Horn Andrea
Horn Andrea
Tetszett a cikk?

Fontos meccset játszik este hattól a magyar női kézilabda-válogatott az Európa-bajnokságon: ha sikerül legyőznie a svéd csapatot, jó esélye van a legjobb négy közé jutni.

A csütörtöki nyitónapon a magyarok 30-24-re győztek az Eb-újonc Törökország ellen Debrecenben, a svédek pedig 28-18-ra verték az észak-macedónokat. A Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány vezette magyar csapat megnézte a svédek mérkőzésének első félidejét, aztán videóról a teljes találkozót és a közelmúltbeli mérkőzéseiket is elemezte. „Sok meglepetés nem történt. Az egyetlen szokatlan dolog, hogy nem támadtak hét a hat ellen, de nem csak tegnap, az előző két meccsükön sem. Pedig tudjuk, hogy Tomas Axnér kollégám nagyon szereti, szerintem ellenünk megint várható, és erre is fel fogunk készülni” – mondta pénteken az MTI-nek Golovin.

A két csapat jól ismeri egymást, az elmúlt egy évben most játszanak majd egymás ellen a negyedik alkalommal. Egy éve a vb középdöntőjében a svédek nyertek 26-22-re, az áprilisi olimpiai selejtezőtorna viszont a magyarok 28-25-ös sikerét hozta. A párizsi játékokon a legjobb nyolc között aztán megint a svédek nyertek, méghozzá drámai körülmények között. Az utolsó perc 28-28-as döntetlennel indult, majd magyar időkérés után, 15 másodperccel a lefújás előtt Vámos Petra gólt lőtt. Erre a svédek is szünetet kértek, Nina Koppang pedig kiegyenlített. A hosszabbításban a mieink már nem tudták tartani a lépést, a svédek négygólos előnnyel behúzták a meccset, és továbbléptek az elődöntőbe. Van tehát miért visszavágni.

Axnér csapatából három fontos játékos is sérülés miatt hiányzik, az egyikük éppen Koppang, akinek ősszel meg kellett műteni a térdét. Rajta kívül kihagyja a tornát Daniela de Jong és Anna Lagerquist is.

Golovin – részben emiatt – úgy gondolja, a svédek játéka nem fog sokban eltérni a már ismerttől. „Nem hiszem, hogy taktikailag valami meglepetés lesz. Nina Koppang nincs, de a többiek ugyanazok” – mondta.

Ezzel együtt kemény találkozóra számít a szakvezető: „Nem hiszem, hogy tíz góllal tudunk nyerni. Nagyon nehéz mérkőzés lesz, de abból indulunk ki, hogy az ő játékuk valamilyen szinten passzol nekünk. Arra számítok, hogy ugyanolyan mérkőzés lesz, mint az olimpiai selejtezőn.”

Tomas Axnér arról beszélt a meccs előtt, hogy a magyarok erős, támadó szellemű csapatot alkotnak, kiváló játékosokkal, és nagyon tisztelik őket. „De azt is tudjuk, hogy hazai pályán játszanak, és nagy lesz rajtuk a nyomás, mert az elődöntőbe kell jutniuk. Mi már sokszor voltunk ott, és meg tudunk birkózni ezzel a nyomással.” Nem a levegőbe beszélt: a svéd válogatott az elmúlt 14 évben az olimpián, a világ- és az Európa-bajnokságon is két-két alkalommal jutott a legjobb négy közé.

A szövetségi kapitány azt is hozzátette, hogy bár az európai szövetség erősorrendjében megelőzik riválisukat – a svédek a negyedik, a magyarok az ötödik helyre kerültek –, most mégis esélytelenebbnek érzik magukat.

A torna kezdetét megelőző napokban Győri ETO-t irányító svéd edző, Per Johansson is nyilatkozott a magyar és a svéd válogatottról, s úgy fogalmazott az Aftonbladet cikke szerint: „Vannak olyan meghatározó erők, amelyek azt szeretnék, hogy a magyar csapat sikerrel szerepeljen az Eb-n. A magyar nagy kézilabdás nemzet, komoly érdeklődés övezi a sportágat, amelynek a gazdasági háttere is kiépült. Meg vagyok győződve arról, hogy a meccs győztese ott lesz az elődöntőben.”

Amikor megkérdezték tőle, mit ért meghatározó erők alatt, hogy a svéd csapatnak esetleg például a játékvezetők miatt kellene-e aggódnia, úgy felelt: „Ők szervezik az Eb-t, erős a kézilabda-kultúrájuk és sok a külső hatás. Azt mondanám, hogy Debrecenben szinte lehetetlen lesz nyerni. Ez az egyik legkeményebb helyszín, tudni kell kezelni a nyomást. Gondolok itt a játékvezetőkre és a többi hivatalos személyre. A magyar kézilabdában régóta várnak egy újabb elődöntős szerepést, nagyon fontos lenne nekik, szóval sok forog kockán a számukra” – magyarázta a Győr vezetőedzője a Nemzeti Sport szemléje szerint.

Ha sikerülne legyőznie a svédeket, aztán a papírformát érvényesítve átlépnie az észak-macedónokon, a magyar válogatott csoportelsőként jutna tovább a középdöntőbe. A debreceni ág mezőnyét az A, a B és C csoport első két helyezettje, összesen hat csapat alkotja, amelyek közül a két legjobb folytathatja az elődöntőben, a harmadik pedig az ötödik helyért meccselhet majd Bécsben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!