szerző:
Vincze Szabolcs
Tetszett a cikk?

A magyar válogatott 14. helyen végzett a tizenhat csapatos férfi kézilabda Európa-bajnokságon, azaz nem sikerült a szövetség által kitűzött minimális célt sem elérni. Mik voltak a kudarc okai? Milyen következtetéseket kell levonnunk? Elemzés az Európa-bajnokság után.


„A helyezés és a tény, hogy nem jutottunk tovább a selejtezőcsoportból, óriási visszhangot váltott ki itthon a szurkolókból, de szakmai szinten is – mondta Kökény Bea olimpiai ezüstérmes kézilabdázónk a hvg.hu-nak. – Úgy érzem, átlövőben most kicsit gyengébbek voltunk a nemzetközi mezőnynél. Ilyés nem épült fel teljesen, Krivokapics pedig elfáradt, Laluska sérülése is pont a legrosszabbkor jött. Ráadásul folyamatosan sérülésekkel bajlódott a csapat a helyszínen is, ami az ottani felkészülést is hátráltatta.”

A franciák ellen az esélytelenek nyugalmával kezdtünk, és bár a későbbi Európa-bajnok csapat gyengébben kezdte a tornát, a magyar válogatott közel állt hozzá, hogy meglepetéssel nyissa a versenyt. Az első meccsen elért bravúros döntetlen után joggal várták a szurkolók a magabiztos folytatást, az azonban elmaradt. Csúnya vereségbe futottunk bele a spanyoloktól, amelyből később sem sikerült felállni. A csehek elleni indiszponált magyar játék azt eredményezte, hogy nem jutottunk tovább a csoportból. A kudarc miatt ugyanakkor csökkenhet a kézilabda népszerűsége hazánkban, amit leginkább a két élcsapat, az MKB Veszprém és a Pick-Szeged érezhet majd meg.

Az arcokon az eredmény
© MTI

A rosszul sikerült kontinensbajnokság után a magyar média rögtön elővette Csoknyai István szövetségi kapitány nevét és megindult az itthon jól ismert bűnbakkeresés. Az igazság azonban az, hogy kinevezése nagyon is logikus volt a szövetség részéről, ugyanakkor kevés idő állt a rendelkezésére, hogy eredményeket érjen el egy megtizedelt csapattal. „Már évek óta a válogatott mellett dolgozik, megbízása tehát érthető – mondta Kökény Bea. – De amellett, hogy Nagy Laci mint a válogatott kulcsfigurája lemondta az Eb-t, Mocsai Tamás is ugyanezt tette, Ilyés Ferenc és Laluska Balázs pedig nem voltak egészségesek.” Mondhatjuk úgy: félkész alapanyagból kellett dolgoznia.

Mint manapság minden tornán, most is előkerült a játékvezetés kérdése, hiszen többször is úgy tűnt, a bírók belenyúlnak a mérkőzések eredményébe. „Az tény, hogy a kézilabda jelenlegi színvonala már előrébb jár, mint a játékvezetésé. Most is voltak látható hibák, ugyanakkor egy világbajnokságon még jobban érezhető ez a hiányosság. Többek között tehetséges magyar bírók is vannak, és nem igazán értem, ők miért nem kapnak lehetőséget egy ilyen nemzetközi viadalon” – fogalmazott Kökény.

A torna végeredménye nem volt meglepetés, hiszen a franciák számítottak favoritnak, miután a pekingi olimpiát és a horvátországi világbajnokságot is megnyerték. Ezúttal nem kezdtek olyan lendületesen, de egyre jobb és magabiztosabb teljesítménnyel hozták a meccseiket, majd a világbajnokság megismételt döntőjén újra legyőzték a horvát válogatottat, ezzel abszolút egyeduralkodók lettek a férfi kézilabda mezőnyében. Izland jó teljesítménye kisebb meglepetés, ugyanakkor a torna csalódása a magyar válogatotton kívül a szerb csapat 13. helye.

Nagy László: a döntés az ő kezében van
© MTI/EPA

Az utolsó, ám manapság a legfontosabb kérdés Nagy László helyzete. Mindenki arról beszél, hogy az átlövő válogatottat vált, holott maga az érintett még sehol nem nyilatkozta azt, hogy spanyol válogatott akar lenni. Sokadszorra is azt mondta, őt még nem kereste meg a spanyol szövetség. Vajon mi motivál egy több mint százszoros, olimpiai negyedik, világbajnoki hatodik helyezett kézilabdázót, aki kulcsszerepet tölt be országa válogatottjában, hogy címeres mezt cseréljen? Könnyen elképzelhető, hogy arról van szó: Nagy László egész egyszerűen nem akar már válogatott lenni, hiszen ez rengeteg időt és energiát vett el az életéből az utóbbi évek alatt.

"A válogatottváltás mellett én csak akkor döntöttem volna, ha hazám nemzeti csapata folyamatosan mellőz, de itt nem erről van szó – monda ezzel kapcsolatban Kökény Bea. – Én biztosan nem így cselekednék, ahogy Laci, és nem értem, hogy pontosan mi motiválja őt. Még akkor sem, ha többször nyilatkozta: ő Spanyolországban képzeli el az életét. A kettő szerintem nem zárja ki egymást. Mindenesetre már sok mindent letett az asztalra, és sok mindent tett a magyar csapatért, ezért úgy gondolom, el kell fogadnunk az érveit és a döntését akkor is, ha ez ránk nézve kedvezőtlen. Laci ettől nem lesz rosszabb ember." Az egykori klasszis szerint júniusra minden ki fog derülni.

2010-ES FÉRFI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG, AUSZTRIA
VÉGEREDMÉNY:
1. FRANCIAORSZÁG - EURÓPA-BAJNOK
2. Horvátország
3. Izland
4. Lengyelország
5. Dánia
6. Spanyolország
7. Norvégia
8. Csehország
9. Ausztria
10. Németország
11. Szlovénia
12. Oroszország
13. Szerbia
14. Magyarország
15. Svédország
16. Ukrajna
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!