Most érkezett
Először győztek a norvégok a síugrók csapatversenyében
A papírformának megfelelően a norvég négyes nyerte a síugrók csapatversenyét a phjongcshangi téli olimpia hétfői napján.
Noha Norvégia nagyhatalomnak a számít a sportágban, mégis először diadalmaskodott ebben a számban az ötkarikás játékokon. A Daniel-Andre Tande, Andreas Stjernen, Johann Andre Forfang, Robert Johansson kvartett magabiztosan utasította maga mögé a német és a lengyel együttest.
A phjongcshangi Síugró Központ igazán különleges, ugyanis a sportolók a sáncról elugorva egy futballstadion pályáján landolnak. A létesítmény három oldalán lelátók állnak, amelyek ezúttal sem teltek meg, míg a negyedik oldalon egy sziklás domboldal tetején van a két versenysánc. Utóbbi elemtől eltekintve a bragai stadiont idézi a helyszín.
A jelenlegi világkupaidény négy csapatversenyéből hármat a norvégok nyertek, de a győztes együtteshez képest különbség volt, hogy ezúttal Stjernen kapott bizalmat Anders Fannemel helyett. Az első sorozatban Tande rögtön élre repítette az északiakat, majd Stjernen növelte az előnyt, amely azonban a negyedik sorozat végére minimálisra csökkent köszönhetően a normálsáncon győztes német Andreas Wellinger és a nagysáncon címet védő lengyel Kamil Stoch hatalmas ugrásainak. Már ekkor látszott, hogy a dobogós helyekről ez a három nemzet dönt.
A különbség alig két pont volt, azaz rendkívüli izgalmakat ígért a második kör. Ez viszont elmaradt az aranyérmet illetően, ugyanis Tande a nap legnagyobb repülésével 140,5 méterig jutott, majd Stjernen ismét hozzátett az előnyhöz, így Forfangnak és Johanssonnak könnyű dolga volt az első hely megőrzéséhez. Utóbbinak 125 méter repülés is elég lett volna ehhez a zöld lézercsík alapján, de 136 méternél landolt.
Az ezüstérem viszont óriási küzdelemben, az utolsó sorozatban dőlt el. Ha kicsivel is, de Stoch várta kedvezőbb helyzetből az utolsó ugrást, ennek ellenére talán némiképpen váratlanul Wellinger meg tudta előzni a Négysáncversenyt idén százszázalékosan megnyerő háromszoros olimpiai bajnokot és ezáltal a németek is a lengyeleket.
Eredmények:
Síugrás, csapatverseny, olimpiai bajnok:
Norvégia (Daniel Andre-Tande, Andreas Stjernen, Johann Andre Forfang, Robert Johansson) 1098,5 pont
2. Németország (Karl Geiger, Stephan Leyhe, Richard Freitag, Andreas Wellinger) 1075,7
3. Lengyelország (Maciej Kot, Stefan Hula, Dawid Kubacki, Kamil Stoch) 1072,4
A mai program magyar idő szerint:
- Curling
női selejtező: Egyesült Államok-Dánia, Japán-Kanada, Svédország-Koreai Köztársaság, OAR-Svájc 1.05
férfi selejtező: Olaszország-Koreai Köztársaság, Svédország-Svájc, Egyesült Államok-Kanada, Nagy-Britannia - Dánia 6.05
női selejtező: Nagy-Britannia - Svájc, Dánia-OAR, Kína-Egyesült Államok, Japán-Svédország 12.05 - Hódeszka: női big air selejtező 1.30
- Műkorcsolya: jégtánc rövidprogram 2.00
- Síakrobatika: női félcső selejtező (Swaney Elizabeth) 2.00
- Jégkorong: nők, elődöntő - Egyesült Államok-Finnország 5.10 és Kanada-OAR 13.10
- Gyorskorcsolya: női csapatüldözéses verseny selejtező, férfi 500 m 12.00
- Bob: férfi kettes 3. és 4. futam 12.15
- Síugrás: férfi nagysánc csapatverseny 13.30
Percről percre
Két aranyérem a kettes bobosoknál
Holtverseny miatt két aranyérmet osztottak a kettes bobosok versenyében a phjongcshangi téli olimpia hétfői napján, amelyen a norvégok először ünnepelhettek a férfi síugrók csapatversenyében.
A bobosoknál a kanadai Justin Kripps, Alexander Kopacz és a német Francesco Friedrich, Thorsten Margis kettős századra azonos időt ért el, így mindkét egység a dobogó tetejére állhatott a dél-koreai játékok első bobos viadalát követően. A bronzérmet a lett Oskars Melbardis, Jens Strenga duó érdemelte ki.
A címvédő Kanada lesz az amerikaiak ellenfele a női hokidöntőben
A kanadai együttes hétfőn az elődöntőben az orosz csapatot győzte le öt góllal.
Az olimpiák történetében a női szakágban ötödször rendeznek Kanada-Egyesült Államok döntőt. Eddig csak egyszer, 2006-ban Torinóban nem a két favorit jutott be a fináléba. Akkor a legutóbbi négy olimpián aranyérmes kanadaiak a svédeket győzték le. A kanadaiakon kívül csak az amerikaiak tudtak diadalmaskodni az olimpián a nőknél, a szakág 1998-as premierjén 3-1-re nyertek a nagy rivális ellen. Azóta viszont már háromszor kikaptak, Szocsiban hosszabbítás után 3-2-re.
Eredmény (az olimpia honlapjáról):
jégkorong, nők, elődöntők:
Kanada-Olimpiai Sportolók Oroszországból (OAR) 5-0 (1-0, 1-0, 3-0)
korábban:
Egyesült Államok-Finnország 5-0 (2-0, 2-0, 1-0)
Az elődöntő két vesztese szerdán mérkőzik meg a harmadik helyért, a finálét csütörtökön rendezik.
Norvég aranyérem olimpiai rekorddal férfi gyorskorcsolyában
Havard Lorentzen olimpiai rekorddal nyerte meg a férfi gyorskorcsolyázók 500 méteres számát hétfőn a phjongcshangi téli játékokon.
Ezen a távon négy éve, Szocsiban a 32. helyen végzett, Phjongcshangba viszont már a világkupa összetettjének, illetve 500 méteres számának vezetőjeként érkezett.
A 25 éves norvég egy századdal javította meg az amerikai Casey Fitzrandolph Salt Lake Cityben felállított olimpiai rekordját.
A második helyen a dél-koreai Csa Min Kju végzett - ő beállította Fitzrandolph 16 évvel ezelőtti csúcsát -, míg a harmadik a kínai Kao Ting-jü lett.
Holland versenyző ezúttal meglepetésre nem szerzett érmet, pedig Szocsiban ebben a versenyszámban a dobogó mindhárom fokán az ő gyorskorcsolyázójuk állt. Legjobb hollandként ezúttal az a Ronald Mulder végzett a hetedik helyen, aki 2014-ben bronzérmes volt.
Eredmények (az olimpia honlapjáról):
gyorskorcsolya, férfi 500 m, olimpiai bajnok:
Havard Lorentzen (Norvégia) 34.41 mp - olimpiai rekord
2. Csa Min Kju (Koreai Köztársaság) 34.42
3. Kao Ting-jü (Kína) 34.65
Ez is ritka: a Kreml szerint a NOB korrekten járt el
Nem kívánta kommentálni a vegyespárosban olimpiai bronzérmes Alekszandr Kruselnyickij orosz curlinges pozitív doppingtesztjével kapcsolatos híradásokat hétfőn Moszkvában Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője, de kijelentette, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) korrektül járt el a helyzetben.
Peszkov arra intette az őt kérdező újságírókat, hogy várjanak a hivatalos moszkvai kommentárra a B doppingteszt hivatalos eredményének bejelentéséig.
"A NOB ebben a helyzetben nagyon óvatosan és nagyon korrektül viselkedik" – mondta.
Pozitív doppingtesztje miatt a nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) hétfőn indított eljárást a vegyespárosban bronzérmes orosz curlingpáros férfi tagja ellen. A bejelentés vélhetően arra utal, hogy a B próba megerősítette az első vizsgálati eredményt. A CAS a tiltott szert nem nevezte meg, de az ügyet jól ismerő forrás arról számolt be vasárnap, hogy Kruselnyickij mintájában meldonium nyomaira bukkantak.
A culingesre, aki feleségével, Anasztaszija Brizgalovával harmadik lett a vegyespárosok versenyében, vélhetően felfüggesztés vár, illetve a pozitív doppingteszt az érem elvesztésével járhat.
Fegyelmezetlen volt, hazaküldték Pjongcsangból a francia síelőt
A francia alpesisícsapat vezetői fegyelmezetlenség miatt hazaküldték Mathieu Faivre-et a pjongcsangi téli olimpiáról.
A hivatalos indoklás szerint Faivre – aki a kétszeres olimpiai bajnok amerikai Mikaela Shiffrin párja – csak a saját eredményével törődött, csapattársai jó teljesítményének nem örült, ami nem egyeztethető össze a válogatott szellemiségével.
Faivre a férfi óriás-műlesikásban vasárnap elért hetedik helye után úgy nyilatkozott, a csapattársak jó szereplése nem igazán érdekli, mert elsősorban csalódottságot érez amiatt, hogy nem sikerült jobb helyen zárnia. A sportoló utólag Facebookon kért bocsánatot szavaiért, melyeket szerinte félreértettek.
"Amikor a célba érkezésem után megkérdeztek a francia csapat teljesítményéről, azt mondtam, jelen pillanatban az az utolsó, ami érdekel, mert elsősorban a saját kudarcommal foglalkoztam. Nem akartam tiszteletlen lenni senkivel" – írta a 26 éves versenyző a közösségi médiában. Hozzátette, dél-francia révén gyakran forrófejű, ezért fogalmazott élesebben, mint azt szerette volna.
Az osztrák Marcel Hirscher sikerével zárult óriás-műlesiklásban a franciák közül Alexis Pinturault bronzérmet nyert, Thomas Fanara ötödik, Victor Muffat-Jeandet pedig hatodik lett.
Faivre a tavalyi világbajnokságon az olimpiai programban idén debütáló csapatversenyben aranyérmes volt, s most is lett volna esélye bekerülni az esélyesek közé számító francia válogatottba.
Hivatalos: pozitív lett az orosz curlinges doppingtesztje
A nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) eljárást indított a vegyespárosban bronzérmes orosz curlingpáros férfi tagjának pozitív doppingtesztje miatt.
A bejelentés vélhetően arra utal, hogy a B próba megerősítette az első vizsgálati eredményt. A CAS a tiltott szert nem nevezte meg, de az ügyet jól ismerő forrás arról számolt be vasárnap, hogy Alekszandr Kruselnyickij mintájában meldonium nyomaira bukkantak.
A játékok idején a CAS hozza meg a fegyelmi határozatokat doppingvétségek esetében, a lausanne-i székhelyű testület ezért az olimpia alatt Phjongcshangban is működik.
Az orosz culingesre, aki feleségével, Anasztaszija Brizgalovával harmadik lett a vegyespárosok versenyében, vélhetően felfüggesztés vár, illetve a pozitív doppingteszt az érem elvesztésével járhat. Amennyiben erre kerül sor, a NOB-nak újra kellene ellenőriznie a negyedik helyezett norvégok mintáit, s csak ha mindent rendben talál, akkor ítélheti oda a bronzérmet a skandinávoknak.
A svéd férfiak sem veretlenek már curlingben
Ahogy korábban a nőknél, a férfiaknál is elszenvedte első vereségét a svéd válogatott a pjongcsangi téli olimpia curlingversenyében.
Az első hat mérkőzésén győztes skandináv csapat Svájc legjobbjaival csapott össze hétfőn, és összességében nagyon simán kikapott úgy, hogy a 10 endből álló meccs hetedik szakaszát követően, 3-10-es állásnál jelezte, hogy nem folytatja tovább.
Eredmények: curling, férfiak, selejtező:
Koreai Köztársaság-Olaszország 8-6
Nagy-Britannia - Dánia 7-6
Svájc-Svédország 10-3
Egyesült Államok-Kanada 9-7 - extra end után
Az állás: 1. Svédország 6 győzelem/7 mérkőzés, 2. Svájc 5/7, 3. Kanada és Nagy-Britannia 4/7, 5. Japán és Norvégia 3/6, 7. Egyesült Államok 3/7, 8. Dánia, Olaszország és Koreai Köztársaság 2/7
A körmérkőzéses selejtező után a legjobb négy folytatja szereplését az elődöntőben.
Egyszer már visszavonult kanadai páros vezet jégtáncban
Az eddigi legmagasabb pontszámot érő rövidprogrammal várhatja a folytatást a Tessa Virtue, Scott Moir kanadai jégtánckettős a pjongcsangi téli olimpián.
A 2010-es, vancouveri olimpián aranyérmes, 2014-ben Szocsiban ezüstérmes duó – amely az idei csapatversenyben már szerzett egy újabb ötkarikás aranyat – csodálatos rövidprogramot futott, és annak ellenére szerzett 83,67-tel közel kétpontos előnyt a kűr előtt, hogy a második helyen álló francia Gabriella Papadakis, Guillaume Cizeron kettős is nagyszerűen teljesített. Igaz, az ő előadásukat egy rendkívül szerencsétlen ruhabaleset is nehezítette.
A kanadaiak egyszer már visszavonultak a versenyzéstől, majd 2016-os visszatérésük óta mindössze egyszer kaptak ki, éppen Cizeronéktól.
A korábbi rövidprogramos rekordot szintén Virtue és Moir tartotta, 82,68 ponttal.
A harmadik helyen – tekintélyes hátránnyal – az amerikai Madison Hubbell, Zachary Donohue páros áll, mindössze két századdal megelőzve honfitársaikat, Maia és Alex Shibutanit.
A jégtáncosok kűrjét kedden rendezik.
Eredmények: jégtánc, az állás a rövidprogram után
1. Tessa Virtue, Scott Moir (Kanada) 83,67
2. Gabriella Papadakis, Guillaume Cizeron (Franciaország) 81,93
3. Madison Hubbel, Zachary Donohue (Egyesült Államok) 77,75
Villantott, és pocsékul érzi magát Gabriella Papadakis
A francia jégtáncos ruhájának felsőjét a párja kapcsolta ki véletlenül.
HVG-előfizetés digitálisan is!
Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!
Értékelés: ha Shaolinék csak négyen lettek volna a döntőben...
Shaolin most nem hozott jó döntést, de egyéb körülmények is közrejátszottak abban, hogy végül rosszul zárult számára a finálé a short trackesek csapatmenedzsere szerint.