szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Marija Sarapováról kevesen tudják, hogy csernobili "túlélő". Édesanyja éppen az 1986-os katasztrófa után kicsivel lett terhes vele, de még időben elköltözött a régióból.

Marija Sarapova, aki karrierje során három Grand Slam-tornát is nyert, s egyedül Párizsban nem tudott diadalmaskodni, 1987-ben született a szibériai Nyagany városában. Szülei az 1986 áprilisi csernobili katasztrófa elől menekültek ide Homelből, a 128 kilométerre a katasztrófa helyszínétől fekvő településről.

"Amikor visszatekintek a múltra, arra gondolok, ó istenem, nem tudom elhinni! - mondta Sarapova a Sydney Morning Heraldnak. - Annyira szerencsésnek érzem magam, hogy elkerültem Csernobilt."

Szülei az ismeretlen hatásoktól tartva az időnként -40 fokos Szibériába költöztek. Azért oda, mert nemcsak elég távol volt, de a család anyagi helyzete is megengedte. "Időről időre előjön ez a téma, és beszélünk erről édesanyámmal. Elmondta, hogy nagyon féltett az engem fenyegető radioaktív sugárzástól és a rákos megbetegedésektől."

Ezért lett az ENSZ jószolgálati nagykövete, amit 1 dollárért vállalt el. Erre a szerződésére a legbüszkébb, emellett 210 ezer dollár támogatást is nyújtott a csernobili helyreállítási programnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Szegő Iván Miklós Tech

Csernobili rémtörténet: a hallgatag Teller és az öngyilkos fővizsgáló

Talán sosem tudjuk meg pontosan, mi történt huszonöt évvel ezelőtt Csernobilban, ez azonban az atomipar és a Szovjetunió sajátosságaiból fakad. Az alábbiakban megpróbáljuk összefoglalni a rendelkezésre álló információkat a történelem első 7-es besorolású - azaz a legsúlyosabb kategóriába tartozó - atomerőmű-balesetéről.