Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Vége a nagy nemzetközi hitelminősítők tavaszi értékelési körének, az előrejelzések szerint a magyar gazdasági növekedés idén mindössze egy százalék körül lehet. A kormány egyelőre fegyelmezettnek tűnik költségvetési téren, de parlamenti választás lesz.
Magyar idő szerint péntek éjszaka közzétette Magyarországra vonatkozó értékelését a Fitch nemzetközi hitelminősítő. Ezzel mindhárom nagy ház (Fitch, S&P, Moody’s) tavaszi értékelése megvan, őszig nem lesz újabb kör. A közzétett értékelésekben, hitelminősítésekben nagyjából ennyi pozitívum lelhető fel: őszig nem lesz több értékelés.
A hitelminősítők különösen a gazdasági növekedésre vonatkozó kilátásokat látják borúsan. Mármint jóval borúsabban, mint korábban.
Nem mellesleg az S&P stabilról a leminősítésre utaló negatívra rontotta Magyarország hitelminősítését. A másik két ház nem változtatott a besoroláson.
A kormány, egész pontosan a Nagy Márton vezette Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) persze azt hangsúlyozza, hogy Magyarország még mindig a befektetésre ajánlott kategóriában van mindhárom hitelminősítőnél. A tárca amúgy „Brüsszel elhibázott gazdaságpolitikájára”, a német gazdaság gyengélkedésére és az Ukrajnának nyújtott segítségre szokott mutogatni.
Mindebben alig szemernyi igazság van, a német gazdaság gyengélkedése természetesen rosszul érinti a magyart, az Ukrajnának nyújtott hitelek és támogatások viszont éppenséggel semennyire sem. A külső tényezőkre való mutogatás azt sem magyarázza, hogy miért épp a magyar gazdaság teljesít ennyire gyengén – ráadásul évről évre.
A hitelminősítői értékelésekben közös pozitívum, hogy bár a magyar államadósság és költségvetési hiány magas,
értékelik a kormány fegyelmezett költségvetési politikáját.
A büdzsé elsődleges (kamatkiadások nélkül számított) egyenlege ugyanis egyensúly közeli helyzetben van. Az NGM fogadkozik, hogy ez így is marad – a hitelminősítők azonban kockázatot látnak a közelgő országgyűlési választásban, illetve az arra időzített osztogatásban. Ami már el is kezdődött, elsősorban a többgyerekes nők jövedelemadó-mentességének bevezetésével.
A jövő évi költségvetés ennyi kiadást (pontosabban elmaradó bevételt) képes lehet kimozogni, feltéve, ha jövőre már tényleg lesz nagyobb ütemű gazdasági növekedés.
Kezd parodisztikussá válni, ahogy a kormány évek óta mindig a következő évre várja a gazdasági felpattanást. Most épp a repülőrajt évében kellene, hogy legyen Magyarország.
A kormány számára segítséget jelent, hogy az Európai Bizottság kezdeményezi a Magyarország elleni túlzottdeficit-eljárás felfüggesztését. No nem azért, mert sikerült a kívánt szintre leszorítani a költségvetési hiányt, vagy mert a kormány egyáltalán jó úton haladna. A kormány az uniós fegyverkezési program, a „ReArm Europe Plan/Readiness 2030” keretében kérte az úgynevezett nemzeti mentesítési rendelkezés (NEC) aktiválását. Ez lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy a védelmi kiadások növelése érdekében ideiglenesen túllépjék a nettó kiadások maximálisan megengedett növekedési rátáit.
Magyarország ezt a mentesítést megkapja, amivel nő a költségvetési mozgástér. Praktikusan a kormány, amely nem győzi ostorozni a „háborúpárti” Brüsszelt, a háborúra fogni minden bajt és állandóan saját „békepártiságát” hangsúlyozni fegyverkezéssel jut költségvetési mozgástérhez.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Már egyetlen, megfelelően kiválasztott MI-eszköz révén is jelentős hatékonyságnövekedést érhetnek el a kisebb cégek is.
Érkezik a magyar fesztiválkultúra történetét feldolgozó dokumentumfilm. Arról, hogy miért és hogyan rendeződik át manapság a hazai fesztiválpiac és hogy szeretnek-e egyáltalán a fiatalok fesztiválozni és sörözni, a rendezővel, Csizmadia Attilával beszélgettünk.
15–9-re nyertek a mieink.