Miért maradhat el az új NBA-szezon?

Már június végére kiderült, hogy elmaradhat az észak-amerikai profi kosárlabda-bajnokság (NBA) 2011/2012-es szezonja, miután nem sikerült megegyezni a ligának és a játékosoknak. Tőrös Balázs, a SportTV szakértője kifejtette, mit is jelent ez.

  • hvg.hu hvg.hu
Miért maradhat el az új NBA-szezon?

Tőrös Balázs, a SportTV NBA-szakértője az alapoknál kezdi a probléma felfejtését: a lockout-ra, azaz a játékosok kizárására azért került sor, mert az NBA tulajdonosai szerint a jelenlegi rendszer - ami a nemrég lejárt Kollektív Pénzügyi Szerződést (Collective Bargaining Agreement, CBA) jelenti - nem tartható fenn.

Számokra levetítve ez annyit jelent, hogy a 22 NBA-csapat nemhogy nyereséget nem termelt a 2010/2011-es szezonban, hanem mintegy 300 millió dollár veszteséget halmozott fel. Hogyan kerülhetett sor erre? A 2010/11-es szezonban a tulajdonosoknak rá kellett feküdniük a marketingre, hiszen az embereket a válság ellenére is be kellett csábítani a méregdrágán felhúzott és fenntartott stadionokba.

Tőrös Balázs példája:

1. A 2009/10-es szezonban egy csapat 100 millió dollár bevételt termelt, miközben 30 millió dollár volt a nem bérjellegű költsége, azaz maradt 70 millió dollár. A játékosok a CBA szabályai szerint megkapták a teljes bevétel 57%-át, azaz 57 millió dollárt, így a tulajdonosnak maradt 13 millió dollárja.

2. A következő szezonban a válság ellenére a bevételeket sikerült mondjuk 105 millió dollárra feltornászni, ennek a költségei azonban éppen a válság miatt 4 millió dollárba kerültek, azaz a nem bér jellegű költségek összesen 34 millió dollárt tette ki. Így marad 71 millió. Az 57 százalékot persze így is megkapják a játékosok, ami 105 millió bevétel esetén 59,85 millió dollárt jelent, így a tulajdonosnak már csak 11,15 millió nyeresége marad, holott a bevételt egy év alatt ötmillió dollárral növelte.

A Liga vezetői röviden ezért módosítanák a fennálló rendszert. Tőrös Balázs részletes elemzését elolvashatja a SportTV honlapján, ide kattintva!

Orbánék lopva az egyénre terhelik a kockázatokat, és piacosítják a családpolitikát 

Orbánék lopva az egyénre terhelik a kockázatokat, és piacosítják a családpolitikát 

Cunamiként zúdítja a kormány a támogatásokról szóló bejelentéseket az emberekre a Pride miatti blamázs óta, hátha ezzel szavazókat nyer vissza. Pedig ezek a támogatások valójában azt mutatják, hogy az állam továbbra is igyekszik kivonulni a szociálpolitikából, és az egyénre próbál hárítani minden felelősséget – mondja Kramarics Szandra, a HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont kutatója.