szerző:
Somos Ákos
Tetszett a cikk?

A hét végi pótkvalifikációs válogatóval elindul a Londonig tartó kajak-kenu csúcsszezon. Egyelőre még nem tudni, az éremesélyes egységek közül egyáltalán hány jut túl a gyilkos hazai válogatókon. Az 1000 méteren utoljára Pekingben versenyző Kammerer-Kucsera páros ősszel újra összeállt – kárpótolnák magukat, mert négy éve lemaradtak a dobogóról.

„Nagyon jó volt, amikor újra összeültünk. Annyira érezzük egymást, mint régen. A légmunkán meg a vízfogáson kell csiszolgatni, de ezek apróságok.”

Kucsera Gábor így érzékelteti, hogy szinte megállt az idő: világbajnok párosa Kammerer Zoltánnal újra összeállt és az olimpiai válogatóra készül. Nem ugyanaz a helyzet, mint Peking előtt, amikor itthon nem volt ellenfelük – de bíznak benne, ugyanúgy fognak menni.

„Az 1000 páros az én egyesem miatt ment szét, de 500-at mentünk utána is, amíg le nem vették az olimpia műsoráról. A lelki rezdülések ugyanúgy megvannak, mint régebben, a parton is klappol minden” – fejtegeti tovább, miért működhet ismét a páros.

2006-ban világbajnokok lettek ezren, Pekingbe a szám esélyeseként mentek, de ott rosszul sikerült a döntő. Pedig Kammerer Zoltán – akkor már háromszoros olimpiai bajnokként – nagyon szerette volna, ha Kucsera is megízlelheti az olimpiai siker ízét.

Kammerer most ezt mondja a régi-új K-2 esélyeiről: „Úgy érzem, ha egy pekingi formát tudunk mutatni, dobogó közelben lehetünk. Más taktikával, más beosztással. Meg egy kis szerencsével, hogy mondjuk nem a két legjobban 'vizezős' lesz a két szomszéd.”

2008-ban sokáig az élen mentek a döntőben, aztán elfáradtak és az ő oldalvizükön „utazó” ellenfelek lehajrázták őket. Az olimpia után pedig Kucsera átnyergelt az egyesre – ám a remélt sikerek elmaradtak. Most már nem ambicionálja.

Kammerer Zoltán (elöl), Kucsera Gábor
hvg.hu archív

London – egyelőre – csak terv, cél. Kijutni sem lesz könnyű, hiszen előbb a május 19-i szegedi válogatón, majd a duisburgi Világ Kupán kellene legyőzni a hazai vetélytársakat.

Kucsera a szokott lazaságával kezeli a helyzetet: „Nem szoktam felesleges terheket rakni magamra, mindig az adott pillanatra gondolok. Most csak az érdekel, tudja-e a párosunk azt, amit régen. Ha igen, akkor abszolút nem aggódom, hogy nem jutunk ki az olimpiára.”

Kammerer a rutinos rókák tapasztalatával viszonyít, kettejük közül egyébként is ő az, aki a többiekre is folyamatosan odafigyel:

„Tíz éve nyilatkozom: bárhol indulsz el – olimpia, vébé – ha a németeket megvered, már rossz nem lehetsz. Most pedig azt mondom, ha a Dombi-Kökény párost megvered, jó helyen vagy. Ez egy sztenderd, jó páros, hozzájuk lehet viszonyítani.”

hvg.hu archív

Nagy harc lesz a K-2 1000-es indulási jogért, ráadásul ők ketten hálátlan helyzetben vannak, mert ha lemaradnak a párosról, könnyen lehet, hogy négyesben sem lesz helyük. Kammerer szerint furcsa, hogy a válogatási elvek alapján a második legjobb páros itthonról nézheti az olimpiát, míg a 3-7. egységek tagjai beülhetnek négyes hajóba és kijuthatnak. (A válogatásról lásd keretes anyagunkat.)

De ha már így alakult, párosuk igyekszik elővenni a „régit” – azt, amivel éveken át a nemzetközi élvonalban voltak. Elég lehet?

„Úgy érzem, semmit nem kopott a párosunk, ha egyenként jó formában leszünk, nem hiszem, hogy itthon meg tudnak verni. Ha meg igen, azt csak magunknak köszönhetjük” – mondja Kammerer.

A nemzetközi mezőny pedig „mozgolódott” legutóbbi világversenyük óta, többen „lementek” a 200-ra, miután a sprint páros is olimpiai szám lett. Persze a tendenciák nem változnak, tudjuk, kikre kell figyelni.

„A németek a második-harmadik vonalból is ki tudnak állítani jó egységeket, de a fiatal oroszok is nagyon jól mennek, egy helyen edzőtáboroztunk velük, nagyon hajtós, melós csapat párosban és négyesben is” – vázolja az esélyeket Kucsera Gábor. Hozzáteszi, a nemzetközi mezőnnyel sose foglalkozott különösebben, az itthoni versenyeken sokkal nehezebb, mert nagyobb rajtuk a teher.

A szegedi első válogatón pláne így lesz. Most hét végén még válogatón kívül, ún. tájékozódó jelleggel mérkőznek meg a többi ezres párossal – aztán május közepén jön a nagy meccs.

A 2008-as fogadalomtétel: Kammerer a zászlóval
hvg.hu archív

A két kajakos amellett, hogy vízen-parton harmonikus párost alkot, szuverén figura, saját történetekkel és sajátos karizmával. Kammerer Zoltán 12 éve, egy viharos sydney-i versenyen lett párosban olimpiai bajnok, a négyessel pedig kétszer nyert aranyat. Évről évre új formációkkal, új társsal, de változatlan motivációval megy neki a szezonnak, nem tud „kikopni”.

„Konkurencia mindig van, de még mindig szeretem, amit csinálok, minden nap le tudom győzni önmagam és nem kell hozzá noszogatni. 2004-ben már azt mondtam Athén után, ennél több nem lehet. Aztán jött a következő négy év, Kucsival a páros, akkor az volt a csúcsok csúcsa. Most meg már úgy vagyok a sporttal, hogy szinte hobbiból csinálom, bizonyítanom már nem kell.”

Kucsera Gábor Peking után nem csak az egyesbe, a stégeken túli világba is rendesen belekóstolt. Celeb lett, tévéműsorokban, újságokban szerepelt.

Kucsera egy ideig celebnek számított
Kádár Sándor

„Visszagondolva nem érte meg ez a négy év. Jó volt egyest menni eleinte, de igazából visszaestem, nyaldostam a sebeimet, megtört, hogy dobogóra se tudtunk állni Pekingben.

Utólag úgy érzem, elszúrtam négy évet, elforgácsoltam a tehetségemet mindenféle hülyeségre. Ha visszacsinálhatnám, valószínűleg maradok Kamerával ezer párosban. Annyi nyerési lehetőség kicsúszott a kezeim közül négy év alatt, hogy az hihetetlen.”

Újbóli találkozása Kammererrel ezek szerint egy terápiával is felért a számára. Már nem ifjú tehetség, de még nem is késett le semmiről. „A régi Kucsi vagyok” – ő mondja így.

„A bulvárban már nem találsz meg, nem is keresem. Akkor sem kerestem, amikor megjelent rólam mindenféle. Fiatalabb voltam, tetszett nagyon, hogy ismert lettem, megkerestek, mert új voltam, érdekes. Most már nem érdekel.

Összeszedettebb vagyok, jobban odafigyelek a dolgokra, főleg a magánéletben. Jól érzem magam. Visszahozta nekem a motivációt ez a páros, újra irányba állított. Már nem úgy vagyok, mint fiatalon, hogy 'két aranyat nekem Pekingben is!' Nem mindig úgy jön ki a lépés, ahogy az ember szeretné. Szeretnék kijutni Londonba és ott dobogóra állni. Úgy érzem, még két olimpia belefér.”

Páratlan izgalmak a párosoknál

A női egyeseké mellett az ezres férfi párosoké lesz a leglátványosabb csata a hazai válogatón.

 

A Storcz Botond szövetség kapitány által kidolgozott válogatás menete a következő: a május 18-20-i első szegedi válogató verseny első két helyezettje indulhat a duisburgi Világ Kupa-versenyen. Ha itt ugyanaz az egység végez előrébb, amelyik Szegeden, akkor ők mennek Londonba.

 

Ha Duisburgban a másik páros végez előrébb, szétlövés dönt a két egység között az olimpiáról.

 

Az olimpiai induló páros tagjai nem mehetnek négyest. A szegedi válogatón 3-7. helyen végzett párosok tagjai, és a K-2 válogatón alul maradt párosok tagjai indulhatnak négyes válogatókon. Ám Kammerer Zoltán szerint, ha második helyen végeznek Kucserával, nem maradna idejük négyes hajót találni maguknak. Főleg, hogy a két klubnégyes, a Honvéd és az MTK hajójának egyikébe se tudnak beülni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!