A Honvédelmi Minisztérium és a kormány minden támogatást megad a márciusi újdörögdi gránátrobbanásban megsérült kormánytisztviselőnek – jelentette ki a minap is Vargha Tamás, a honvédelmi tárca miniszterhelyettese, amikor az MSZP-s Gurmai Zita parlamenti interpellációjában azt kérdezte, miért nem vállalják a felelősséget az esetért, és miért titkolják a részleteket. Vargha válaszából amúgy kiderült, hogy az ügyben a vizsgálat még folyik, és egyelőre nincs gyanúsítottja a nyomozásnak.
Több szerv is vizsgálódik, meg kell várni ennek a végét – mondta a parlamentben a gránátbalesetről Vargha Tamás, a honvédelmi tárca miniszterhelyettese, akit az MSZP-s Gurmai Zita kérdezett. Az ellenzéki politikus szerint 82 napja hallgatnak és hazudnak.
Csaknem három hónapja, március 21-én történt a baleset, amelyben egy kiképző katona könnyebben, egy, a kiképzésen részt vevő, a Miniszterelnökségen dolgozó kormánytisztviselő súlyosan megsérült, amikor dobógyakorlatot végzett éles kézigránáttal. A 29 éves nő a köztisztviselőknek hirdetett önkéntes honvédségi gyakorlóprogramban vett részt. A balesetben mindkét kezét elvesztette, és a HVG értesülései szerint egyéb súlyos sérülést is szenvedett, megsérült például az arca.
Ahogy azt a HVG megírta, egy idő után vélhetően az Orbán-kormány rájött arra, hogy a kormányzati igazgatásban alkalmazottakra kötött általános élet- és baleset-biztosítás alig fizet, így külön, személyre szabott kormányrendelettel igyekeztek a sérült kormánytisztviselőn segíteni. Ezért a kormány honlapján május 14-én megjelent kormányrendelet-tervezet szerint létrehoznák a „kormányzati igazgatási hősi juttatás” kategóriát, egy több tételből, anyagi és természetbeni juttatásból álló csomagot.
Külön, személyre szabott kormányrendelettel és a „kormányzati igazgatási hősi juttatás” jogcím bevezetésével igyekszik kárpótolni Orbán Viktor az újdörögdi gránátbaleset általa hősnek nevezett megsérült kormánytisztviselőjét, aki elvesztette mindkét kezét és más, súlyos, maradandó egészségkárosodást is szenvedett.
Csakhogy – bár a társadalmi vitára nyitva álló 8 nap is lejárt május 22-én – a kormányzati igazgatási hősi juttatásokról szóló kormányrendelet azóta sem jelent meg a Magyar Közlönyben, vagyis nem hirdették ki, így hatályba sem léphetett (a hatálybalépés a kihirdetést követő nap lenne). Azaz bár eltelt csaknem egy hónap, a maradandó, 50 százalékos értéket meghaladó egészségkárosodást szenvedett kormánytisztviselő egyelőre nem kaphatta meg a juttatáscsomagot.
Az ugyanis egyértelmű, hogy a kormányrendeletet és ezt a speciális, eddig nem létező hősijuttatás-csomagot a 29 éves nőre vonatkozóan készítette elő a Miniszterelnöki Kabinetiroda. Nem tudni arról, hogy más civil is megsérült az Adaptív Védelem elnevezésű, kormányzati tisztviselőknek szóló önkéntes harcászati felkészítőn. A tervezet szövege szerint „a rendelet visszamenőlegesen is érvényes, így a korábban balesetet szenvedett tisztségviselő is jogosult a támogatásokra”. A szöveg kitér arra is:
„Az állam kötelezettsége, hogy a hősök áldozatvállalását elismerje, továbbá minden szükséges segítséget megadjon abban az esetben, ha az önkéntesen vállalt szolgálat sérülést vagy egészségromlást okoz.”
Tömeges igény sose volt az Adaptív Védelem programra, mégis futtatták – leginkább pr-akcióként. Ám a tragikus kézigránát-baleset azt bizonyítja, hogy ez hibás politikai döntés volt – súlyos következményekkel. Sok még a nyitott kérdés, nagy a sunnyogás.
A HVG megkérdezte a rendelettervezetet készítő Miniszterelnöki Kabinetirodát, hogy mi az oka a késlekedésnek, miért nem jelent meg még a sérült kormánytisztviselőn segítő szabályozás. Talán a szöveg módosításán dolgoznak, például beépítenek egy, a társadalmi vitában érkezett észrevételt? – kérdeztük. A kabinetiroda és a honvédelmi tárca is válaszolt, méghozzá egy órán belül érkezett tőlük ugyanaz a reakció:
„A kormány szándéka, hogy a juttatást adómentessé tegye, ennek megfelelően a kormányrendelet kihirdetését megelőzi az adótörvény módosítása, ezt a parlament ma (szerdán) szavazta meg. A rendelet tehát hamarosan kihirdethető.”
Vagyis az történhetett, hogy a kormányzat nem gondolt arra, hogy a sérült kormánytisztviselőnek biztosítani kívánt jövedelempótló támogatás, a „hősi juttatás” legyen adómentes. Vagy ha gondolt is, ezt rendelet nem mondhatja ki, csak az adótörvényben szabályozható. Az ennek módosítását célzó javaslatcsomagot pedig már előző nap, május 13-án benyújtotta a kormány, és abban erről nincs szó.
A problémát szinte az utolsó pillanatban oldották meg, a Törvényalkotási Bizottság által elfogadott egységes javaslatban, amely már rendelkezik a „hősi egészségkárosodási ellátásról”. Ezt az amúgy még nem is kihirdetett kormányrendeletre szövegszerűen is hivatkozó módosítást is elfogadva szavazta meg végül június 11-én az Országgyűlés az adó- és más gazdasági témájú törvények módosítását. Így már nincs akadálya a kormányrendelet kihirdetésének, ez még június 11-én éjjel megjelenhet a Közlönyben.
A kormányrendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba, így onnantól ebből a több elemből álló juttatáscsomag jár majd a sérült kormánytisztviselőnek:
Hősi egészségkárosodási ellátás. Olyan keresetkiegészítés, amely a korábbi jövedelem pótlását szolgálja, és az öregségi nyugdíjkorhatár elérésének időpontjáig jár.
Hősi kiegészítő rokkantsági támogatás. Az összegét a honvédelmi tárca állapítja meg, és a nyugdíjfolyósító szerv folyósítja.
Lakás élethosszig tartó, ingyenes biztosítása. Az állami tulajdonú lakás élethosszig tartó, ingyenes használatát jelenti. A lakásnak összkomfortosnak és a kormánytisztviselő egészségi állapota által indokolt alapterületűnek, kialakításúnak és felszereltségűnek kell lennie, a lakás rezsijét a használónak kell fizetnie.
Egészségügyi szolgáltatás biztosítása. A kormánytisztviselő jogosult az Észak-pesti Centrumkórház – Honvédkórház által nyújtott egészségügyi szolgáltatásokat élete végéig térítésmentesen igénybe venni.