Az orosz szurkolóknak jégkorongban csak az aranyérem az elfogadható, s ez különösen így van a február 7-én kezdődő téli olimpia esetében, hiszen a válogatott hazai közönség előtt, Szocsiban játszik. Ezért is főhetett a feje a szövetségi kapitánynak, Zinetula Biljaletgyinovnak, amikor a KHL-re épített orosz válogatott leszerepelt a december végi moszkvai négyes európai megméretésen: a hokisok a harmadik helyen végeztek, miután Svédország legyőzése után kikaptak Finnországtól és Csehországtól is.
A kudarc miatt a szövetségi kapitány több KHL-es játékost kitett a csapatból, s végül ugyanannyi KHL-es - kilenc játékos - került be a keretbe, mint a 2010-es vancouveri olimpián. Ez pedig azt jelenti, hogy meglehetősen lassan halad a 2008-ban létrehozott európai liga felépítése, pedig a cél éppen az lett volna, hogy a legjobb orosz hokisok ne költözzenek át tömegesen a nagyobb fizetést és presztízst jelentő NHL-be. Az NHL fölényét az is tetézi, hogy a meghatározó játékosok többsége - például a Detroit Red Wingsben játszó Pavel Dacjuk, a Pittsburgh Penguinst erősítő Jevgenyij Malkin, vagy Alekszandr Ovecskin, aki a Washington Capitals színeiben üti a gólokat - Észak-Amerikából jön. Persze a hazaiak között is akadnak sztárok, de például a ma már KHL-esnek számító Ilja Kovalcsuk évtizednyi időt játszott az NHL-ben, s csak a 2012-13-as bajnokságban tért haza.

AFP / Ria Novosti / Alexey Maishev
Az orosz szakértők jó része nem elégedett a válogatottal, úgy vélik a csatárokkal nincs baj, ám a védelem többször meginog, s kapusból sincs olyan egyértelmű első, mint a legendás Vlagyiszlav Tretyak volt. Így még nem dőlt el, ki lesz Szocsiban az első számú hálóőr: Szergej Bobrovszkij, a Columbus Blue Jackettől, Szemjon Varlamov a Colorado Avalache-tól, vagy éppen Alekszandr Jerjomenko, a Dinamo Moszkvából. A Vancouverben a későbbi győztes Kanada által a negyeddöntőben kiejtett orosz válogatottból egyébként kilencen lesznek ott Szocsiban. A legismertebb távolmaradó a Dallas Stars 39 éves hátvédje, Szergej Goncsar, aki ugyan felépült sérüléséből, ám a szövetségi kapitány szerint még így sem fért be a csapatba. Pedig Goncsar lehetett volna az első hokis, aki öt olimpián szerepel az orosz válogatottban.
Szocsiban február 8-án kezdődik a jégkorong, s a döntőt a zárónapon, 23-án játsszák. Bár Oroszország 2012-ben világbajnok lett, már a körmérkőzéses első szakasz sem ígérkezik sétagaloppnak: az oroszok az Egyesült Államokkal, Szlovákiával és Szlovéniával vannak egy csoportban. Az olimpiai korong nem követi a hagyományokat, nem lesz ugyanis mindkét oldala fekete. Az egyik oldalra kék vagy lila belső kört festenek az olimpiai emblémával, míg a másik oldalt orosz népművészeti motívumokkal díszítik.