Kambodzsai szobor miatt került bajba a Sotheby's aukciósház
Az amerikai hatóságok eljárást indítottak a Sotheby's aukciósház ellen egy középkori kambodzsai szobor ügyében, amely a New York-i ügyészség szerint illegálisan került ki a délkelet-ázsiai országból. Zelnik István magyar műgyűjtő korábban egymillió dollárt, vagyis átszámítva több mint 220 millió forintot ajánlott a mitikus harcos szobráért, hogy azt adományként jutathassa vissza Kambodzsába.
A Durjódhana szobrot valószínűleg a hatvanas-hetvenes években rabolták el a Koh Ker-i Prasat Chen templomból - állítja Preet Bharara ügyész, hozzátéve: a szerdai lépéssel az volt az amerikai hatóságok célja, hogy az értékes műtárgyat visszajuttathassák annak származási helyére.
A Sotheby's aukciósház csalódottságát fejezte ki a New York-i ügyészség lépése miatt, mondván, nincsenek bizonyítékok az amerikai és kambodzsai kormány állítására.
A Durjódhanát 2011 márciusában bocsátotta volna árverésre a Sotheby's, Kambodzsa azonban az UNESCO támogatásával visszavonatta a műtárgyat az aukcióról.
A kambodzsai kormány álláspontja ismeretei szerint változatlanul az, hogy amennyiben lehetséges, baráti módon oldják meg az egyre kényesebbé váló ügyet. "Ennek a lényege az lenne, hogy egy magángyűjtő vásárolja meg és adományozza a szobrot Kambodzsának: itt van az én esetleges szerepem ebben" – mondta csütörtökön Zelnik István, a budapesti Délkelet-Ázsiai Aranymúzeum alapítója. Emlékeztetett: egymillió dollár körüli összeget ajánlott a műtárgyért, ezzel az alkotás bekerülhetne a világon valaha eladott kambodzsai kőszobrok listáján a három legdrágább közé.
"Elképzelhető, hogy az amerikai hatóságok akciója azt célozza, hogy nyomást gyakoroljanak az aukciósházra az ajánlatot elfogadása érdekében. De lehetséges, hogy valós a cél, és jogi útra terelődik az ügy, hiszen a Sotheby's mindenképpen védeni fogja saját és ügyfele - aki a szobrot legális módon vásárolta egy londoni aukciósháznál - érdekeit" - szólt az eljárásról Zelnik István.