Horn Andrea
Horn Andrea
Tetszett a cikk?

Sajtóértesülések szerint az illető még bő négy hónappal azután is az Iron Swimnél állt alkalmazásban, hogy írásbeli munkáltatói figyelmeztetést kapott a viselkedése miatt. 

Vizsgálóbizottság felállításáról döntött a Magyar Úszószövetség (MÚSZ) elnösége, miután arról jutott el hozzájuk információ, hogy az Iron Swim úszóklub egyik edzője etikátlan, szexuális célzásokra épülő kommunikációt folytatott női sportolókkal. Az elnökség egyhangú szavazással, tíz igen vokssal határozott.

Az ügyről először a sportal.hu számolt be szombaton, amely azt írta: az Iron Swim április 20-án „munkáltatói figyelmeztetést” küldött az edzőnek a fentiek, valamint amiatt, hogy belső információkat továbbított harmadik félnek. A dokumentumot a klub elnöke, a háromszoros olimpiai bajnok úszó, Hosszú Katinka írt alá.

A tavaszi keltezésű levél augusztus 29-én a MÚSZ-hoz is megérkezett, a cikk szerint az úszóklub alelnöke – civilben Hosszú anyósa – küldte el az ottani illetékeseknek, felszólítva őket, hogy lépjenek az ügyben, amelyről addig a szövetségnek nem volt tudomása.

Márpedig a levélből – amely azóta a HVG-hez is eljutott – az is kiderül, hogy a sportolói jelzések alapján született írásbeli figyelmeztetést szóbeli is megelőzte, s hogy a klub kikötötte:

az edző kiskorú személlyel csak szülő bevonása mellett folytathat írásos levelezést.  

Arra is felhívták az illető figyelmét, hogy amennyiben nem vagy nem megfelelően teljesíti a munkaviszonyából származó kötelezettségeket, akár azonnali hatállyal is felmondhatnak neki, a sportal.hu szerint azonban az edző még 140 nappal ez után is a klubnál dolgozott. Az Index, amely vasárnap írt az ügyről, úgy értesült: az illető az eredeti cikk megjelenése után önként távozott az egyesületből, 16 tanítványával együtt.

Úgy tudjuk, ez utóbbi információval függhet össze az is, hogy Hosszúék miért hívták fel a szövetség figyelmét az ügyre és küldték el az áprilisi munkáltatói figyelmeztetést: amennyiben az edzőt eltiltják az úszóedzői sportszakmai tevékenység gyakorlásától, a tanítványait sem viheti magával.

A szövetség vizsgálóbizottságát ezúttal is Papp Gábor ügyvéd vezeti, a tagjai Tausz Katalin szociológus, Danks Emese, a MÚSZ gyermekvédelmi bizottságának vezetője, Tornyossy Mónika igazságügyi, klinikai, mentálhigiénés és sportpszichológus, valamint Ugrin Tamás ügyvéd.

Ugyanez az összeállítású testület vizsgálta korábban Szilágyi Liliána, valamint Pass Ferenc ügyét. Pass a Bajai Spartacus SC edzője volt, akit 33 év után idén februárban azért küldtek el az egyesülettől, mert egy szülői bejelentés szerint egy 15 éves lánynak üzengetett a Messengeren. A tréner vizsgálatot kért maga ellen, amelynek végén 18 hónapra eltiltották.

Annak az ügynek a februári kipattanásakor Hosszú Katinka – aki maga is úszott a bajai egyesület színeiben – az elsők között reagált. Azt írta: „Véleményem szerint a magyar úszósportot alapjaiban kellene megreformálni, hogy semmi ilyen jellegű probléma gyanúja még csak fel se merülhessen”. Hozzátette még, hogy a mindenkori sportért felelős államtitkár és MÚSZ-elnök feladata lenne, hogy eltávolítsák az olyan embereket az uszodákból, akiknek valaha bármi közük volt a pedofíliához és gyerekek abuzálásához.

A MÚSZ 2018-ban alkotta meg a gyermekvédelmi szabályzatát, telefonvonalat is nyitott, amelyen keresztül anonim módon lehet bejelentést tenni. Az Iron Swimnél dolgozó edző ügyében ilyen nem érkezett.

Kérdéseinket elküldtük az Iron Swimnek, amint válaszolnak, frissítjük cikkünket.

Figyelünk, mire kíváncsiak olvasóink. Cikkünk írásában segítségünkre volt a Google Trends.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!