„Ki nevet a végénnel” szórakoztak a derék vikingek

Angol és svéd régészek borostyánkőből készült társasjátékra bukkantak egy viking csónakos temetkezésben.

  • MTI MTI
„Ki nevet a végénnel” szórakoztak a derék vikingek

A IX. századi temetkezésre az ország déli részén, az Östergötland megyei Skamby közelében található. Bár maga a csónaksír igen rossz állapotban maradt fenn, a régészek egy borostyánkőből készült társasjátékkészlet 23 darabkájára bukkant, amelyek az itt eltemetett család pogány hitvilágára engednek következtetni. Korábban hasonló leletre egy évszázaddal korábban Birka viking település közelében bukkantak – olvasható az Archaeologica című honlapon.

A feltárást Howard Williams, a University of Chester archeológusa irányította. A középkori temetkezési kultúrák nemzetközi szaktekintélye szerint az életben csupán egyszer adódik ilyen régészeti felfedezés. Mint kifejtette, az korábban is közismert volt, hogy a viking harcosok hajóik fedélzetén társasjátékokkal igyekeztek agyonütni útközben az időt. A lelet azonban arra enged következtetni, hogy a vikingek hite szerint a halottak is társasjátékoztak, midőn a túlvilág felé vették az irányt.

A leleteket a Linköpingi Múzeumban állították ki, az ásatásokról, leletekről és a vikingek hitvilágáról szóló tanulmányt a régészek hamarosan a Journal of Medieval Archaeology című szaklapban publikálják.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?