szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A brit Daily Mail azt kérdezi: vajon jó-e, ha a Debrecen, egy kis bajnokság nagyobb csapata hirtelen óriási bevételre tesz szert a BL-szereplés nyomán? Persze, jó, hiszen nagyobb eséllyel indul jövőre is a főtáblára jutásért. De mi lesz közben az NB1-gyel? Nem kéne nekik is kapniuk a Loki pénzéből?

A Daily Mail sportújságírója azon tűnődik, hogy vajon hány magyar csapat fogja követni a BL színpadára a Debrecent, amely 14 éve, az FTC szereplése óta az első, amely az NB1-ből eljut a főtáblára.

Az UEFA most szétteríti a pénzeket a kisebb ligák bajnokaihoz is, de vajon jó-e ez a helyi bajnokságoknak? - kérdezi a cikk. S egyben javaslatot is tesz, hogyan kellene elosztani a BL-pénzeket.

Michel Platini UEFA-elnök megkönnyítette némileg a "kisligák" bajnokainak helyzetét. Tudjuk jól, a DVSC sikerét részben az új rendszerű sorsolás tette lehetővé, hiszen a főtáblára kerülésért nem kellett a legnagyobbakkal  játszania.

Európa 34. legerősebb bajnoksága a magyar, azaz nem túl előkelő a helyezése - kezdi Martin Samuel, a cikk szerzője. Ebben a helyzetben hatalmas előny, ha hirtelen 12 millió font kerül egy csapat kasszájába. Samuel szerint Platini döntése nem teljesen végiggondolt  s nem feltétlenül pozitív a hozadéka.

Nem mintha a Debrecen nem érdemelné meg a pénzt - írja - , hiszen a mindössze 205 ezer lakosú város csapata öt év alatt négyszer lett magyar bajnok. A várossal jó kapcsolatot ápoló klub lentről indult és tudatosan építkezik, tulajdonosi szerkezete stabil, anyagi helyzete, ha szerény is, de biztos. Szakmailag is jól áll a lábán, írja Samuel, s méltatja a hithű lokista Herczeg András munkáját. A Debrecen iskolapéldája lehetne hát az alulról építkező, organikusan fejlődő és szép sikerekre jutó helyi kluboknak - írja a cikk - ráadásul egy olyan magyarországi focihelyzetben, amikor több évtized kilátástalanság után végre az egész sportág fejlődésnek indult, "futball-láz" van ismét. Mi hát akkor a probléma?

A Debreceni VSC az Anfield Roadon. A magyar csapat kiugrási esélye.
Mégsem jó az, ha egyetlen klub hirtelen a mezőny fölé nő?
© AP

A cikk szerint, ha az UEFA segítségével egy kis bajnokság egyetlen klubja hatalmas pénzhez jut, az veszélyeket rejt magában a hazai focira nézve. A görög példára hivatkozik: Görögországban 13 szezonban 12 bajnoki címet nyert az Olimpiakosz, éppen, mert egyedülállóan nagy pénzre tett szert a BL-szereplésekből. Így szakadék jött létre egyetlen megaklub és a többiek között. Ez másutt is lezajlott, azzal a különbséggel, hogy több klub tudott ellépni a mezőnytől; régi hivatkozási alap erre Anglia, ahol a négy nagy csapat afféle miniligát alkot évről-évre.

A Daily Mail cikke szerint az NB1 érdekessége és előnye éppen a nyitottság, a megjósolhatatlan kimenetelű verseny volt eddig. A Loki sikereit megelőző években bajnok tudott lenni az MTK, a Zalaegerszegi TE, a Ferencváros, a Dunaferr, az Újpest is. Nyolc év alatt hat csapat.

A Loki máris 4,5 millió fontot keresett, ehhez jön még minimum 8,1 millió - ha az összes BL-meccsét elveszti, ennyit akkor is kasszírozhat. További bevételeit a lap 2 millió fontra taksálja, s leszögezi, a már eddig is minőségi játékosokat szerződtető klub igenis, rögtön érezni fogja a BL hatásait.

Itt egy kitérőt tesz a Daily Mail szerzője. A Platini-féle könnyítések előtt is jutottak be kiscsapatok a főtáblára, például a fehérorosz BATE Boriszov. Pozitív hatásai ennek a szereplésnek is voltak: az idei belorusz bajnokságban nagy előnnyel vezet a megerősített BATE. Jót tett hát nekik a BL-szereplés, mint ahogy tavaly az FC Cluj, azaz a Kolozsvár is profitált belőle. A kiscsapatok megjelenése pedig vérfrissítés az egész BL-sorozat számára is, érdekesebbé, színesebbé teszi a mezőnyt s frissíti a játékospiacot. De megint csak: a nagyok számára.

Platini és az UEFA-pénz túlzó módon avatkozik be a kis bajnokságokba. S egyben álságos is a játék: a pénz szétterítése a kicsiknek úgy állítja be az elitista BL-t, mintha az egalitárius és jóindulatú liga volna. Már csak azért sem igaz ez, állítja a cikk, mert a bajnokságoknak jóval kevesebb jut, mint az elitcsapatoknak. Tavaly a négy nagy Premier League-klub 105 millió fontot kapott az UEFA-tól, az egész angol bajnokság úgy ahogy van, mindössze 500 ezret. A BL-ben a Manchester United közel 34 millió fontot keresett, a BATE Boriszov 5,61 milliót, s ezek a pénzek bőven elegendőek ahhoz, hogy a szóban forgó csapatok uralják a hazai bajnokságot.

A cikkíró szerint efféle lehet a Debrecen és az NB1 sorsa is, azaz, hogy egyetlen klub a nemzetközi szereplésnek köszönhetően "elszáll", túl nagy szakadék keletkezik közte és a többiek közt, érdektelenné téve a bajnoki címért folyó versenyt.

A Daily Mail egy demokratikus javaslattal áll elő: a Lokinak járó pénz 75 százalékát osszák el a magyar bajnokság csapatai közt. A minimálisan várható 12,6 millió fontból a Loki kapna 3,15-öt, s a további 15 csapat mindegyike 630 ezret.

A cikkíró azonban rögtön egy erős ellenvetést is tesz. A demokratikus alternatívát minden bajnokságban alkalmazni kellene, ott is, ahol valóban csillagászati bevételek összpontosulnak néhány klubnál. S azt nehéz elképzelni, hogy a Manchester United, vagy a Chelsea önként lemondana hatalmas summákról a többi csapat, az izgalmasabb bajnokság kedvéért. Nemde?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu/MTI Sport

Egyetlen góllal kapott ki a Debrecen Liverpoolban

Tartotta magát a Loki, de nagyon nyomott a hazai Liverpool, aminek meglett az eredménye az első félidő legutolsó percében. Kuyt gólja után a második félidő kicsit leült, és egyik csapat sem tudott gólt szerezni, bár erre a hazaiaknak nyílt több alkalmuk. Az 1-0 a magyar csapatnak nagyon szép eredmény, elismerésre méltó helytállás volt.

MTI Sport

Nagyon kevesen láthatják a Debrecen szerdai BL-meccsét

Csak a Digi TV sportcsatornáján lehet majd élőben nézni a Debrecen labdarúgócsapatának liverpooli vendégjátékát szerdán, mert a Digi Kft. és a műsorelosztók között nem született megállapodás az adás terjesztésére vonatkozóan.