Különleges "vakablakai" lesznek egy új szuperszonikus repülőgépnek
Falba ágyazott vékony képernyők lesznek a hagyományos kabinablakok helyett egy épülő szuperszonikus repülőgépen. Az S-512 nevű járművet megálmodó Spike Aerospace bostoni vállalat szerint az ablakok eltávolításával csökken a légellenállás, amely "mindig kihívást jelent a repülőgéptörzs megtervezésekor és megépítésekor". Az új szuperszonikus repülő várhatóan 2018-ra készül el – adta hírül a BBC News.
A cég hivatalos weboldalának egyik blogján azt írták, hogy az ablakok további szerkezeti alátámasztást igényelnek, és növelik a jármű súlyát, de a gépre erősített mikrokamerák és a síkképernyők révén ezek a problémák kiküszöbölhetőek. A vállalat úgy tervezi, hogy külső kamerákkal szereli fel a gépet, és a benti képernyőkön élőben közvetíti a tájat. Az utasok kikapcsolhatják a képernyőket vagy megváltoztathatják a képüket.
Darren Ansell, a Central Lancashire Egyetem szakértője szerint azonban egy ablak nélküli repülőgépen való utazás szokatlan élmény lehet az utasoknak. "Nem lesz természetes fény – azt is szimulálják –, vagyis kicsit olyan lesz, mint egy zárt csőben ülni. Mi a helyzet továbbá a biztonsági szempontokkal? Ha baleset történik, miből fogják tudni az utasok, hogy a gép épp merre néz, vagy hol landoltak, ha a kinti kamerák tönkremennek?" – sorolta aggályait az űr- és légtérmérnöki tudományokban jártas szakember.
A Spike Aerospace tavaly decemberben jelentette be az S-512 terveit, amely a világ első szuperszonikus üzleti magánrepülőgépének címére pályázik. A 80 millió dollárból (18,3 milliárd forint) épülő járműben 18 utas fér majd el, és a cég szerint mindössze 3-4 óra alatt teljesítheti a most 6-7 órás New York–London távot. Más cégek, köztük a Aerion és a Gulfstream is hasonló szuperszonikus gépek kifejlesztésén dolgozik.