szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Eddig 83 magyar versenyző biztosította helyét a 2012-es londoni olimpián, de még csak a kvalifikációs versenyek első hullámán vagyunk túl. Ez a szám minden bizonnyal nőni fog, és akár 140-re is felmehet. A résztvevők listája a még megszerezhető kvótákkal.

A magyar olimpikonok ebben a ruhában vonulnak majd be a magnyitóra
MTI / Illyés Tibor

A 2008-es pekingi olimpián 171 tagú volt a magyar csapat, Londonban ennél várhatóan kevesebben indulnak hazánkból. Jelen állás szerint 83 magyar versenyző indulhat a 2012-es nyári olimpián, de Szabó Bence, a MOB sportigazgatója szerint ez a szám 140-re is nőhet az utolsó kvalifikációs hullám végére.

Úszásban versenyszámonként legfeljebb két sportolót lehet nevezni a kvalifikációs A szint teljesítése, és egyet a B szint elérése esetén, illetve váltóban országonként egy staféta indítható. Hasonló elven alapuló megkötés vonatkozik az atlétákra is, azzal a különbséggel, hogy náluk már most lehet tudni, hogy ki milyen számban indul majd. Eltérés továbbá az is, hogy ebben a sportágban három versenyzőt lehet nevezni az A szint teljesítése esetén, míg a B-nél az úszáshoz hasonlóan egyet.

A közelmúltban két maratoni futóval, Kálovics Anikóval és Rakonczai Beátával, a szörfös Gádorfalvi Áronnal és Detre Diánával, a vitorlás Berecz Zsomborral és a kerékpározó Lovassy Krisztiánnal bővült a lehetséges indulók listája. A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) minimálisan három aranyérmet és összesen tíz dobogós helyet vár, illetve 94 olimpiai pont megszerzését tűzte ki célul Londonban.

2012-ES LONDONI OLIMPIA

A sportág után zárójelben az eddigi magyar kvótások (összesen 83 fő), majd feltüntetve a további reális lehetőségek (74-100).

 

ASZTALITENISZ (2 kvóta eddig, további lehetőségek: +1-2 fő): Tóth Krisztina, Póta Georgina

ATLÉTIKA (14 kvóta eddig, + 6-8 fő)

  A-szint: Pars Krisztián (kalapácsvetés), Kiss Dániel (110 m gát), Kővágó Zoltán (diszkosz), Kálovics Anikó (maraton), Rakonczai Beáta (maraton)

  B-szint: Madarász Viktória (20 km gyaloglás), Kovács Tamás (maraton), Kürthy Lajos (súlylökés), Márton Anita (súlylökés), Minczér Albert (3000 m akadály), Farkas Györgyi (hétpróba), Orbán Éva (kalapácsvetés), Deák Nagy Marcell (400 m), Kazi Tamás (800 m)

  * B-szinttel egy versenyző indulhat, de csak akkor, ha nincs A szintes. Az erősebb szinttel három versenyző szerepelhet egy számban.

BIRKÓZÁS (3 kvóta eddig, +4-5 fő): Módos Péter (kötöttfogás 55 kg), Deák Bárdos Mihály (kötöttfogás 120 kg), Sastin Marianna (női 63 kg)

CSELGÁNCS (0 kvóta eddig, +6-7 fő)

EVEZÉS (2 kvóta eddig, +2 fő): férfi kormányos nélküli kettes

HEGYIKERÉKPÁR (0 kvóta eddig, +1-2 fő)

HOSSZÚTÁVÚSZÁS (0 kvóta eddig, +1-2 fő)

KAJAK-KENU (14 kvóta eddig, +2-3 fő): hét férfi kajakos, hat női kajakos, Egy kenus

KERÉKPÁR (1 kvóta eddig, nincs több lehetőség): Lovassy Krisztián (országúti)

KÉZILABDA (0 kvóta eddig, + férfi csapat, 14 fő)

LOVAGLÁS (0 kvóta eddig, +1 fő)

MŰUGRÁS (0 kvóta eddig,  +1-2 fő)

ÖKÖLVÍVÁS (3 kvóta eddig, +1-3 fő): Varga Miklós (60 kg), Káté Gyula (64 kg), Harcsa Zoltán (75 kg)

ÖTTUSA (4 kvóta eddig): Marosi Ádám, Kasza Róbert, Tóth Adrienn, Kovács Sarolta

  * Maximum négy fő szerepelhet Londonban, de többen kvalifikálhatják magukat

RITMIKUS GIMNASZTIKA (0 kvóta eddig, +1 fő)

SPORTLÖVÉSZET (3 kvóta eddig, +1 fő): Bognár Richárd (dupla trap), Sidi Péter (légpuska, puska fekvő és összetett), Csonka Zsófia (lég -és sportpisztoly)

SÚLYEMELÉS (0 kvóta eddig, +1-2 fő)

SZINKRONÚSZÁS (0 kvóta eddig, +2 fő)

SZÖRF (2 kvóta eddig, nincs több lehetőség): Gádorfalvi Áron, Detre Diána

TEKVONDÓ (0 kvóta eddig, +1 fő)

TENISZ (0 kvóta eddig, +1-2 fő)

TORNA (1 kvóta eddig, +1-2 fő): Berki Krisztián

TRIATLON (0 fő eddig, +3-4 fő)

ÚSZÁS (20 kvóta eddig, +5-10 fő)

  A-szint: Risztov Éva, Cseh László, Kis Gergő, Biczó Bence, Kapás Boglárka, Verrasztó Dávid, Bernek Péter, Mutina Ágnes, Hosszú Katinka, Jakabos Zsuzsanna, Verrasztó Evelyn, Gyurta Dániel, Takács Krisztián

  B-szint: Kozma Dominik, Zámbó Balázs, Povázsay Eszter, Sztankovics Anna, Madarassy Ádám

   Kvótát szerzett: 4x200 méteres női gyorsváltó

VITORLÁZÁS (1 kvóta eddig, +1-3 fő): Berecz Zsombor (laser)

VÍVÁS (0 kvóta eddig, +6-10 fő)

VÍZILABDA (Férfi csapat, 13 kvóta eddig, +női válogatott (13): férfi válogatott

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dénes Ferenc Sport

Megéri-e Londonnak harmadszor is olimpiát rendezni?

Miért akar egy város harmadszorra is olimpiát rendezni? – teszi fel a kérdést vendégszerzőnk, Dénes Ferenc sportközgazdász, aki szerint a britek egy nyitott, befogadó, egyenlő esélyeket biztosító társadalom képét szeretnék demonstrálni a rendezéssel, ezzel is erősítve azokat az értékeket, melyekre a XXI. században építenének.

hvg.hu Sport

Londoni történetek: két olimpia magyar sikerei

Az idei nyári olimpiai játékok helyszíne – a történelemben először – triplázik: London harmadszor rendezhet olimpiát. Az előző két londoni olimpia más történelmi korok és a maihoz szinte nem is hasonlítható sportvilág lenyomata volt. A krónikák eddig tizenhárom londoni magyar aranyérmet jegyeznek.

hvg.hu Sport

Magyar aranyak az olimpián - válogatás a legszebb pillanatokból

A magyar sportolók az 1896-os athéni nyári játékok óta eddig 160 aranyérmet szereztek az újkori olimpiákon. Legutóbb, Pekingben hármat. A hvg.hu az eddigi olimpiai győzelmek legszebb pillanatait válogatta össze, mikor együtt szurkoltunk és együtt örültünk.

hvg.hu Sport

Hány stadion kell egy olimpiához? Az összes londoni helyszín

A 2012. évi nyári olimpiai és paralimpiai játékok versenyeit és eseményeit újonnan épített és már meglévő helyszíneken rendezik. Az utóbbiak között olyan híres sport és történelmi helyszínek is szerepelnek, mint az Old Trafford, Wimbledon, a Hyde Park és a brit Lovas Testőrség Felvonulási Tere (Horse Guards Parade).

Vincze Szabolcs Sport

Melyek itthon a doppingérzékeny sportok?

Közelednek a 2012-es londoni nyári játékok, és ezzel együtt itthon a doppingellenőrzés is egyre inkább az olimpiai sportolók felé fordul. Dr. Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport (MACS) vezetője az itthon veszélyeztetett sportágakról, a dopping és az ellenőrzés kapcsolatáról és a jövő nagy kihívásáról beszélt a hvg.hu-nak.