szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Douchev-Janics Natasa abban az esetben versenyezhet jövőre szerb színekben, ha október 31-ig 150 ezer euró érkezik érte a Magyar Kajak-Kenu Szövetséghez. Hivatalosan „felkészülési hozzájárulást” kér Janicsért az MKKSZ, amely egyébként sem Paksy Tímea, sem Csipes Tamara országváltásához nem járult hozzá.

MTI / Kelemen Zoltán Gergely

„Janics Natasa a Magyar Kajak-Kenu Szövetség álláspontjára várt. Azzal, hogy az elnökség ragaszkodik a 150 ezer eurós lelépési pénzhez, nagyjából azt éri el, hogy Natasa nem hazájába, hanem Bulgáriába távozik, ahová a nemzetközi szövetség hatályos jogszabálya alapján lelépési pénz nélkül igazolhat, akár év közben is.” – mondta a hvg.hu-nak Csonka Gábor, Janics volt menedzsere.

Az MKKSZ elnöksége szerdai ülésén döntött a „kiadásukat” kérvényező 11 kajakozó ügyében. Született egy elvi döntés, ami kimondja, hogy 17 évesnél idősebb világ- vagy Európa-bajnoki dobogóst az MKKSZ nem ad ki más országnak. Ehhez kapcsolódva határoztak arról, hogy sem a kilencszeres világbajnok, Ausztriába készülő Paksy Tímea, sem az ausztráliai költözést tervező, négyszeres vb-győztes Csipes Tamara ország váltásához nem járulnak hozzá. Janics esetében az elnökség ugyanakkor feltétellel engedélyezte az országváltást, amennyiben bárki október 31-ig, azaz jövő szerdáig 150 ezer euró (körülbelül 42 millió forint) felkészülési hozzájárulást az MKKSZ-nek megfizet.

„Janics esetében mérlegeltük azt, hogy már a pályája delelőjén túl van, és hazatérne, ezért döntöttünk úgy, hogy feltétel mellett elengedjük” – mondta a hvg.hu-nak Ábrahám Attila, az MKKSZ főtitkára, aki jelképesnek érzi az összeget azzal összevetve, hogy a közvetlen juttatásokon és az eredményekért adott díjazáson felül a felkészülés során milyen mértékű támogatást biztosított számára a szövetség. „Paksynak szeretnénk olyan megélhetési lehetőséget biztosítani, és elindítani az edzői pályán, hogy megérje számára Magyarországon maradni. Csipest pedig azért nem engedjük, mert benne van még 2-3 olimpiai jó szereplés lehetősége is” – mondta Ábrahám, aki szerint tehát az ő esete más, mint Janicsé vagy akár Paksyé. Ábrahám Attila azt is elmondta, hogy a 11 versenyző közül többeket is elengedtek, így például Kristian Douchevet, Natasa fogadott fiát, aki szerb színekben szeretne versenyezni.

Baráth Etele, az MKKSZ elnöke a hvg.hu-nak azt mondta, hogy Natasának felajánlották, hogy versenyezzen magyar színekben és éljen Szerbiában, de erre Natasa nem volt igazán nyitott. Elmondása szerint Janics szeptember 27-i bejelentését követően fokozatosan derült ki, hogy a szerb szövetség a bejelentéssel szemben nem tett ajánlatot a kajakozónak, és nem a férje állása miatt szeretne Janics költözni – egyébként pedig Douchevet Szegeden is foglalkoztatták, másodedzőként..

MTI / Kelemen Zoltán Gergely

Csonka Gábor, Janics volt menedzsere szerint nem igaz az a sajtóban elterjedt állítás, hogy a szerb szövetség, illetve Janics hazudott a versenyző hazatelepülésével kapcsolatban: Vlade Divac, a Szerb Olimpiai Bizottság elnöke sajtótájékoztatón jelentette be Janics „megszerzését”, a szerb szövetség pedig csak annyit állított, hogy ők nem tettek ajánlatot Janicsnak, miközben a versenyző férje tényleg kapott edzői ajánlatot, hiszen nem véletlenül fényképezték a sajtótájékoztatón a szerb kajak-kenu csapat felszerelésben.

Csonka szerint a szövetség vezetői bedőltek a szerbek tárgyalási stratégiájának, akik nyilvánvalóan megpróbálták fizetés nélkül megszerezni Natasát. Azzal, hogy felálltak és a sajtóban az jelent meg, hogy Natasa hazudott, az ügy kommunikációja csúnyán elmérgesedett, ami egyik félnek sem jó. „Nagyon valószínű, hogy így „a nevető harmadik”, a bolgár kajak-kenu sport örülhet majd.” – mondta Csonka.

Csipes Tamara
Túry Gergely

Baráth Etele elnök és Ábrahám Attila főtitkár is úgy látja, hogy Janics távozása csak a jéghegy csúcsa. „A kajak kenu szövetség az elmúlt években felőrölte az összes erőforrás-tartalékát. A gazdasági válság, a szülők anyagi lehetőségeinek a romlása, a szponzorainkat is érintő adójogszabályok (különadók, a látványsportágak előnye a szponzorszerzésben a TAO-törvény miatt) mind oda vezettek, hogy kevesebbet bírunk, mint korábban. Megvizsgáltuk: Janics kivételével az Eb- és vb-dobogós versenyzőink távozása elsősorban arra vezethető vissza, hogy akik nem tudnak idehaza nyerni, azok nem képesek az egzisztenciájukat hosszú távra biztosítani, külföldön jobb lehetőségeket látnak” – mondta Baráth.

Ábrahám szerint ezek a versenyzők a gyengébb ellenállás irányába mozdulnak el, és oda mennek, ahol kisebb a konkurencia. A felvetésünkre, hogy nem túlzó a mobilitás ilyen fokú korlátozása egy olyan versenyző esetében is, aki adott esetben 18 évesen felfért egy világversenyen a dobogóra, ugyanakkor, ha a pályafutása során csak kisebb versenyeket nyer majd, aligha számíthat a Gerevich-ösztöndíj havi százezer forintjánál többre. Az MKKSZ főtitkára szerint itt más területen is megjelenő társadalmi problémáról van szó: ha az állam a másodvonalba tartozó versenyzőket is méltányosabb összeggel támogatni szeretné, akkor az olimpiai évben 600-700 millió forintra rúgó támogatást meg kellene háromszoroznia.

Paksy Tímea
Stiller Ákos

Mi próbálunk abban gondolkodni, hogy hogyan lehet perspektívát kínálni azoknak a  sportolóknak, akik vagy korán abbahagyják, mert félnek attól, hogy ha nem nyernek, felkopik az álluk, és azoknak is, akik azért sportolnak tovább, mert a edzések mellett nem volt idejük és erejük megalapozni a sportkarrier utáni éveket.” Ábrahám szeretné, ha eltűnne az óriási finanszírozási különbség a kajak-kenuban az élsport, az amatőr versenysport és a szabadidősport között, és valamennyi területen sikerülne megteremteni a finanszírozás fenntartható alapjait.

„Az élsportban is szükségszerűen kerül elő a „röghözkötés” témája: az állam rengeteget költ egy versenyzőre, és nyilván az az érdeke, hogy amikor a versenyző beérik, a nemzetnek szerezzen dicsőséget. A legsikeresebb olimpiai sportágban ez a kérdés úgy vetődik fel, mint az orvos-elvándorlás problémája. Adott esetben fel lehetne tenni a kérdést, hogy a versenyzők vállalják-e a felkészülési költségek biztosítása fejében, hogy cserében Magyarország színeiben versenyezzenek.” – mondta Ábrahám.

Baráth Etele elmondta, hogy a legmagasabb szinten is tájékozódtak a fejleményekről, és arra biztatták őket, hogy tegyenek meg mindent az értékek itthon tartásáért. Változást jelenthet a finanszírozásban, hogy a látványsportágak után az egyéni sportágak, köztük az olimpiai sikersportágak támogatásának a reformjával is hajlandó foglalkozni a kormány. Csütörtökön a szakszövetségek vezetői ebben az ügyben vesznek részt egyeztetésen a Miniszterelnökégen, amelyen Orbán Viktor is részt vesz. Ábrahám Attila szerint komoly változások várhatók, de nem a TAO-kedvezményeket terjesztenék ki, hanem más megoldást keresnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!