szerző:
Krisztina O'Brien
Tetszett a cikk?

Az elmúlt tíz év legcsúnyább egészségügyi botránya pattant ki a múlt héten Nagy-Britanniában, ahol egy független vizsgálat során egy „példás működésű” állami kórházról kiderült, hogy emberek százai haltak meg hanyagság miatt és mert nem kapták meg a megfelelő kezelést.

A Brit Egészségégügyi Szolgálat (NHS) egyik legnagyobb botránya zajlik jelenleg Nagy-Britanniában: egy független vizsgálat során kiderült, hogy a Mid-Staffordshire kórházban súlyos visszaélések történtek és emberek százai haltak meg spórolás és hanyagság miatt. A több mint 900 oldalas, független esettanulmány szerint a kórházban annyira hiányos volt az alapvető ellátás, hogy magatehetetlen betegek tucatjai feküdtek a saját piszkukban, miután a nővérek többszöri kérésre sem segítették ki őket a WC-re. Voltak olyanok is, akik hetekre mosdatlanul maradtak, nem kaptak fájdalomcsillapítót vagy éheztek és szomjaztak, mert soha nem volt nővér a közelben, és nem érték el a közelükbe tett enni- vagy innivalót sem. A kórházi ügyeleten sokszor a recepciós látta el az orvosi feladatokat, és egyedül hagyták az ügyeletben a kezdő orvosokat is, akik még nem voltak képesek a helyes diagnózis felállítására. Ennek következtében sok beteget valószínűleg rosszul diagnosztizáltak, és gyakran elbocsátottak olyan pácienseket, akiknek még ellátásra lett volna szükségük. Ezek a hibák komoly komplikációkhoz és többször is halálhoz vezetettek. Az angol sajtóban megjelent adatok szerint a megelőzhető halálesetek száma három éves távlatban 400 és 1200 közé tehető.

Túry Gergely

A tanulmányt betegek és az elhunytak rokonainak vallomására alapozták, valamint „vallomást” tett 80 volt és jelenlegi személyzeti tag is. A botrány nagyon megrázta az angol közvéleményt, főleg, hogy az NHS-t szabályozó Egészségügyi Bizottság, amely már korábban bekapcsolódott a kivizsgálásba, tehetetlen maradt. Ez a testület már tavaly tavasszal (amikor még ez a független dokumentum nem került nyilvánosságra) megállapította, hogy a Mid-Staffordshire kórházban több száz halál kapcsolatba hozható a rossz szabályozással, de arra, hogy ezután a megállapítás után miért nem történt semmi változás vagy retorzió, még most sem tudott választ adni. Igaz, annyi mégiscsak történt, hogy a kórház igazgatója lemondott, hétszámjegyű végkielégítés társaságában.

A közvélemény értetlenül áll azelőtt a kérdés előtt is, hogyan maradhatott ilyen fokú hanyagság három évig észrevétlenül. A bizottság erre sem adott választ, de a már említett független tanulmányból kiderül, hogy a páciensek panaszait senki sem vette komolyan, a kényes ügyekben „akadékoskodó” kórházi személyzetet pedig vagy kirúgták vagy kiutálták a többiek.

Dudás Szabolcs

A The Independent angol napilap szerint az országnak nem volt ilyen sokkoló egészségügyi problémája a Munkáspárt hatalomra lépése óta. Andy Burnham egészségügyi miniszter azonnal több, különböző ellenőrző vizsgálatot rendelt el a kórházak működéseivel kapcsolatban, hogy az angol társadalmat megnyugtassa.

„Az eset ijesztő kudarc, a kórház minden szintjére nézve, ahol képtelenek voltak azt a törődést és részvétet megadni a pácienseknek, amit megérdemelnek. Erre a viselkedésre pedig nincs bocsánat” - mondta a miniszter az angol sajtónak, és megígérte, hogy ezután egyetlen páciens panasza sem marad kivizsgálatlanul, és a minisztérium kialakít egy védelmi rendszert az egészségügyi dolgozóknak is, hogy félelem nélkül beszámolhassanak bármilyen visszaélésről. Burnham a halálesetek okát, a felelős orvosok és nővérek kilétét is szeretné felderíteni, és a most elrendelt ellenőrző vizsgálatok eredményét az egészségügyi minisztérium még a tavasz végén tartandó választások előtt nyilvánosságra hozza majd.

A kormány megoldást keres arra is, hogy ezután valamilyen módon szabályozni lehessen a kórházi vezetést, mert a visszaélések a gazdaságos működés érdekében történtek, és ha a spórolást csak a betegeken lehet végrehajtani, akkor a Mid-Staffordshire kórház esete nem egyedülálló. Nagy-Britanniában egy kórház kiszakadhat az állami (pénzügyi) ellenőrzés alól, ha bizonyítani tudja, hogy hatékonyan képes az önellátásra, mert onnantól kezdve működhet „trösztként” is, ami több önállóságot és nagyobb támogatást jelent. A Mid-Staffordshire „dicséretesen” el is érte ezt az állapotot, ám amikor ezzel kapcsolatban az intézményt ellenőrizték, senkinek sem szúrt szemet, hogy a vezetőség a betegek rovására teljesítette az előírt követelményeket, noha a halálesetek száma a kórházban jóval magasabb volt más intézményekhez képest.

A botrány ráadásul tovább burjánzik, mert 300 másik páciens is jelentkezett, akik új vizsgálatot követelnek, mert az a gyanújuk, hogy rosszul diagnosztizálták vagy félrekezelték őket. A botrány tehát további meglepetéseket ígér, ami nem csak erősen elcsigázza a társadalmat, de a választások előtt nagyon rossz fényt is vet a jelenlegi kormányra.

MTI Itthon

Súlyosan bántalmaztak egy kórházi dolgozót

Csonttörést és nyílt ficamot okozott egy külföldi állampolgár a főváros VIII. kerületében található balesti központ egyik alkalmazottjának - közölte Melly András, a kórház ügyeletes orvosa.

hvg.hu Tech

Kórházak kivesézése egy weblapon

A MedIQ blog aktuális bejegyzése szerint nem árt tájékozódni a kórházakról, mielőtt páciensként kezelésre érkezünk.

Hétfőn Párizsban próbálják meg kitalálni az európai vezetők, mit kezdjenek Washington fenyegetésével

Hétfőn Párizsban próbálják meg kitalálni az európai vezetők, mit kezdjenek Washington fenyegetésével

Meghalt Bánffy Katalin grófnő, a bonchidai Bánffy-kastély tulajdonosa

Meghalt Bánffy Katalin grófnő, a bonchidai Bánffy-kastély tulajdonosa

„Bármi, amit el tudok énekelni, az dal, bármi, amit nem tudok énekelni, az vers” – ezt a Bob Dylant idézi meg a Sehol se otthon

„Bármi, amit el tudok énekelni, az dal, bármi, amit nem tudok énekelni, az vers” – ezt a Bob Dylant idézi meg a Sehol se otthon

Ruszin-Szendi Romulusz a Tisza Párt kongresszusán: A Petőfi laktanyát vissza kell nevezni

Ruszin-Szendi Romulusz a Tisza Párt kongresszusán: A Petőfi laktanyát vissza kell nevezni