A legnagyobb nyertesek és vesztesek az Oscar előszobájában
Átadták a Golden Globe-díjakat, amelyeket a filmes szakma a nagyobbik megméretés, az Oscar-díj előszobájának tart. A vasárnapi díjátadón nem mindenkinek jött be a számítása, s akadt, aki szomorúan távozott.
Mondhatnánk, hogy a technika és a pénz győzedelmeskedett a hagyomány felett tegnap este, hiszen a külföldi filmkritikusok legfontosabb díját, a legjobb filmnek kijáró Golden Globe-szobrocskát egy aránylag gyenge forgatókönyvű, szinte teljes egészében számítógép által alkotott film, az Avatar kapta. Persze kár lenne ennyire leegyszerűsíteni, hiszen az is biztos, hogy James Cameron nyugodtan elkölthet legközelebb akár 1 milliárd dollárt is egy filmre. Ez is hozott már annyit, arra is lesz, aki pénzt ad.
Cameron megmondja © AP |
Valami mégis azt súgja, hogy a Golden Globe-díj ezúttal nem valószínűsíti az Oscart. A filmakadémia szavazóinak jelentős része ugyanis filmkészítő, akik egyáltalán nem biztos, hogy annyira örülnek, ha a jövőben színész, világosító és más szakemberek helyett programozók és grafikusok készítik majd a filmeket. A legjobb dráma kategória vesztesei viszont jó eséllyel indulnak majd a következő fordulóban.
A legjobb színésznő kiválasztásánál sem tudjuk elhallgatni a valószínűsíthető pénzügyi hátteret. Sandra Bullock az elmúlt egy évben három filmmel is jelentkezett és bár kettő közülük szánalmasan rossz volt, a Blind Side komoly kritikai és anyagi sikert is hozott a színésznőnek. Olyannyira, hogy a producerek a nagy visszatérésről beszéltek és Bullock piaci értéke jelentősen megnőtt. De feltételezhető, hogy kizárólag a Blind Side-ban a szegénységből kiemelkedő focista sztár nevelőanyjaként nyújtott alakítása miatt kapta meg élete első Golden Globe-ját.
The Dude - a haver, még mindig © AP |
A legjobb vígjáték vagy musical kategóriája igencsak gyengére sikerült az idén, több olyan jelölt is akadt, amit a kritikusok erősen lehúztak, ennek ellenére bekerült a legjobbak közé. A Nine (Kilenc) például összesen 36 százalékos átlagot kapott a rottentomatoes.com-on, de az Egyszerűen bonyolultnak sem sikerült még a 60-at sem elérnie. De egyáltalán nem a legjobb értékelést kapott 500 Days of Summer (Summer 500 napja) című szerelmes komédia lett a nyertes, az újságírók ezúttal a vaskos humorú Másnaposokat emelték ki.
A legjobb vígjáték szoborról (jogosan) lemaradt Júlia és Júlia viszont a legjobb vígjátéki színésznő díjnál kapott egy kis kárpótlást, ugyanis Meryl Streep (szintén jogosan) begyűjtötte a hetedik Golden Globe-ját, talán már külön szekrénye van otthon a trófeáknak. Ez volt egyébként a harmadik év, hogy a színésznőt egyszerre két szerepért jelölték, szinte már ijesztő az imdb.com-on a díjak menüpont alatti felsorolás hosszúsága.
A legjobb vígjátéki színész kategóriáját legszívesebben sunyin átugranánk, annyira kínos, hogy Robert Downey Jr. pont a - szerintünk - vacak Sherlock Holmes-ért kapta meg, inkább Matt Damonnak drukkoltunk, de most, úgy tűnik, nem hozott díjat a szokásos “jól meghíztam a szerepért”-tényező, talán majd az Oscarnál.
Mo'Nique megköszönte mindenkinek © AP |
A legjobb férfi mellékszereplő díjazásánál a papírforma érvényesült, Christoph Waltz alakítása a Becstelen brigantykban ellenvélemény nélkül briliáns volt. Ahogy az animációs filmek esetében sem nagyon volt esélye senkinek sem a Fel!-lel szemben, bár nyilván itt sem lehet elhallgatni a promócióra fordított jelentős összeget, mondjuk a szintén zseniális, de kisebb költségvetésű Coraline-nal szemben. És persze mindenki szereti a vidám meséket, az is igaz, a Fel! pedig az egyik legderűsebb.
A legjobb külföldi film a Fehér szalag lett, nemsokára nálunk is bemutatják, de a HVG már a német premier után megírta, micsoda hatással volt a nézőkre Haneke új története; úgy látszik, a kritikusoknak is bejött. James Cameron a rendezőknek járó szobrot is hazavihette, pedig legalább ezt odaadhatták volna Jason
Örül a Glee csapata © AP |
Az esemény nyertese viszont minden bizonnyal az HBO, amely a tévés kategóriákban uralta a mezőnyt a jelölésekkel és a díjakkal is, összesen hét szobrot gyűjtöttek be a Big Love-nak, a Grey Gardensnek és a Taking Chances-nek köszönhetően. A legjobb sorozat a Mad Men lett, immáron zsinórban harmadszorra, nagyon tudnak ott valamit. A musical/vígjáték részlegben a vadonatúj Glee-nek sikerült győznie, drukkoltunk nekik rendesen. A legjobb sorozatszínész egy sorozatgyilkos lett: a Dextert játszót Michael C. Hall-nak ez volt a negyedik jelölése és az első díja, egy kis vigasz így a betegség mellé. (A színész a kemoterápia miatt fekete pamutsapkát viselve vette át a szobrot.)
KM