szerző:
Dömötör Tamás
Tetszett a cikk?

1-0-ra verték a csehek a lengyeleket és csoportelsőként jutottak tovább, mivel az A csoport másik meccsén a görögök legyőzték és kiejtették az oroszokat.

Bekezdtek a lengyelek, és húsz percig diktálták az iramot, a mérkőzés első része az övék volt teljesen. Az eső nem kímélte a csapatokat, a meccs elejétől zuhogott.

A három legnagyobb helyzet ekkor keletkezett, az elsőt balról, tizennégy méterről Lewandowski hagyta ki, nem lőhetett teljesen tisztán, de lendületből érkezett Cech kapuja elé, és ha nem akar” nagyonnagy” gólt lőni, hanem mondjuk gondolkozik, és fineszes megoldást válszt, akkor vezethetett volna a hazai csapat.Ezután Boenisch lapos lövése pattogott el Cech kapuja mellett, szerintem csizmaszárral rúgta a lengyel fiú ezt, de így is nagy helyzet volt.

És még nagyobb volt egy kicsit később, de ezt már jól csinálta a lengyelek kettese, messziről tűzött rá egy kipattanó labdát, Cech kapaszkodott, hogy kiüsse a bal alsó sarokból.

AP / Jon Super

Eddig tartott a lengyel fölény, azaz a félidő derekáig. Ezután leszakadt az eső az égből, és a csehek jobban alkalmazkodtak a körülményekhez. Bílek mester tanítványai szépen lassan átvették a játék szervezését, és helyzetük ugyan nem volt, mármint igazi gólhelyzet, de a fölényük nyilvánvaló lett a játékrész végére.

Érdekes a statisztika, mind a labdabirtoklás, mind a passzok száma több lett a cseh válogatott neve mellett a félidő végére, ez az első húsz percben nagyon nem volt így, aztán a végére - mégis. A mezőny legjobbja az első játékrészben Pilar volt, a cseh csapat bal oldali támadója.

A második félidőre a lengyel csapat az öltözőben hagyta a lendületét, semmiféle terv nem látszott a játékukon, a csehek irányították a játékot.  Az első félidőben ömlő eső elállt, azaz lehetett volna focizni, de a hazai válogatottból elfogyott a szusz. A csehek felébredtek, mert rájöttek, hogy nyerni kéne, hiszen a görög csapat a másik meccsen éppen faragta a maga szokásos csodáját, és vezetett az oroszok ellen.

Sivok szerezhetett volna gólt, a félidő derekán, öt méteres fejesét védte Tyton, a legnagyobb cseh helyzet maradt ki ekkor. Érződött a meccsen, hogy a hazaiak nem tudnak újítani, és csak idő kérdése, hogy bekapjanak egy gólt. Nagy volt a cseh fölény, csak náluk volt a labda. És ahogy az várható volt, a fölény egyszer csak gólra változott, Baros passzolt finoman Jiraceknek a lengyel tizenhatoson belül, aki nem hibázott, és tizennégy méterről Tyton kapujának bal oldalába rúgta a labdát, laposan, védhetetlenül.  Előtte még egy védőt is elfektetett, hibátlan megoldás volt. 1 - 0

Érthetetlen volt a lengyelek második félidőben mutatott teljesítménye, nem hogy veszélyesek nem voltak, de még csak nem is hajtottak rendesen, persze lehet, hogy szerettek volna, csak nem bírtak.

AP / Petr David Josek

Hát így esett meg az, hogy az első mérkőzésen hatalmas pofonba beleszaladó cseh tizenegy révbe ért, és tovább jutott a csoportjából, hat pontot gyűjtve a második két meccsükön. A lengyelek pedig sírnak, de hibáztatni csak magukat hibáztathatják. És ami még durvább: a csoport másik meccsén a görögök fejre állították a sportvilágot.

Kilőtték a medvét

Görögország véghezvitte, amit még ő maga sem hitt: megverte az orosz válogatottat. Hiába billent fel a pálya, hiába hagyta ki Kerzsakov a jövő évet is ezen a meccsen, az mehet tovább, aki gólt tud lőni. Kísért a múlt, a nyolc évvel ezelőtti, a görögök megússzák, és mennek tovább, tovább, ki tudja meddig?

AP / Michael Sohn

A meccs jól indult, erős volt az iram, és orosz fölényben teltek a percek. Bár Malafejevnek a meccs elején egy szöglet utáni perdítésnél bravúrra volt szüksége, az első igazi helyzet Kerzsakové volt, az orosz csatár bombája éppen csak elkerülte a görög kaput. Lőhetett volna még egy gólt is, de luftot sikerült összehozni az ellenfél öt és feles vonalán, ezt Advocaat mester sem hitte el, faultot gyanított, de nem volt az.

Az oroszok tartották a fölényüket, de a félidő vége leült, visszavettek az iramból a játékosok. Aztán mielőtt a szünetre szólított volna a játékvezető, a görögök hozzákezdtek a csoda megteremtéséhez, név szerint Karagunisz, aki egy bedobás után megoldotta egyedül, és tizenegy méterről Malafejev hálójába lőtt.  1 - 0

Szép jubileum a veterán csapatkapitánynak ez a meccs, a százhuszadik válogatott találkozóját vívta Karagunisz, és tette emlékezetessé nem csak maga, de egész Görögország számára.

De ekkor még volt egy félidő, és számítani lehetett arra, hogy a medve felbőszül, és támad.

AP / Thanassis Stavrakis

Így is lett, támadtak az oroszok, de nem sikerült semmi. Fejes, éppen csak mellé, Gyenyiszov bombára Szifakosz bravúr, Dzagojev csúsztatás, de nem pontos - ahogy az lenni szokott. Talán nem hitte az orosz tizenegy, hogy kieshet, bíztak magukban, túlságosan is.

A görögök pedig kiénekelték a sajtot Advocaat csapatának összes szájából, sőt, még azt is kibírták, hogy egy jogos tizenegyesüket elvette a játékvezető a második félidőben. S bár minden mutatója jobb volt az oroszoknak, a gólok száma nem változott a mérkőzésen. A görög csapat megszolgálta a győzelmet: nem estek szét, végig koncentráltak, és ahogy lenni szokott a mesékben, a szerencse is melléjük állt.

Az A-csoport befejezte küzdelmeit, készülhetnek a ki-ki meccsekre az illetékesek. Az illetéktelenek pedig mehetnek haza, illetve a lengyelek otthon vannak, de focizni ezen az Eb-n nem fognak már.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!