Bojkott a füstös helyek ellen
Legutóbb a Szövetség a Dohányzás Visszaszorításáért, illetve a Légúti Betegek Országos Egyesülete hívták fel...
Legutóbb a Szövetség a Dohányzás Visszaszorításáért, illetve a Légúti Betegek Országos Egyesülete hívták fel a figyelmet arra, hogy kerüljük el a dohányfüstös vendéglátóhelyeket, ha jót akarunk magunknak. Mint mondták, remélik, hogy felhívásukhoz sokan csatlakoznak majd, és többek között olyan civil szervezetek, vállalatok és intézmények – például az egészségügyi és gyógyszeripari ágazatokból – támogatására is számítanak, akik eseményeikhez eddig nem ilyen megfontolásokból választottak helyszínt.
A cigarettafüst már rövid idő alatt is súlyosan károsíthatja az egészséget. Aki sűrűn tartózkodik füstös helyen, annak a szervezetében gyakrabban alakulnak ki súlyos keringési, légzőszervi és daganatos betegségek. Az 1-4 éves gyermekek leggyakoribb haláloka a passzív dohányzás. A passzív dohányzás évente 2300-3000 életet követel Magyarországon, csak összehasonlításképpen, ez a szám háromszorosa a közlekedési balesetben elhunytakénak. De a cigarettafüst tartósan károsíthatja a krónikus légúti betegek, az allergiások, asztmások, és COPD-sek állapotát is.
Egy tavalyi vizsgálat szerint a szállópor átlagos koncentrációja a dohányzó vendéglátóhelyeken meghaladta a riasztási küszöbértéket, amely mellett a hatóságok a szabadban már korlátoznák a gépkocsi-forgalmat, illetve a nagy károsanyag-kibocsátású üzemek működését.