Újra kiderült, szétzúzhatatlan a Djokovic-Nadal-Federer tengely

Az év első Grand Slam-tornája hozott is meglepetést meg nem is. A férfi tenisz élmezőnye továbbra is a Djokovic-Nadal-Federer tengely mentén szerveződik, a nőknél pedig továbbra sincs semmilyen tengely. Idén a páros sem volt papírforma. A 2012-es Australian Open tanulságai.

  • hvg.hu hvg.hu
Újra kiderült, szétzúzhatatlan a Djokovic-Nadal-Federer tengely

A férfi mezőnyben Novak Djokovic ott kezdte az idei évet, ahol a tavalyit abbahagyta. A szerb már a 2011-es szezont is világelsőként fejezte be, ami annak az eredménye volt, hogy összehozott egy 70 győzelem – 6 vereségből álló szériát (ez 92,1 százalék, amibe belefért egy 43 meccses győzelmi sorozat is), és három Grand Slam-győzelmet is behúzott (Australian Open, Roland Garros, Wimbledon).

Egyedül Párizsban nem tudott nyerni, de a salakos versenyek trónjáról nagyon nehéz lesz letaszítani a hatszoros RG-győztes Rafael Nadalt. Cserébe viszont Djokovic megvédte címét Melbourne-ben, ahol már harmadszor nyert (2008, 2011, 2012), összesen ötödik GS-győzelmét szerezte, aminek köszönhetően mától 3195 ponttal vezeti az ATP-világranglistát a spanyol előtt (13630 - 10435).

Bár a ranglista-helyezés azon múlik, a szerb mennyire tudja megvédeni tavalyi győzelmeit, a nagy rivális Nadalnak sem lesz könnyebb éve. És nemcsak azért, mert Djokovic szemlátomást nem veszített a tavalyi lendületből, és továbbra is bombaformában játszik, hanem mert olyan lélektani előnyre tett szert, amekkorát ugyan már Nadal is összerakosgatott 2010-ben, de aztán - részben sérülése miatt - szépen lassan el is veszített. Legalábbis az egymás elleni csatáknál.

A 16-szoros GS-rekorder Roger Federer már abszolút teher nélkül játszik, hozzászokott az új uralkodóktól való vereségekhez. Viszont még mindig benne van egy nagy győzelem, csak azt nem tudni, kijön-e még azelőtt, hogy elege lesz, és főállásban vállalja a családapa szerepét. Ami viszont az utóbbi években nem változott, hogy a skót Andy Murray továbbra is képtelen kilépni az árnyékból, és a negyedik helynél nem tudja feljebb tornázni magát. Addig viszont nincs gond, Melbourne-ben is elődöntőig jutott.

Amerikának továbbra sem villognak világklasszis teniszezői, a legmagasabban rangsorolt (8.) Mardy Fish és az alulmotivált Andy Roddick már a második körben kiesett, egyedül John Isner képviselte az országot a harmadik fordulóban is. Az ausztrál nyílt teniszbajnokság egyetlen meglepetésének talán a japán Nisikori Kei nyolcba jutása számít, aki a francia Jo-Wilfried Tsonga legyőzésével jutott be a negyeddöntőbe, de az ötszettes csata annyit kivett belől, hogy Murray-vel már nem bírt. Ezzel az eredményével viszont már huszadik a világranglistán.

A női mezőny legnagyobb baja éve óta az, hogy arctalan. Nincsenek nagy egyéniségek, ha valaki ki is tud törni, az is csak rövid időre sikerül. A sportágat évekig uraló amerikai Williams-nővérek csillaga úgy tűnik, lehanyatlóban van, ami elsősorban nem annak köszönhető, hogy már mindent megnyertek, sokkal inkább romló egészségi állapotuknak, mely egyre közelebb hozza a visszavonulást. Az idősebbik Venus vírusos betegsége miatt könnyen lehet, hogy neki ez már el is jött.

A túlzott fizikai igénybevételnek egyébként más játékosok is áldozatul estek, néha meglepően fiatalon, így például az orosz Dinara Szafina, vagy a magyar Szávay Ágnes. A mai női tenisz legnagyobb klasszisnak talán a 28 éves, egyszer már visszavonult négyszeres Grand Slam-győztes belga Kim Clijsters tekinthető, akit vitathatatlan képességei és tehetsége az élre emelnének. Időnként mégis úgy tűnik, talán motivációs gondokkal küzd, ami a gyereknevelés mellett mondjuk érthető is. Viszont így lehet az, hogy időről időre olyan teniszezők is révbe érnek, mint az olasz Francesca Schiavone (31), az ausztrál Samantha Stosur (27), vagy a kínai Li Na (29).

Ebbe a kategóriába tartozhatna a cseh Petra Kvitová (21), vagy a mostani győztes fehérorosz Vikorija Azarenka (22) is, de ők fiatal koruk miatt talán komolyabb lehetőségek előtt állnak. Akárcsak a dán Caroline Wozniacki (21), aki ugyan még nem nyert Grand Slamet, de 67 hétig egy huzamban így is a WTA-világranglista élén tudott maradni. Az idei Australian Open legváratlanabb eredménye viszont a férfi páros döntőjében született, ahol a párosspecialista indiai Leander Paes a cseh Radek Štěpánekkel újra összeállva legyőzte az utóbbi az évtized legjobb kettősének választott amerikai Bryan-testvéreket, Bobot és Mike-ot, akik 2003 óta tizenegy Grand Slam-győzelmet ütögettek össze, ebből ötöt éppen Ausztráliában.

Mivel Jani Réka, Babos Tímea és Czink Melinda a selejtezőkben kiesett, Magyarországot idén egyedül Arn Gréta képviselte a tornán. A 32 éves éves teniszező a kanadai Rebecca Marino és a 17-dikként kiemelt szlovák Dominika Cibulková legyőzésével a harmadik körig jutott, ahol Serena Williams állította meg két sima szettben. A férfi mezőnyben viszont továbbra sincs versenyképes teniszezőnk. Legjobb játékosaink Kellner Ádám és Balázs Attila, legnagyobb reménységünk pedig a tavalyi szezonját hozzáállásbeli gondok miatt elszúró húszéves Fucsovics Márton, aki a jelek szerint összeszedte magát, és az 577. helyről indulva új, szlovák edzővel kezdte meg ezt az évet.

Meghalt Ozzy Osbourne

Az egykor zűrös életű rocklegenda alig két hete adta le minden idők második legtöbb bevételt termelő jótékonysági koncertjét. Számos egészségügyi problémája volt, Parkinson-kórban is szenvedett.

utazás

Európa 5 legszebb vasútvonala

Lélegzetelállító alpesi tájaktól a Harry Potterből ismerős viaduktig az öreg kontinens tele van szebbnél szebb vasútvonalakkal, melyeknek nagy részén ráadásul külön felár nélkül vonatozhatunk.