztonság nem egy frázis. A kisgyermekek között a tüdőgyulladás és a malária mellett az egyik leggyilkosabb betegség a hasmenés. A legtöbb ilyen haláleset megelőzhető lenne tiszta víz használatával, a szennyvízelvezetés biztosításával, a megfelelő higiéniai feltételek biztosításával – írja a Wateraid kutatása.

AFP / ANP / Koen Suyk

A legrosszabb a helyzet e téren Dél-Szudánban van, ahol a lakosság mintegy 94 százaléka nem fér hozzá normális, vízöblítéses WC-hez. Nigerben és Togóban ez az arány közel 90 százalék. A fejlett országok között Oroszország, Moldávia és Románia „vezeti a rangsort”: 28, 24, 20 százalékkal.

Magyarország a jelentés szerint elég jól áll WC-k terén, a lakosság 2 százalékának nincs vízöblítéses WC-je, ezzel olyan országokat is megelőzünk, mint Hollandia (2,3 %), Finnország (2,3 %) vagy Luxemburg (2,4 %).

Wateraid

A KSH adatai kicsit rosszabb helyzetet mutatnak.  E szerint 94 százalékos az ellátottsága az országnak, több mint 90 ezer lakás nem rendelkezik sem vezetékes vízzel, sem szennyvízelvezetéssel, több mint 200 ezer lakásban nincs vízöblítéses WC és meleg folyóvíz. A legrosszabb felszereltségű lakások a legnagyobb arányban Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében vannak.

„A fák tövében és a sikátorokban guggoló alakok a látható közélet teljesen normális részei a 18. század Budapestjén. Hol és hogyan végezték az emberek a dolgukat több száz évvel ezelőtt? Miért volt elviselhetetlen bűz a mai Március 15-e téren? Mi volt a házmester dolga, ha bekopogott egy járókelő, hogy pisilnie kell? A vécézés történetét jártuk végig egy városi túrán - az 1700-as évektől napjainkig. Nemrég bemutattuk a főváros WC-, csatornatörténetét.” Színes, szagos írásunkat itt olvashatja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!