Húsz ősrégi emberi koponya került elő Londonban

Mintegy húsz római kori koponyára bukkantak az új londoni városi vasútvonal építői.

  • MTI MTI
Húsz ősrégi emberi koponya került elő Londonban

A régészek szerint lehetséges, hogy a maradványok, amelyeket a brit főváros egyik "elveszett" folyója, a Walbrook mentén találtak, az icenusok királynője, Boudicca által a Római Birodalom ellen vezetett törzsi felkelés idejéből, az 1. századból származnak. 

"Nem ez az első alkalom, hogy koponyák kerültek elő a Walbrook medréből és számos korábbi történész is azt sugallta, hogy ezeket az embereket a Boudicca királynő által vezetett felkelés idején gyilkolták meg" - mondta Jay Carver ásatásvezető. 

A szakemberek szerint a most felszínre került koponyákat egy közelben lévő ismert római temetkezési területről mosta ki a víz. A leletekre nagyjából három méterrel a földfelszín alatt bukkantak rá.

A koponyák mellett római kori kerámiák is előkerültek a hírhedt londoni tébolyda, a Bedlam (Bethlehem Royal Hospital) 16. századi sírkertje alól. Jövőre mintegy háromezer csontvázat fognak elmozdítani a területről a 16 milliárd fontból megvalósuló Crossrail városi vasútvonalat - Európa legnagyobb infrastrukturális projektét - előkészítő ásatási munkálatok keretében.

Márciusban arról számoltak be a régészek, hogy valószínűleg a több mint 650 évvel ezelőtt pusztított pestisjárvány, a "fekete halál" mintegy 50 ezer áldozatának maradványait rejtő temetőre bukkantak a vasúti építkezés területén.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?

vélemény

Parászka Boróka: A rezsimbontás receptje

Ma Magyarországon nem látszik az alagút vége. Egyelőre ott tartunk, hogy el kell hinnie az ország határain belül és kívül élőknek, hogy lehetséges a megtisztulás, és mindenkinek lehet helye, feladata ebben.