Tetszett a cikk?

A 2007/2008-as szezon ismét egyértelműen rekordév volt az európai labdarúgás számára – derül ki a Deloitte közelmúltban kiadott elemzéséből. Jövőre jöhet azonban a mélyrepülés.

A nagyobb csapatok esetében a mostani válság ellenére a futó idényt lefedő üzleti év sem rajtolt rosszul. Akadt azonban olyan klub, amely már veszteségről számolt be az első hat hónapban, egyes amúgy is kevésbé stabil pénzügyi háttérrel rendelkező kisebb teameket pedig kifejezetten nehéz helyzetbe sodorhat a krízis.

Szárnyaló nagycsapatok

Háromszor akkora bevételt ért el a 2007/2008-as szezonban a világ – és egyben Európa – 20 leggazdagabb labdarúgó klubja, mint 12 idénnyel ezelőtt – derül ki az immár tucatnyi éve minden esztendőben megjelenő Deloitte Football Money League elemzésből. A legutóbbi teljes üzleti évben a listára felkerült csapatok 3,9 milliárd euróból gazdálkodtak, ami természetesen új rekordnak számít: 6 százalékkal több, mint a tavalyi csúcs. Ez volt az első olyan alkalom, hogy 100 millió euró kevésnek bizonyult ahhoz, hogy egy csapat a Top20-ba kerülhessen. Csak összehasonlításképpen: a magyar élvonal 16 csapatának összesített büdzséje ennek az alsó határnak nagyjából a negyedét teheti ki. Az elmúlt évek sikercsapata, a Debrecen mindössze 1,5-2 millió euróból gazdálkodik, míg a legtehetősebb – jelenleg másodosztályú – Ferencváros büdzséje is csak 3-4 millió font, azaz nagyjából 4 millió euró.

© Deloitte


Nos, ha a Deloitte-lista utolsó helyezettje ehhez képest beláthatatlan távolságra van, akkor az élvonal fényévekre. A rangsort már négy éve vezető Real Madrid ezúttal 365,8 millió eurós bevételt ért el, de még a harmadik FC Barcelona is 300 milliót meghaladó összegből gazdálkodhatott. A listán egyébként ezúttal is a brit csapatok vannak túlsúlyban: a szigetország hét klubot delegált a Top20-ba, míg Németország és Olaszország négy-négy, a spanyol és a francia liga pedig kettő-kettő csapattal képviselteti magát a rangsorban. Érdekesség, hogy most került be a leggazdagabb 20 klub közé először kelet-európai csapat: a török Fenerbahce 111 millió eurós bevételével a 19.

Válság csak jövőre?

Természetesen a 2008/2009-es idényre vonatkozó előrejelzések nagyrészt a válság várható hatásait boncolgatják. A Deloitte elemezése felhívja a figyelmet, hogy a futball-szektor az elmúlt években is jóval gyorsabban bővült az átlagos gazdasági növekedésnél, s épp ezért feltehetőleg a krízist is jobban viseli majd az átlagnál. Hogy pontosan mennyivel, azt azonban lehetetlen előre jelezni, a legutóbbi, majd 20 esztendővel ezelőtti visszaesés idején ugyanis a futball-gazdaság még teljesen máshogy működött. Az 1991-1992-es időszakban például az angol klubok 170 millió fontból gazdálkodtak, míg a legutóbbi teljes szezonban több mint tízszer ennyiből.

Ami azonban a Deloitte szerint szinte biztos, hogy nem a mostani idény lesz a mélypont az európai futball számára. A nagy valószínűség szerint a válság tényleges hatásait csak a 2009/2010-es idényben ismerhetjük meg. Ekkor derül ki, hogy a közvetítő csatornákkal, illetve a szponzorokkal milyen feltételek mellett sikerül újrakötni a szerződéseket, s hogyan tudják kezelni – esetleg a jegyárak módosításával – a csapatok a várhatóan visszaeső keresletet a nézők részéről. Az Eufootball.biz cikke szerint igazán nagy gondot a vállalati jegyvásárlások visszaesése jelentheti. Jelenleg ettől a szektortól származik az európai csapatok meccsnapi bevételeinek 40 százaléka, s mivel a cégek kevésbé lojálisak, mint a fanatikus rajongók, nagy valószínűség szerint a vállalati költségcsökkentő programok első elemei között lesznek az ilyen extra juttatások levágása. Éppen ezért a csapatoknak komoly kedvezményeket kell adniuk a vállalati szektornak, ha meg akarják tartani helyszíni nézőiket. Azonban mivel a cégek rendszerint éves bérleteket vásárolnak, ez a hatás is csak a következő szezonban érvényesülhet.

Sikeres és kevésbé sikeres első szemeszterek (Oldaltörés)

A válság 2009/2010-es kiéleződését támasztják alá egyébként az elmúlt napokban kijött első féléves számok is. A közelmúltban több nagyobb csapat is arról számolt be, hogy rekorderedményeket ért el a futó üzleti év első hat hónapjában. Az FC Barcelona például az elmúlt hat hónapos periódust 186 millió eurós bevétellel zárta, ami nyolcadával haladja meg az egy esztendővel korábbit. A növekedés elsősorban a sikeres Bajnokok Ligája szereplésnek, és a Nike-kal kötött új szerződésnek köszönhető. Nagyot ugrott egyébként a klub nyeresége is: a 16 millió eurós eredmény majd 29 százalékkal magasabb a tavalyinál.

Ennél is nagyobb növekedésről számolt be az Arsenal, amely az első félévben megelőzte a Deloitte rangsorában még három hellyel előtte álló Barcelonát. Az ágyúsok a 2007-es 97 millió fontról közel 157 millió fontra (mintegy 173 millió euróra) növelték bevételüket, míg nyereségük 20 százalékkal 24,5 millió fontra emelkedett. Jól teljesített a szintén napokban jelentő Celtic is: a mostani Deloitte-listáról éppen lecsúszó skót gárda a tavalyinál 10 százalékkal magasabb, 46,8 millió fontos forgalomról, s 8,3 millió fontos nyereségről adott számot.

Érkeztek azonban már kevésbé biztató hírek is. Az FC Porto például veszteségről számolt be az első félévben, igaz a portugálok ezt még nem a válsággal magyarázták. A klub bevételei ugyanis még majd tizedével növekedtek, azonban a költségek emelkedésének üteme ezt is meghaladta – elsősorban a bérek megugrása miatt – s ez vezetett az 1,4 millió eurós hiányhoz. A nagymúltú 1860 München szorult helyzete azonban már részben a krízis eredménye: a kisebbik bajor csapat a napokban jelezte, hogy hátat fordított nekik az a befektető, amely megoldhatta volna a klub pénzügyi gondjait. A klub már eladta 11 millió euróért a Bayern Münchennek is otthont adó Allianz Aréna – korábban tulajdonában – lévő 50 százalékát, hogy pénzügyi kötelezettségeit fedezhesse, azonban elképzelhető, hogy ez is kevésnek bizonyul.

Megint a devizák

Bár komoly törés az idén a Deloitte szerint még nem várható, változások a rangsorban biztosan lesznek. A legnagyobb hatása a listára a font gyengélkedésének lehet, ami tovább csökkentheti a brit csapatok dominanciáját.  Az angol fizetőeszköz megzuhanása már most is éreztette hatását. A Deloitte elemzői tavaly még arra számítottak, hogy a 2007/2008-as listán akár 10 brit csapat is lehet, mivel azonban a font/euró kurzus a kérdéses időszakban 1,49-ről 1,26-ra esett, a szigetországi gárdák visszafogottabban teljesítettek. Az elemzés ugyanakkor felhívja a figyelmet, hogy a tavalyi árfolyamok mellett akár 11 brit csapat is felkerülhetett volna a 20-as listára, amit 382 millió eurós bevételével a Manchester vezethetett volna.

A font azóta tovább gyengült, jelenleg 1,1 eurót adnak az angol fizetőeszközért, s ezt a zuhanást feltehetőleg az sem tudja majd kompenzálni, hogy a brit csapatok bevételei fontban minden bizonnyal az idén is gyorsabban nőnek majd, mint a többi liga klubjainak büdzséje euróban (lásd az Arsenal első félévét). Azaz lehetséges, hogy jövőre tovább csökken az angol hegemónia.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!