Ókori tükörkészítő műhelyet találtak Kínában
Kétezer éves bronztükör-készítő műhelyre bukkantak a kelet-kínai Santung tartományban: a régészek szerint most először találtak ilyen helyet az országban.
A szakemberek több mint száz darab, kőből készült öntőformát, öntőgödröt és fúvócsövet tártak fel a Cepo város melletti faluban folytatott ásatás során - mondta Paj Jün-hsziang, a Kínai Társadalomtudományi Akadémia régészeti intézetének igazgatóhelyettese.
A régészek szerint a műhely a Han-dinasztia (i.e. 202-i.sz. 220) korai szakaszában üzemelhetett: az egykor költséges, teljes egészében bronzból készült tükrök ekkortól kezdtek háztartási tárgyakká válni.
"Ez az első alkalom, hogy bronztükör-műhelyre bukkantunk Kínában" - mondta Paj, hozzátéve, hogy a felfedezés értékes bepillantást enged az ősi kínai tükörgyártás módszereibe. A régészek szerint a leletek jól szemléltetik a dinasztia tükördivatját. Az egyik öntőformán például a korszak kezdetén igen gyakran használt tükördíszítő elem, a pancse - sárkány alakú szörnyeteg - alakja látható, míg egy másik formát fűszál mintázat tarkít.
A műhelyről a szakemberek úgy vélik, hogy a Keleti Csou-dinasztia (i.e. 770-i.e. 221) korától fogva virágzó kereskedelmi központként működő Lince városának egykori "ipari övezetébe" tartozott. Korábban több tucat érme- és vasáruműhelyt tártak fel a térségben.