Kódolt üzenetet küldött Napóleon Moszkvából Párizsba
Elárverezik Napóleonnak azt a kódolt üzenetét, amelyet Moszkvából küldött Párizsba kényszerű ki- és visszavonulása előestéjén, és amelyben kivételesen érzelemnek, nevezetesen keserűségének is szabad utat engedett.
Az üzenet már három nap múlva Párizsban volt, pedig 2480 kilométert kellett vágtatniuk a futároknak. Napóleon legjobb lovait és lovasait használta "távközlési" célokra.
"449, 514, 451, 1365..." - olvasható a számkódolt üzenetben. Jelentése: "22-én hajnali háromkor felrobbantom a Kremlt." Az orosz hadjáratban megroppant császár levelében így folytatja: "Lovasságom alig maradt, sok ló az utolsókat rúgja."
A kódolást csakis a legtitkosabb üzenetek esetén használták, amikor Napóleon távol volt Párizstól. Rendre változtatták, hogy ha ellenséges kézbe jut is egy üzenet, és az ellenség egy korábbi kódot már megfejtett, újra kezdhesse a fejtörést. A levelet vasárnap a Fontainebleau Aukciós Ház árverezi el, amely 15 ezer eurót vár a különleges dokumentumért.
Az üzenetben szereplő 22-e 1812 októberére vonatkozik. Az év nyarán még diadalittasan nyomult előre orosz földön a félmilliós francia hadsereg, ám az ellene alkalmazott felperzseltföld-taktika megtette a magáét. A napóleoni háborúk legvéresebb, eldöntetlenre végződött csatája, a borogyinói is hatalmas érvágás volt, a kegyelemdöfést azután elvégezte az orosz tél "előőrse": az ősz. (December 14. után már nem volt francia haderő orosz földön.) Az éhségtől, hidegtől, a kozákok zaklató támadásaitól szenvedő francia seregnek csak a töredéke érte meg a hazatérést. Napóleon csillaga a moszkvai bevonulással leszállóágba került, hogy azután Waterloonál végleg kihunyjon.