Horn Andrea
Horn Andrea
Tetszett a cikk?

Egész Budapest sokat nyer azzal, hogy Baranyi Krisztina nem hagyta csak az élsportnak megtartani a Nemzeti Atlétikai Központot. A stadion – benne az elképesztően látványos futókörrel – és az azt körülvevő sportpark egészen különleges helyszín, ahová mindenképpen érdemes kilátogatni.

Négyszázhatvankét nappal azután, hogy a tavaly nyári világbajnokság utolsó versenyszáma is véget ért, újra megnyitott a Nemzeti Atlétikai Stadion. A dolgot nem verték nagy dobra, nem körítettek hozzá eseményt, mindössze egy közlemény jelent meg a sportállamtitkárságtól arról, hogy december 1-jétől mindennap, reggel 7 és este 9 óra között bemehet, aki akar.

Na, nem kerékpárral – erre a Rákóczi híd lábára applikált plakátokon figyelmeztetnek, s ha ez nem lenne elég, az ott posztoló biztonsági őr is elmondja, hogy az egész területen tilos bringázni. Tolni persze szabad, de az előírás némileg indokolatlannak tűnt hétfő délután, amikor kilátogattunk a helyszínre, hogy körbejárjuk a parkot és felfedezzük a tavaly óta alaposan megváltozott stadiont. A nagyjából 50 ezer négyzetméteres telken ugyanis csak lézengtek az emberek, percekig lehetett bolyongani anélkül, hogy bárki szembe jöjjön, így aztán talány, kit zavart volna, ha komótosan körbetekerünk. De a szabály az szabály, még akkor is, ha az elektromos rollerrel száguldozó ott dolgozókra látszólag nem vonatkozik. 

Horn Andrea

Ez volt azonban az egyetlen bosszantó dolog, amivel találkoztunk,

amennyiben figyelmen kívül hagyjuk, hogy az arénát 246 milliárd forintból húzták fel, amivel minden idők legdrágább magyarországi sportlétesítménye lett,

a vb utáni átalakítása pedig hónapokat csúszott. Az eredeti tervek szerint augusztus végén adták volna át. 

Hogy a stadion és a parkja nem kulcsra zárva várja az újabb atlétikaversenyt, azt a területet magában foglaló IX. kerület polgármestere, Baranyi Krisztina járta ki. Az önkormányzat azzal a feltétellel engedélyezte a beruházást, hogy az elkészült épületet és az azt körbevevő Duna-parti területet a nagyközönség is használhassa a vb után. (Karácsony Gergely főpolgármesternek is voltak kikötései, átláthatóságot kért, a diákváros megvalósítását, közlekedési beruházásokat és a budapesti járóbeteg- és szakellátások támogatását, ezek azonban – egyelőre? – csak részben vagy egyáltalán nem valósultak meg.)

Horn Andrea

Ha északról a part mentén sétálunk a stadion felé, először a homokkal felszórt plázs napozóágyai tűnnek fel, amelyekről a vadkacsák fürdőzése és a hajóforgalom mellett a túlparton ágaskodó Mol-tornyot és a Kopaszi-gát környékén zajló építkezéseket lehet majd szemmel tartani. A folyót megközelíteni azonban nem: a még a fogvacogtató decemberi hidegben is szinte tengerparti hangulatot árasztó ministrandot több méter magas, terméskőből rakott rézsű választja el a víztől. 

Innen sétány vezet dél felé, amely a parkot a Csepel-sziget északi csúcsával összekötő gyalogos- és kerékpáros hídra fut fel. Erről balra lepillantva jól látszik, mekkora munkában vannak még mindig azok a szakemberek, akik a Kvassay-vízlépcső átépítésén dolgoznak. A területen új szivattyútelep épül, amely a Dunából szükség esetén vizet továbbít majd a Ráckevei-Soroksári Duna-ágba.

Távolabb feketéllik a nemzetközi versenyek megrendezésére is alkalmas extrémsport-pálya, ahol a deszkások, a rolleresek és a BMX-esek próbálhatják ki magukat. Néhányan már fel is avatták a helyet, de közel sem csattogtak rajta annyian, ahányan néhány megállóval arrébb, a Boráros téri Petőfi skateparkban.

Horn Andrea

A terület Kvassay Jenő út felőli oldalán futó, hosszú sétányon egy sor szabadtéri kondigépet állítottak fel, a főbejáratot a másik oldalról a sportmászással ismerkedőknek szánt, sziklákat imitáló boulderezésre használható alakzatokat állítottak fel, azután újabb füves placc következik, majd a telek sarkában a rengeteg menő játékkal teleszórt játszótér. Van itt a fák között mindenféle bújóka, mászóka, csúszda, hinta és trambulin, és az egészet puha, rekortánszerű anyag borítja. 

Horn Andrea

Biztos, hogy a parkban is könnyedén el lehet majd tölteni egy tartalmas napot – főleg, ha majd megnyílnak a büfék –, de az igazán nagy attrakció maga a stadion. Az elmúlt 15 hónapban elbontották a vb idején még 36 ezres lelátójának felső, nagyobb részét, az alsó karéjban így most 15 ezren férnek el. Ez is elegendőnek tűnik, nehéz elképzelni, hogy a következő években bármikor ennél többen látogassanak ki egy hazai atlétikaversenyre.

Horn Andrea

Az rész, a versenypálya és a gyep innen nem közelíthető meg, de fenn is van bőven látni- és kipróbálni való. A szétkapott mobil lelátók helyén, a belső íven futó- és gördeszkapálya kapott helyet, a külsőn pedig 13 street workout állomás, amelyeken az egyes izomcsoportokat lehet átmozgatni. A gyerekkel érkezőkre is gondoltak, ők a mini homokozókat, rugós játékokat használhatják, amíg a szülők edzenek. Idővel itt is nyílnak majd büfék, a kívülről szürke doboznak tűnő konténermosdókat pedig már most lehet használni.

Az egész önmagában is rettentő látványos, de ha még a panorámában is van erőnk gyönyörködni, akkor egészen különleges élményt nyújt. Ráadásul sportolásra kevésbé ideális időjárási körülmények között is használható, hiszen fedett.

Horn Andrea

Hiába van hideg és kora délután, már most akadnak látogatók. Sportolni egyelőre kevesebben jönnek – két óra alatt talán tucatnyian se kocognak körbe –, többen vannak a bámészkodók, főleg azután, hogy véget ér a tanítás. Bár a park távol esik a belvárostól, a 2-es villamossal vagy a soroksári HÉV-vel könnyen megközelíthető, a Duna-parton pedig sétány és kerékpárút is elvezet hozzá.

A helyszín igényesen kialakított, a koncepció pedig különleges – leginkább a londoni olimpiai parkra hasonlít, amelyet a játékok után szintén megnyitottak a nagyközönség előtt –, az általa kínált programok pedig olyan sokrétűek, hogy nem nehéz elképzelni: a jó idő beköszöntével gyorsan megtelik majd élettel.

Horn Andrea

Kérdés azonban, hogy meddig élvezhetik majd a látogatók, nemrég ugyanis bejelentették: a World Athletics 2026 szeptemberében ott rendezi majd meg az első atlétikai világdöntőt, amelyen az aktuális olimpiai és világbajnokok, a Gyémánt Liga-győztesek, valamint a világranglista élmezőnye vesz majd részt. Hogy a háromnapos esemény miatt vissza kell-e építeni a lelátót a felső karéjba, egyelőre nem tudni a sportal.hu még októberben megkereste ezzel kapcsolatban az Építési és Közlekedési Minisztériumot, amely azt válaszolta: a létesítmény férőhelye 15 ezer fő, az ennél nagyobb létszámú eseményekhez kiegészítő nézőtéri elemek szükségesek, amelyek telepítéséről az adott rendezvény szervezőinek kell gondoskodniuk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!