Újabb titkok: mégsem lett öngyilkos Natascha elrablója?
Kétségek merülnek fel egy parlamenti bizottsági vizsgálat szerint az ügyben, hogy Natascha Kampusch elrablója és fogvatartója, Wolfgang Prikopil valóban öngyilkos lett-e - írja a Der Spiegel német lap.
A hivatalos verzió szerint az osztrák Natascha Kampusch elrablója és fogvatartója, Wolfgang Prikopil 2006. augusztus 23-án, röviddel azután, hogy a lány nyolc év fogság után megszökött tőle, vonat alá vetette magát, öngyilkos lett. Egy parlamenti bizottság vizsgálata szerint azonban egyre erősebb a gyanú, hogy Prikopilnak társa volt halálakor: valaki segíthette állítólagos öngyilkosságakor, vagy akár meg is ölhette. A bizottság március végén hozza nyilvánosságra vizsgálatának eredményeit - írja a Der Spiegel német lap.
A másik férfi részt vehetett Natascha elrablásában is. "Véleményem szerint már nem tartható a magányos tettes elmélete" - jelentette ki Wener Amon, a bizottság elnöke a lapnak. "Most először tekinthettünk bele számos aktába az üggyel kapcsolatban, valamint hozzáfértünk az összes hang- és képfelvételhez, köztük olyan anyagokhoz is, melyeket még a belügyminisztérium nyomozóbizottsága sem látott" - tette hozzá.
A Wolfgang Prikopil holttestéről készült fotón egy majdnem sértetlen test látható, leválasztott fejjel. Szakértők szerint ha a tettest tényleg elütötte volna egy vonat, akkor nem nézhetne így ki a holtteste. A vasút alkalmazottját, aki rátalált Prikopil testére, állítólag soha nem kérdezték ki, és a mindenre kiterjedő boncolás is elmaradt.
Létezik ugyan egy állítólagos búcsúlevél a tettestől, ám mára kétségbe vonják a hitelességét. Egy szó, a "mama" szerepel csak kézírással a levélben, ám ezt valószínűleg Prikopil barátja írhatta. A barát azonban nem nyilatkozik erről.
A bizottsági elnök a lapnak hangsúlyozta: nem híve az összeesküvés-elméleteknek, ám "van egy vastag dosszié, amely az elmulasztott nyomozati lépésekről szól". "Ki kell derülnie a teljes igazságnak" - tette hozzá Amon.
Natascha Kampuscht 1998-ban tízéves korában, az iskolából hazafelé tartva rabolta el Bécs közelében egy férfi. Wolfgang Priklopil nyolc és fél éven át tartotta fogva a lányt strasshofi házának alagsorában. Kampuschnak 2006-ban sikerült elszöknie a férfitól, aki az eddigi ismeretek szerint még aznap öngyilkos lett. Szabadulását követően Kampusch az érdeklődés középpontjába került, 3096 nap címmel 2010-ben Magyarországon is megjelent a történetét elmesélő önéletrajzi könyve.
Kampusch szabadulása óta folyamatosan újabb és újabb hírek jelennek meg a fogságban töltött időről. A legutóbbi hírek szerint lehetséges, hogy a lány teherbe esett fogsága alatt, és meg is szülte gyermekét.
vm