szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Kritikus vagy legalábbis nehéz helyzetben van a hagyományos magyar sikerportágnak tekintett vívás, kajak-kenu, öttusa is. Vannak ugyanakkor pozitív változások is.

„Amióta az amerikai válogatott megnyerte a női kardcsapat-versenyt Pekingben, az USA-ban több mint 50 ezren jelentkeztek, hogy vívni akarnak” – dimenzionálta a HVG számára Gémesi György, a Magyar Vívószövetség elnöke a sportágban itthon regisztrált 1600 igazolt versenyzőt, akik számát további négy-ötszáz gyerekvívó növeli csupán. Nálunk Nagy Tímea olimpiai győzelme után ezer gyerek jelentkezett, őket viszont egyszerűen nem tudták edzésbe fogni, mert nincs elég edzőterem és edző.

Kritikus a trénerek helyzete a három olimpián legsikeresebb sportágban, a kajak-kenuban is. „Ha nem tudunk edzői életpályamodellt felállítani, ami kiszámíthatóvá teszi ezt a munkát, előbb-utóbb elfogynak” – állítja róluk Schmidt Gábor, a Magyar Kajak-kenu Szövetség főtitkára. Az olimpiai sikerek az edzői létbizonytalanság ellenére lendületben tartják a sportágat, s folyamatosan nő a versenyzői létszám.

Az öttusát választó fiatalok száma a tíz éve elindított sportágfejlesztési program hatásaként nőtt, s míg korábban 200-250 versenyző indult el az utánpótlásversenyeken, most körülbelül ötszázan vesznek részt rajtuk. Az öttusázóknál sincs azonban elég edző, és egy központi öttusabázis hiánya is nehezíti a felkészülést.

A sikerportágak helyzetéről bővebben a legfrissebb HVG-ben olvashatnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Sport

Helsinki - a magyar sport legeredményesebb olimpiája

Németország és Japán visszatért az olimpiai családba, és a helsinki játékokon feltűnt Szovjetunió is, amely rögtön felzárkózott az Egyesült Államok mögé az éremtáblázaton. Az igazi bravúrt azonban a magyar küldöttség hajtotta végre. Hazánk a táblán a harmadik helyen végzett, de a lakosság számának arányában mi hoztuk el a legtöbb aranyat Helsinkiből.

hvg.hu Sport

Olimpiai szereplés: csalódottak és a vizes sportokat támogatnák a netezők

Az internetezők 62 százaléka csalódott a magyar olimpiai csapat pekingi eredményei miatt, mégis többen vannak, akik végeredményben elégedettek a magyar sportolók teljesítményével, mint azok, akik negatívan ítélik meg a szereplést – derül ki az NRC Piackutató felméréséből. A netpolgárok többsége szükségesnek tartja az élsport fokozottabb állami támogatását, amit leginkább a kajak-kenu, az úszás és a vízilabda érdemelne meg szerintük.

Olimpia

Él az olimpiai szellem, de hogyan él meg a magyar sport?

A Magyar Olimpiai Bizottság nemzetközi és jogi igazgatója Pekingből küldött cikkében az olimpiai játékok mostanság kevésbé szem előtt lévő értékeit tárja elő. Kifejti, hogy a mégoly sok pénzből létrehozott, s hatalmas üzletet sejtető megarendezvény miért képes a mai feltételek között is megőrizni szellemiségét, s miért inkább a részvétel, mint a győzelem a fontos.

Vincze Szabolcs Olimpia

Lesz-e még kinek szurkolnunk 2020-ban?

Az embert már évekkel ezelőtt elgondolkodtatta, hogy egy budapesti olimpia esetén a főváros vajon hogyan birkózna meg az ide látogatók tömegével, ha manapság még egy átlagos csütörtök délután átvészelése is komoly gondokat okoz. Valószínűleg az se tenne jót az országimázsnak, ha a mentők az olimpia idején is félórát késnének, vagy ha a külföldieknek kerülgetniük kellene a négyes (ötös?) metró miatt feltúrt Kálvin teret. A legnagyobb gond mégsem ez.