Tetszett a cikk?

Videóüzenetben jelentette be visszavonulását a 41 éves Vlagyimir Klicsko, így nem rendezik meg az áprilisi nehézsúlyú világbajnoki döntő visszavágóját, amelyen az ukrán nemzetiségű bajnok a brit Anthony Joshua ellen maradt alul.

„A boksz nyitotta meg a világot a számomra, a sporttól váltam jobb emberré: utazhattam, találkozhattam emberekkel, és nyelveket tanulhattam. Sohasem szerettem igazán a sportot, még a bokszot sem, csak meg akartam mutatni a bátyámnak, Vitalijnak, hogy vagyok legalább olyan jó, mint ő” – vallott a közelmúltban pályafutásáról Vlagyimir Klicsko, aki 2000-től kezdve másfél évtizeden át uralta a nehézsúlyú profi ökölvívás világát. A kétméteres óriás 69 meccséből 64-et nyert meg, s ebből 53 volt kiütés. Vlagyimir egyszer találkozott magyar ellenféllel, első profi meccsén Erős Lajost győzte le.  

Vlagyimir Klicsko és Erős Lajos
AFP / Rainer Jensen

Mint kiderült, kettős érzések fűzik öt évvel idősebb, ugyancsak világbajnok testvéréhez, aki évek óta – miután öt évvel ezelőtt maga is visszavonult a bokszolástól – Kijev polgármestereként tevékenykedik. „Mindig az ő ruháit hordtam, ami neki nem volt jó, nekem megfelelt. Azt akartam, hogy magam ura legyek, érdekes ez, hiszen mégis a bátyámnak köszönhetem, hogy az lettem, aki vagyok” – mesélte. Azt is elárulta, hogy bár mindenben versenyeztek egymással, s sokszor együtt is edzettek, sohasem bokszoltak egymás ellen. „Megígértük az anyukánknak, hogy nem verjük össze egymást” – magyarázta.

Jól is tették, hogy nem egymást ütötték, hiszen Vitalij beceneve a „Vasököl”, Vlagyimiré, pedig a „Dr. Acélkalapács” lett, s akik a ringben találkoztak Vlagyimirral, azt mondták, egy-egy jól eltalált ütés akkora volt, mintha egy autó esett volna a fejükre. Vlagyimir 14 éves korában kezdett el bokszolni, s bátyjával együtt sokáig egy lengyel klubban edzettek. Ott a helyi edző arra panaszkodott, hogy a Klicsko-tetvérek az összes „gyerekét” szétverik. 

„A többi gyerekkel ellentétben nem cigiztem és nem ittam. Fehér holló voltam. Igaz később mindent bepótoltam, nem vagyok olyan angyal, mint amilyennek látszom” – vallja Vlagyimir, aki nem is Ukrajnában született, hanem a kazahsztáni Szemipalatyinszkban, ahol édesapja a szovjet hadsereg tisztjeként szolgált. Apja egyébként 1986-ban, a csernobili tragédia idején részt vett az  atombaleset következményeinek a felszámolásában, s néhány évvel később rákbeteg lett.

Vlagyimir amatőr pályafutását 1996-ban, az atlantai olimpián koronázta meg: aranyérmet nyert hazája számára. Már ebben az évben profinak állt, s 2000-ben nyerte meg első világbajnokságát, akkor Chris Byrdet győzte le. 2003-ban és 2004-ben viszont vereségek következtek, Vlagyimir akkor állt ismét talpra, amikor 2004-ben Emmanuel Stewardot vette magához edzőként.

Vlagyimir és VItali Klicsko a Chris Byrd elleni győzelm után
AFP / Ferdinand Ostrop

A 2012-ben meghalt Stewart alakította ki Klicsko győztes stílusát: a cséphadaróként támadó fiatalemberből inkább a védekezésre koncentráló versenyző lett, igaz sokak szerint a váltás után igencsak unalmassá vált a harcmodora. Ettől kezdve egészen 2015-ig tartott a diadalút, s végül Tyson Fury állította meg az ukrán „mozdonyt”, és idén tavasszal Anthony Joshuától ugyancsak vereséget szenvedett.

Bár a visszavonulás meglepetésnek számít – októberre már már ki volt tűzve a Joshua elleni visszavágó időpontja – Vitalij Klicsko már áprilisban is arra célzott több interjúban, hogy öccse véget vethet a sportolói pályafutásnak. „El kell gondolkodnia azon is, érdemes-e folytatni. Akárhogyan is dönt, én támogatni fogom” – mondta Vitalij.

„Vlagyimir Klicskónak sem erkölcsi, sem anyagi okai nincsenek arra, hogy továbbra is a ringben maradjon. Ha józanul gondolkodik, akkor megérti, hogy eljutott a falig, s abba kell hagyni. Egy újabb vereség már bántó lenne. S azt is tudja, hogy nem keveset tett a bokszért” – mondta újságíróknak a Joshua elleni vereség után nyilatkozó szakértő, Vlagyimir Gendlin. Szerinte egyébként az első meccs és a visszavágó közötti fél évben Klicsko tovább lassult volna, míg a 27 éves brit most van a csúcson, s tanult az első mérkőzésen elkövetett hibáiból. Így pedig a visszavágó akár Klicsko egészségét is veszélyeztethette volna.

Vlagyimir Klicsko és Anthony Josua idén áprilisban
AFP / Ben Stansall

Az áprilisi vereség annak ellenére jött, hogy a feleségével is kislányával már évek óta Los Angelesben élő Vlagyimir mindent elkövetett, hogy ugyanúgy kijöjjön a gödörből, mint ahogy 2004 után sikerült: Ausztriában, az emberek elől elbújva készült a Joshua ellen párharcra. „Tudom, hogy az ellenfelem az esélyesebb. Az ilyen helyzetekben leszek képes még jobban teljesíteni” – ígérte. S amit ígért, be is tartotta, a szakértők szerint a világbajnoki meccs hosszú évek óta a legjobb volt, s végül Klicsko csak technikai KO-val maradt alul.

A boksz mellett sakkozó és golfozó Vlagyimir nem csak a sportba követte bátyját: Vitalijhoz hasonlóan több jótékonysági szervezetet támogat, s érintőlegesen a politikába is beszállt. A legutóbbi, 2013-as ukrajnai forradalom idején például meglátogatta a Kijev központi terén összegyűlt tüntetőket, s beszédben biztosította őket a támogatásáról. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!