szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ma vagy kedden szállítják haza a Tátrában súlyos sérüléseket szenvedett magyar hegymászókat. A három sérült közül az egyik már elhagyhatta a kórházat, a lábtörést és agyrázkódást szenvedett Erőss Zsolt és a másik mászó csak kedden hagyhatja el Poprádot.


Erőss Zsolt is tagja volt annak a csapatnak, mely szombat este szenvedett balesetet a Magas-Tátrában, a Dracia Dolinkába való ereszkedés közben. Az Erőss által biztosított két mászó alatt megcsúszott a hó, emiatt magukkal rántották társukat is, és mindhárman lezuhantak a hegyoldalon. Nagy szerencséjükre egy órán belül megérkezett a segítség, a közelben tartózkodó Mécs László (Erőss korábbi társa, tapasztalt expedíciós hegymászó és oktató), valamint egy másik csapat személyében.

"Alattuk csúszott meg a hó, ők indították el a lavinát - mondta a hvg.hu-nak Mécs, aki maga is aktívan részt vett a mentésben. - Gyakorlatilag a hóval együtt csúsztak le, így nem kellett kiásniuk magukat, amikor leértek. Sérüléseiket a meredek falon kiálló sziklákkal való ütközés során szerezték." A mentés azonban körülményes volt, hiszen a kettős lábtörést szenvedett Erőss Zsolt és csapata először rossz pozíciót adott meg a hegyimentőknek. Mécs és társai a nehéz körülmények ellenére egy órán belül odaértek.

"Jól terjedt a hang, ezért meghallottuk őket, ahogy segítséget kérnek - tette hozzá Mécs. - Egy veszélyes, meredek falon kellett leereszkednünk sötétben, de megtaláltuk, majd rendbe hoztuk őket. Meleg ételt, italt adtunk nekik és felöltöztettük őket melegebben." A rossz időjárási viszonyok csak nehezítették a mentést, valamint az a körülmény is, hogy a Tátrában kevés a hó, így lefelé nehezen haladtak, folyamatosan bukdácsoltak a kiálló sziklákon.

A TÉLI HEGYMÁSZÁS
A téli hegymászás erőt próbáló válfaja a hegymászásnak, amire csak tapasztaltabb mászók vállalkoznak. Az időjárási körülmények sokkal nehezebbek, mint a nyári hegymászószezonban, a friss hó miatt nagyobb a lavinaveszély, alacsonyabb a hőmérséklet és lassabb a haladás, mindez pedig sokkal több energiát igényel a hegymászóktól. Naomi Uemura, a híres japán hegymászó csak a téli mászást tartotta valódi kihívásnak, sok alpinista ma is osztja a véleményét. Hivatalosan késő ősszel le is zárják a magashegyeket a kirándulók elől egészen tavaszig, ilyenkor csak komoly mászók mennek oda, saját felelősségre.
A három sérültet a poprádi kórházba szállították, ahol jelenleg is tartózkodnak. Erősst már megműtötték, neki nyílt törése volt, amit csak súlyosbított, hogy az ütőere is megsérült, ezért itthon még egyszer meg kell műteni. "Ha minden igaz, ma délután szállítják őket Magyarországra, de hogy pontosan melyik kórházba, az még kérdéses" - nyilatkozta Kollár Lajos a hvg.hu-nak. Erőss Zsolt csaknem húsz éve foglalkozik magashegyi hegymászással, az egyik legtapasztaltabb magyar expedíciós hegymászó. A mostani a legkomolyabb sérülése, melyet a hegyek között szerzett.

1995-ben az azóta elhunyt, nemzetközileg is elismert Ozsváth Attilával mászták az Ogrét (7285 m) Pakisztánban, ahol ereszkedés közben kificamodott az ujja, 1999-ben a Nanga Parbaton (8126 m, Pakisztán), a világ egyik legveszélyesebb hegyén szólómászás közben kicsúszott, és csak a szerencsének köszönhette, hogy meg tudott állni. 2003-ban a Gasherbrum I-et (8068 m, Pakisztán, Karakorum-Himalája) próbálta megmászni új útvonalon, ahol ereszkedés közben csak az utolsó pillanatban tudott egy hasadékba húzódni a lezúduló lavina elől.

Erőss Zsolt alapító tagja a Magyarok a Világ Nyolcezresein expedíciósorozatnak, melynek célja idén a világ harmadik legmagasabb hegyének, a Kancsendzöngának (8586 m) a megmászása lett volna. Kollár Lajos és Mécs László szerint azonban a baleset után ez erősen kétségessé vált.

                                             VIDEÓ A MENTÉSRŐL (forrás: tv.sme.sk)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!