Angol-francia: Egyezzünk ki döntetlenben!
Az angoloknál több hiányzó is van, míg a franciák legfeljebb az otthoni budoárok kényelmét hiányolhatják a történelmi asszociációkat nem nélkülöző rangadó előtt. A feleknek és a világnak talán az lenne a legjobb, ha megőriznék hidegvérüket, és maradna a meccs előtti döntetlen - mondja D-csoport két vezérszurkolója. Ligeti et Nagy és Baló György.
Ligeti et Nagy: Kísérteties hasonlótlanságok
Amikor Anglia ellen megyünk, állandóan van bennünk valami furcsa érzés. Igazából nem is furcsa érzés ez, hanem kifejezetten rossz érzés. Hála istennek, a csatornán átúsztatott ügynökeink ugyanerről a szorongásról számolnak be a királynő táborából. Jó az Európának, ha egész Franciaország és egész Anglia forgolódik az ágyában?
Éppen itt az ideje, hogy vége legyen a sokévszázados marakodásnak. Némi problémát okoz, hogy Franciaországban sosem szerepelt a nemzeti alaptantervben a kiegyezés művészete, Anglia helyzetét pedig nehezíti, hogy sosem rendelkezett nemzeti alaptantervvel. Ellenben ők találták fel a futballt, mi pedig megcsináltuk azt, amihez a legjobban értünk: a mindenkire nézve kötelező szabályrendszert. Ünnepnapjainkat világ-, vagy Európa-bajnokságnak neveztük el.
Innen, a francia táborból felvetjük azt, amit a Fekete Lovag javasolt: egyezzünk ki döntetlenben. Egy döntetlen nem tartozik az ördögtől való dolgok közé, nem feltétlenül dögunalmas és nézőbosszantó dolog, lehet ilyet szórakoztató formában is előállítani. Az ágyúk például meg vannak töltve, de nem az ellenfél védvonalai irányába vannak fordítva, hanem az ég felé. A közönség imádja a tűzijátékot, mi több, mint az oly sokszor látható, szeretik elkapni a feléjük repülő veszélyes tárgyakat.
Vagy Anglia azt akarja, ami Toulon alatt történt? Egy fiatal tűzértiszt, a műveltségi vetélkedők beszálló kérdésének helyes válasza, előbb jéghideg golyókkal bemérte a távolságot, aztán a felizzított gömbökkel végrehajtott lövésekkel megszórta az ellent. Így is lehet, csak kicsit kockázatosabb.
Mindig kérdés, beszámítható-e a múlt, fontos-e, mi történt Amiensben, Orleansban, vagy bárhol máshol, amidőn Franciaország bosszantotta Angliát és viszont. Igen, beszámít a múlt, ám mivel a labdarúgásban kilencven perc alatt több csel, megtévesztés, kalkuláció, hiszti és aljasság történik, mint a százéves háború teljes játékideje alatt, még egyszer megfontolásra tesszük fel: valóban minden ütközet szükséges velejárója az értelmetlen ember- és pontáldozat? Itt a lehetőség, járjunk jól együtt.
Természetesen ebből egy szó sem igaz. Neki fogunk menni Angliának, mert a múltban elszenvedett sérelmek és a mindennél fényesebben csillogó sikerek egyaránt erre köteleznek. Az utolsó napot nem a döntetlenre készülve töltöttük. Miközben szerencsétlen honfitársaik a francia parlament összetételén bíbelődtek, Laurent Blanc emberei egy laza nyilvános edzéssel készültek Anglia ellen a kirshai edzőtáborban. Előtte még négyes csoportokba verődve birtokba vették a donyecki utcákat. Donyeckben még nem nagyon jártunk, ezért egyrészt meglepődve tapasztaltuk, hogy a legendás orosz tél nem tart ki nyárig, szinte olyan jó kis meleg van, mint ilyentájt a mediterrániumban. Elragadtatásunkat megfelelő mennyiségű ohlalával és megannyi trés magnifique-kal jeleztük.
Már a csapat elutazása előtt tudni lehetett, hogy nem olyan haute bourgeois körülmények között lakunk majd, mint a két évvel ezelőtti világbajnokságon, de sajtónk piszkálódó részét a spártai egyszerűség diszkrét bája valami miatt nem nyugtatta meg: többen is azzal viccelődtek a clairefontaine-i főhadiszállásról való kivonuláskor, hogy a kirshai és a dél-afrikai Knysna edzőtábor neve mennyire kísértetiesen hasonlít egymásra.
Utóbbi, botrányoktól hangos helyszínt legalább annyira szeretnénk kitörölni emlékezetükből, mint a rómaiak Astérixék faluját, miként az a körülmény sem zavarta meg csapatunkat a felkészülésben, hogy Francois Holland kormánya Julija Timosenko iránti szolidaritását kifejezve teljes bojkottot hirdetve távol marad az EB ukrajnai helyszíneitől. Kár, mert biztosra vesszük, a kirshai edzőtábor puritán arculata igenis hasonlít a szocialista kormány tagjai egyetemi évei alatt kosztot, kvártélyt és az állam vezetésére felkészülést biztosító ENA kollégiumuk világához.
Franciaország első számú sztárja, a luxust az ár-érték aránnyal és az igényességgel szemben női partnereinek megválasztásakor mindenképpen előnyben részesítő Franck Ribéry is a kirshai mikrokozmosz egyszerűségét emelte ki, megállapítva, hogy a tábor leginkább egy mini konferenciatermekből álló logisztikai központra hasonlít, ahol negyvenhét hektáron profi körülmények között futballozni is lehet. Blanc-nak kifejezetten imponált, hogy rengeteg trikolórt látott, míg a leglelkesebb a Marseille Evian palack méretű támadója, Mathieu Valbuena volt, aki szerint a körletben kaviárban és biliárdasztalokban nincs hiány, a szobák puritán hangulata pedig az ő világképe szerint a ça m'est égal, azaz a tökmindegy kategóriába tartozik.
Ezzel szemben egyáltalán nem volt mindegy, hogy az ütközet előtt milyen budoárban hajtja álomra a fejét Karim Benzema. A Real Madrid bivalya - aki egy bulvárhírt kommentálva biztosra veszi, hogy Gonzalo Higuaín nem lesz jövőre a PSG játékosa - ellenséges lapértesülések szerint olyan kitekert pózban aludta végig az ukrajnai repülőutat, hogy hátfájás miatt ki kellett hagynia a csütörtöki edzést. Benzema csigolyái közben visszataláltak rendeltetésszerű helyükre, és az egykori lyoni sztár vasárnap a már legendássá vált kriomellényben edzett a Sahtar Doneck edzőközpontjában, melynek felszereltsége stábunk egybehangzó véleménye szerint annyira profi, hogy Clairfontaine-ből a személyes holmikon kívül semmit sem kellett magukkal vinnük.
A vasárnapi edzésen kisebb sérüléssel bajlódó vízhordó bajnokaink, Alou Diarra, Yann M'Vila és Blaise Matuidi is részt vettek, lehetett tengózni, gyakorolni a kapura rúgást és hűtőkapszulákkal preparált kriokabátban lazulni. Ez a mellvért volt a nap slágere aznap a francia edzőtáborban, még ha nem is egy kifejezetten sikkes öltözékről van szó, hanem a kommandósok szerelését idéző mellényről, amely csapatunk orvosa, Fabrice Byrand szerint elsősorban arra jó, hogy játékosaink felhevült testtel is hidegfejű döntéseket tudjanak hozni.
Szóval, a doktor is a döntetlen mellett van?
Baló György: Angol futballemberek
Három játékosról és két hiányzóról szól a franciák elleni meccs az angolok szempontjából Doneckben hétfőn este.
A harmadik európai rangadó (német-portugál, olasz-spanyol) díszletei: a franciák és az angolok is erősen aggódnak az esetleges ukrán szurkolói rasszizmustól…ezért több angol fekete játékos családja bejelentette, hogy nem utaznak a helyszínre…Angliának februártól májusig nem volt szövetségi kapitánya…Európát talán az olasz-spanyol, de a világot minden bizonnyal ez a meccs érdekli a leginkább az Eb első fordulóban: az Egyesült Államokban és Ázsia jónéhány országában százmilliók követik a Premier League meccseit, a Manchester United a világ legnépszerűbb klubjának deklarálja magát 659 millió szurkolóval…az angoloknál több kezdő védő is sérült…a brit szigetek másik képviselőjét, az íreket vasárnap elverték a horvátok…
A játékosok és a hiányzók. (Érdekes, hogy mindkét hiányzó a Manchester United játékosa, a három játékosból kettő a Liverpoolé.)
Az egyik hiányzó: Wayne Rooney. A Manchester United legjobban fizetett játékosát, aki Eb-n vagy vb-n még nem produkált emlékezeteset (ebben volt klubtársa, a portugál Cristiano Ronaldo követi őt), a Montenegro elleni 2-2-es meccsen kiállították – három Eb-meccsre tiltották el, de fellebbezés után ez kettőre csökkent, így az ukránok ellen már játszhat majd…
A másik hiányzó: a 81-szeres válogatott Rio Ferdinand. 34 éves. Sok éve az angol védelem oszlopa. 19 éves kora óta válogatott. Egy időben kapitány is volt. A legdrágább brit játékosként és a világ legdrágább védőjeként igazolt Manchesterbe. Ez az Eb alighanem utolsó nagy tornája lehetett volna. Nem került be a 23-as angol keretbe. Ki tudja, miért? (A ma is élő vita megosztja az angol futball-közvéleményt.) A szakértők egyik része szerint Ferdinand azért maradt ki, mert kellemetlen lenne egy John Terry-Rio Ferdinand védelmi centrum, mivel John Terryt éppenséggel Rio Ferdinand öccsének rasszista inzultálásával vádolják. Tárgyalás az Eb után. A szakértők egy másik része szerint Rio Ferdinand – nem elég jó már…
A három kulcsjátékos
John Terry. 32 éves. A válogatott (73-szoros) volt és a Chelsea kapitánya. Balhés fiatalember. Mivel rasszista megjegyzéssel gyanusítja a rendőrség, a rasszizmus elleni harcot komolyan gondoló angol szövetség (FA) semmiképpen nem engedte, hogy Terry a válogatott kapitánya maradjon: inkább a szövetségi kapitány, az olasz Fabio Capello lemondását is elfogadták. Az új főnök, Roy Hodgson beválogatta Terryt. A BL-elődöntőn Barcelonában kiállították. Az UEFA engedélyével Münchenben mégis ő emelhette magasba a Chelsea trófeáját. Most, hogy az angol védelem és középpálya legalább három kezdőembere sérült, Terry megmutathatja, mit tud. (Az új szövetségi kapitány akár politikus is lehetne: azt mondja, Rio Ferdinandot azért nem hívta még a védelmi sérülések után sem, mert ő annál nagyobb játékos, mintsem hogy másodszándékkal, sérülések miatt hívhatta volna őt…)
Andy Carroll. Még mindig csak 23 éves, négyszeres válogatott fiatalember, akiért 35 millió fontot sem sajnált a Liverpool. Ezért a pénzért a Newcastle-ban még gólerős center a klub legtöbbet és legélesebben bírált játékosa lett, addig sem jutott el, hogy állandó kezdőember legyen, 56 meccsen 11 gól, tehát átlagosan valamivel több, mint 5 meccs kellett neki egy találathoz. Bírálói lassúnak, nehézkesnek, lustának tartják, de fejjátékát elismerik. A franciák ellen alighanem kezdő lesz. Kérdezhetjük: milyen a Premier League többi angol csatára, ha Andy Carroll a válogatott kezdőembere lehet? A válasz: a többiek vagy még fiatalabbak, vagy a sok külföldi játékos miatt nem kapnak esélyt bajnoki szereplésre.
Ha valaki, ő irányíthatja az angolokat: Steven Gerrard. A Liverpool BL-győztes és a válogatott (Terry utáni) kapitánya. 32 éves, 91-szeres válogatott. Kiváló rugótechnika, jól lát a pályán. Érdekes, eredeti, ötletes, gyorsan gondolkozó és találékony futballt játszik, ez Angliában szokatlan. Pontosabban: angoloktól szokatlan, inkább a külföldi játékosok produkálják. Gerrard katasztrófális szezont zár: klubja nyolcadik. Kevés kiemelkedő meccse volt. Pedig sokan ma is a legjobb angol futballistának tartják, de az utóbbi években sérülékeny, kissé mintha lelassult volna, hosszú passzai, lövései gyakran pontatlanok. Sok múlhat rajta. Ha jó napot fog ki, Andy Carrollból is királyt csinálhat.
Jöttem, láttam, kiestem – nagyjából ezt gondolja a brit média egy része az angol Eb-szereplésről. Nem alaptalanul.
Robert Pires, a világ- és Európa-bajnok volt francia játékos összeszedett egy válogatottat a két ország Eb-keretéből. A fantáziacsapatba három angol játékos került: Joe Hart kapus, John Terry és (az eltiltott) Rooney. Ez nekem kissé goromba. Az angolok 9 teljes napja pihennek. Ilyen tartós szabadság tavaly nyár óta nem juthatott nekik.
Nem vitás, hogy nincs még egy Eb-résztvevő, amelyen ekkora lenne a nyomás és amelynek teljesítménye és szurkolóinak maguktól értetődő reményei között ekkora aránytalanság lenne.
De azért ez a megerősített angol B-csapat egy döntetlenre mégis képes lehet a franciák ellen.