szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Karácsony előtt összecsapott az Idaho State és a Utah State egyetemi kosárlabdacsapata. A második félidő hajrájában a fizika törvényeit meghazudtoló büntetővel növelte előnyét a hazai csapat.

Kamil Gawrzydek első büntetője szokatlan körülmények között hullott a hálóba. A dobás után a labda kipattant a gyűrű tövéről, majd annak peremére hullott és két pattanás után másodpercekre megállt. Az első ránézésre hihetetlen felvételről azonnal elindult a találgatás: igaz vagy hamis?

Az amerikai fórumozók egy része szerint a videó nem igazi, a labda a fizika törvényeit hazudtolja meg. Ellenfeleik szerint azonban a hitelességet erősíti, hogy a közvetítés élő volt, a játékosok, a közönség és a szpíkerek is együtt mozognak, beszélnek az eseményekkel.

Sőt, van, aki azt állítja: ott volt a meccsen és élőben látta mindezt, illetve van, aki már korábban találkozott hasonlóval. A legutolsó érv pedig az, hogy ha Michael Jordan is tudott repülni, akkor ez miért nem lehetne igaz?

"Semmi sem zárja ki, hogy megfelelő feltételek között két kerek felület (a gyűrűvas és a labda) találkozásánál megtörténjen ilyesmi" - mondta John Fontanella, a Amerikai Haditengerészeti Akadémia fizikaprofesszora, aki egyben a "Kosárlabda Fizikája" című könyve szerzője és a hatvanas években maga is űzte a sportot.

"Ha mindkét test középpontja a függőleges síkba esik, elméletileg megállhat a labda egy vékony peremen egészen addig, míg valami meg nem zavarja." A szakember szerint ugyanakkor egy a millióhoz az esélye annak, hogy hasonló dolog megtörténjen, különösen ennyi ideig. A mérkőzést egyébként 71-48-ra az Idaho State University nyerte.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!