Mérleghintán az egyensúly felé – építsd a jövőd a saját tempódban, az EU segít neked ebben!

A munkáról beszélni nem mindig könnyű – különösen nem nyáron, egy fesztiválon. A Művészetek Völgye látogatói mégis leültek egy mérleghintára és megosztották egymással, hogyan látják a munka világát, valamint a saját jövőjüket.

  • Hirdetés Hirdetés
Mérleghintán az egyensúly felé – építsd a jövőd a saját tempódban, az EU segít neked ebben!

Egyensúlykeresés a nyári forgatagban

Kapolcs, nyári délután, poros cipők, kávéillat és sokszínű beszélgetések. A Művészetek Völgye forgatagában idén egy különleges helyszín is várta a látogatókat az Európai Bizottság „Let’s Make it Work!” standjánál, ahova a látogatók egy libikókára ülve beszélgethettek munkahelyi döntésekről, újrakezdésekről, jövőbeli tervekről – szimbolikusan is érzékeltetve: az egyensúly közös felelősség.

A libikóka, mint társadalmi tükör

Az Európai Bizottság által életre hívott installáció már több európai országon keresztülutazott és több rendezvényen is feltűnt – például a Sziget Fesztiválon 2024-ben –, mindenhol ugyanazt váltva ki: őszinte, mély párbeszédeket arról, hogyan lehet a munka és a magánélet között valódi egyensúlyt teremteni, és hogyan segíthetik uniós szociális jogaink a polgárokat munkakörülményeik javításában A cél, hogy az EU támogatási lehetőségei ne csak elméleti fogalmak maradjanak, hanem valós segítségként jelenjenek meg a hétköznapokban.

Tudtad, hogy az Erasmus+ program már nem csak diákoknak szól?

A standnál sokan meglepődve hallották, hogy az Erasmus+ programba már nemcsak egyetemisták, hanem felnőttek, pályamódosítók és újrakezdők is bekapcsolódhatnak. Az Erasmus csak egyike azoknak az eszközöknek, amelyekkel az EU támogatja az embereket karrierjükben. Az ALMA program például hátrányos helyzetű fiatalokat segít rövid távú külföldi munkatapasztalathoz, míg az Europass digitális platformja lehetőséget ad arra, hogy strukturáltan mutassuk be képességeinket és tapasztalatainkat a munkaerőpiacon.

A rugalmas munkavégzés nem luxus, hanem szükséglet

A beszélgetésekből kiderült: sokak számára a távmunka, a részmunkaidő vagy a projektalapú foglalkoztatás nem csupán kényelmi preferencia, hanem mentális jóllétük egyik záloga. A résztvevők szerint a saját idő feletti nagyobb kontroll hatékonyabb munkavégzést tesz lehetővé és a kiégés megelőzésében is kulcsszerepet játszik.

Élet a komfortzónán túl – újrakezdés bármely életkorban

A standnál zajló párbeszédek gyakran személyes történetekből indultak: valaki pályát módosítana negyven felett, más a szülés utáni visszatérés kihívásait fogalmazta meg. A kérdések egyre mélyebbre vezettek: mit jelent ma a munka biztonsága? Hogyan tanulhatunk új készségeket akár az élet derekán is és ezek közül melyek a legfontosabbak a jövő szempontjából? A résztvevők szerint ugyanis leginkább a folyamatos fejlődés lehet a jövő záloga. Az egyik résztvevő, aki 26 éve dolgozik ugyanannál a vállalat, azt mondta, hogy a nyugdíj előtti 4 évébe érve is folyamatosan keresi azokat a. lehetőségeket a cégnél, amik a fejlődését szolgálják – és erre ösztönzi 4 gyermekét is.

Kézzelfogható lehetőségek minden élethelyzetre

Az Európai Unió célja, hogy az EU-ban minden polgár számára biztosítsa az oktatási és szakmai életben való sikerhez szükséges készségeket.

Akár most kezdi valaki a pályát, akár irányt vált, az EU gyakorlati lehetőségeket kínál: támogatott képzések, új készségek elsajátítása, külföldi tapasztalatszerzés és rugalmas munkalehetőségek – mindez elérhető és megvalósítható itthon is.

Tudj meg többet a kampány weboldaláról a szociális jogaidról, a kapcsolódó programokról és kezdeményezésekről, amelyek elérhetőek Magyarországon is.

Ezt a cikket nem a hvg.hu szerkesztősége készítette. Bővebben a PR-cikkről itt olvashat: (link)